شاهرود و ميامي جايي براي آرامش (2)

سمنان - ايرنا - شهرستان و شاهرود و ميامي از جمله هشت شهرستان استان سمنان است كه جاذبه هاي گردشگري، طبيعي و تاريخي آن هر ساله پذيراي ميليون ها گردشگر و مسافر از اقصي نقاط ايران اسلامي است.

سفرهاي نوروزي سال 95 آغاز شده است و مسافران مي توانند با حضور در مناطق طبيعي بكر و سراسر آرامش و دل انگيز شهرستان هاي شاهرود و ميامي خاطره خوشي از سفر به استان سمنان براي خود ترسيم كنند.
شهرستان شاهرود يكي از بزرگترين شهرستان هاي ايران است و در چند سال اخير شهرستان ميامي از شاهرود جدا و به عنوان شهرستاني جديد در استان سمنان معرفي شد. شهرستان ميامي، شرقي ترين شهرستان استان سمنان در مسير تهران به مشهد است، اين دو شهرستان در مسير زائران مشهد مقدس قرار دارند.
**شاهرود:
- بسطام، بوي يار مي آيد
شهر بسطام زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ بايزيد بسطامي از شهرهاي نمونه گردشگري استان سمنان است كه در شش كيلومتري شاهرود واقع شده و در مسير جاده شاهرود - آزادشهر قرار دارد.
اين شهر در طول سال پذيراي گردشگران زيادي از نقاط مختلف كشور و حتي خارج از كشور است.
وجود آرمگاه بايزيد بسطامي موجب شده تا همه ساله گردشگراني از كشورهاي مسلمان همسايه مانند پاكستان و كشورهاي آسياي ميانه از اين شهر تاريخي مذهبي ديدن كنند.
درختان پرشكوفه، باغ گردشگري اورس و مناظر زيباي طبيعي بر جاذبه هاي تاريخي و مذهبي اين شهر افزوده است.
- جنگل ابر، تجربه فراموش نشدني قدم گذاشتن روي ابرها
جنگل زيبا و خوش آب و هواي 'ابر' در 45 كيلومتري شمال شرق شاهرود از جنگل هاي بكر و زيباي استان سمنان است. اين جنگل در زمره جنگل هاي هيركاني كشور است و به دليل اينكه فضاي جنگل را پوششي از ابر فرا مي گيرد،جنگل ابر ناميده مي شود.ارتفاع زياد جنگل از سطح دريا، پايين بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه سارهاي فراوان از ويژگي هاي اين جنگل است.
در اين جنگل مي‌توانيد علاوه بر ديدن مناظر زيباي طبيعي و پوشش جنگلي متنوع، روي ابرها قدم بگذاريد.
- قطري، جايي براي سياحت و زيارت
منطقه 'قطري' در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزديك روستاي ابر واقع شده است.: اين منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبي برخوردار بوده و به دليل اقليم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گياهي آن زيبا و چشم نواز است.
وجود آستان مقدس امامزاده سراوين قطري بر گردشگري مذهبي- طبيعي اين منطقه افزوده است.
- جنگل اولنگ، جايي براي آرامش
جنگل 'اولنگ' در 85 كيلومتري شمال شاهرود واقع شده است. اين جنگل داراي درختان جنگلي متنوع و تنوع جانوري است.
- ذخيره گاه زيستكره توران، پارك ملي - پناهگاه حيات وحش - منطقه حفاظت شده
مجموعه توران از سه قسمت پارك ملي (هشت درصد) پناهگاه حيات وحش (17درصد) و منطقه حفاظت شده (75درصد) تشكيل شده است.
اين منطقه در قسمت جنوب جاده تهران - مشهد، شمالي شرقي دشت كوير، غرب منطقه «خوارتوران» و شرق منطقه طرود واقع است.
ذخيره گاه توران در جنوب شهرستان شاهرود و 28 كيلومتري جنوب شرقي شهر بيارجمند واقع شده است. مجموعۀ توران با بيش از يك ميليون 400 هزار هكتار وسعت دومين ذخيره گاه زيستكره جهان از نظر وسعت محسوب مي شود، اين مجموعه پس از پناهگاه حيات وحش نايبندان دومين منطقه بزرگ تحت حفاطت سازمان محيط زيست است .
اين منطقه خشك و بياباني، به طور ويژه اي براي زيست جانوران و گياهان مناسب است و تنوع گونه اي قابل ملاحظه اي در آن يافت مي‌شود. اين ذخيره‌گاه زيستگاه مهمي براي 41 گونه پستاندار، 167 گونه پرنده، 42 گونه خزنده و 2 گونه دوزيست و يك گونه ماهي و در عين حال رويشگاهي مهم براي 654 گونه گياهي است. اين ذخيره گاه محل زيست گونه‌هاي نادر و در معرض خطر تهديد به انقراض از جمله يوزپلنگ آسيايي و گورخر ايراني و همچنين پرنده اندميك ايران به نام زاغ بور است كه بيشتر محققان براي تحقيق در زمينه اين پرنده بايد در اين ذخيره گاه حضور پيدا كنند.
- رضا آباد خوارتوران، به لطافت و نرمي تپه هاي رملي و ماسه اي
روستاي عشاير نشين رضا آباد از توابع بخش بيارجمند شهرستان شاهرود، در 250 كيلومتري جنوب غربي شاهرود و 123 كيلومتري جنوب بيارجمند واقع شده است.
مهم ترين جاذبه گردشگري اين منطقه وجود تپه هاي ماسه اي به اشكال مختلف، سياه چادر عشايري و نقوش بافته هاي زنان ايل است و اين روستا را تپه هاي رمل در بر گرفته است.
* مُجن، ماسوله كوير
شهر مجن در فاصله 35 كيلومتري غرب شاهرود و در منطقه اي كوهستاني واقع شده است. تنگه معروف 'داستان' در فاصله 10 كيلومتري شهر مجن قرار گرفته كه آبشار اين تنگه در زمره جاذبه هاي طبيعي شهرستان شاهرود است. پوشش گياهي و جانوري متنوع و آب و هواي مطلوب را از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است. علاوه بر اين، شهر مجن به عنوان يك منطقه تاريخي در دامنه كوه هاي البرز با ويژگي هاي منحصر به فرد و معماري خاص به عنوان 'ماسوله كوير' شهرت دارد به طوري كه بافت قديمي شهر در شيب ارتفاع شكل گرفته و خانه ها به گونه اي ساخته شده اند كه بام هر خانه حياط خانه اي ديگر است. برخي اين شهر را نگين سرخ فام دامنه هاي البرز شرقي مي نامند زيرا خاك اراضي و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و زنان مجني همه ساله بنا بر رسمي كهن با تهيه دوغابي از گِل قرمز رنگ به تجديد نماي خانه هاي كاه گلي مي پردازند.
- خوش ييلاق، پناه گاه حيات وحش بي نظير
پناهگاه حيات وحش 'خوش ييلاق' در شمال شرقي شهرستان شاهرود قرار دارد. زيستگاه‌هاي جانوري و پوشش گياهي اين منطقه بسيار متنوع است. اين منطقه به دليل وجود چشم اندازهاي متفاوت طبيعي و تنوع اكوسيستمي شامل جنگل، كوهستان، مرطوب خزري، دشت خشك و بياباني تنوع زيستي ويژه و ارزشمندي دارد و از بي نظيرترين پناهگاه هاي حيات وحش ايران است.
- فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ، هفت رنگش مي شود هفتاد رنگ
منطقه 'فرحزاد' ، 'تاش' و 'چشمه هفت رنگ' در شهرستان شاهرود واقع شده است،چشمه هفت رنگ به دليل تنوع رنگ آب چشمه هاي جاري از مواد معدني با خواص درماني، از ديرباز مورد توجه اهالي منطقه بوده و داراي رنگهاي متنوع است.علت نامگذاري اين منطقه به نام 'فرحزاد' به دليل سرسبزي مزارع و باغ هاي مثمر منطقه است.
**ميامي:
- جنگل دشت شاد، چشم انداز زيبا با گونه هاي جنگلي متنوع
اين جنگل در فاصله 160 كيلومتري شهر ميامي و حوزه آبريز شمالي كشور قرار دارد. و بهترين راه دسترسي به آن مسير ميامي به كالپوش (در مسير ميامي– جاجرم) است.تنوع گونه هاي جنگلي، طبيعت و چشم انداز زيبا از ويژگي هاي اين منطقه است.
- جنگل و آبشار نام نيك، خاطره سازي نيك
جنگل هاي 'نام نيك' و حسين آباد در حوزه استحفاظي شهرستان شاهرود و در آبريز شمالي استان قرار دارند، واقع شدن اين منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه ديگر بر جذابيت آن افزوده است.
اگر تمايل به بازديد از جنگل را داريد، سري به روستاي نام نيك بزنيد. براي بازديد از آبشار نيز بايد وارد روستاي نردين شده از داخل روستا عبور كرده و حدود 30 دقيقه پياده روي كنيد. آبشار نام نيك در روستاي نردين از توابع بخش ميامي شهرستان شاهرود قرار دارد.
- دشت آفتابگردان و شقايق هاي كالپوش، بهشت روي زمين
جنگل هاي كالپوش و ديم زارهاي منطقه كالپوش در 120 كيلومتري شمال ميامي واقع اند، نمايش منحصر به فرد گل هاي شقايق در منطقه از بيستم ارديبهشت ماه تا پايان خرداد جلوه زيبايي به ناحيه سرسبز كالپوش مي دهد و گردشگران بسياري را به اين منطقه جلب مي كند و همه ساله در همين خصوص جشنواره دشت شقايق و كشتي محلي در منطقۀ كالپوش برپا مي‌شود.
گل‌هاي آفتابگردان نيز كه بيشتر در دشت 'دانيال' تا ارتفاعات روستاي'كُرنگ' مي رويد، در ماه هاي مرداد و شهريور به گل نشسته و زيبايي اين منطقه را دوچندان مي كند.
سالانه بيش از 20 ميليون گردشگر داخلي و خارجي از استان سمنان ديدن مي كنند.
7342/6026/

سرخط اخبار استان‌ها