یك هزار و996 گردشگر نوروزی از قلعه تاریخی فلك الافلاك  خرم آباد بازدید كردند

خرم آباد - ایرنا - مدیر قلعه فلك الافلاك خرم آباد گفت:28 اسفند ماه به عنوان اولین روز تعطیلات نوروزی یك هزارو 996 نفر از این اثر باستانی دیدن كردند كه این تعداد در زمان مشابه سال گذشته یك هزار و36 نفر بوده است.

احمد نصرالهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به رشد 90درصدی آماربازدید كنندگان اظهار كرد: پیش بینی می شود آمار بازدید كنندگان نوروزی این اثر تاریخی تا 180 هزار نفر در فروردین ماه امسال افزایش یابد.
وی ساعت بازدید از قلعه فلك الافلاك را هشت تا 20 بیان كرد و افزود: 98 نفر در دو شیفت كاری به بازدید كنندگان از این اثر تاریخی خدمت رسانی خواهند كرد.
وی اضافه كرد: قیمت بلیط قلعه فلك الافلاك با توجه به وجود محوطه و دو موزه باستان شناسی ومردم شناسی 75 هزار ریال است.
قلعه تاریخی فلك الافلاك بر بلندای تپه ای باستانی و در مركز شهر خرم آباد واقع شده است، از این قلعه در منابع تاریخی مكتوب با نام های متفاوت، دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم اباد و قلعه فلك الافلاك یادشده، این اثر از یادگارهای شهر كهن شاپور خواست و بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی برمی گردد.
موزه قلعه فلك الافلاك پس از ثبت در فهرست آثار ملی كشور، موزه فلك الافلاك نام گرفته و شامل بخش های مردم شناسی، هنرهای سنتی و باستانی شناسی می شود، در تالار موزه مردم شناسی، عكس ها و ماكت های كوچك و بزرگ متعددی از شیوه ها و رسوم گوناگون زندگی مردان وزنان عشایر و روستایی در منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است.
وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزارو300 متر مربع ، شامل هشت برج دو صحن و 300 جان پناه می باشد كه ارتفاع بلند ترین دیوار تا سطح تپه 23 متر و از سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهك در ساخت این اثر استفاده شده است.
7273/6001

سرخط اخبار استان‌ها