ساعات كار موزه ها در ایام نوروز دو ساعت افزایش می یابد

سنندج- ایرنا- مدیر كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان گفت: همزمان با آغاز سال نو و تعطیلات نوروزی ساعات كار موزه ها و اماكن تاریخی در كردستان هماهنگ با سطح كشور دو ساعت افزایش می یابد.

سید محسن علوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در راستای استقبال، پذیرایی و بازدید مهمانان نوروزی از اماكن تاریخی و موزه های سطح استان ساعات كار این مكان ها افزایش می یابد تا گردشگران راحتتر بتوانند از این مكان ها بازدید نمایند.
وی ادامه داد: موزه باستان شناسی سنندج، موزه مردم شناسی خانه كرد، عمارت خسروآباد، عمارت مشیر دیوان، مسجد جامع سنندج ، حمام قصلان، موزه قرآنی روستای نگل، غار كرفتو، قلعه زیویه از جمله مكان های تاریخی هستند كه مهمانان و مسافران می توانند از آنها بازدید به عمل آورند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اجرای مراسمات مربوط نوروز یكی از برنامه های بسیار مهم و دارای اهمیت این اداره كل در سالیان گذشته بوده و همواره بر اجرای كامل این برنامه ها در راستای حفظ ٬ معرفی و گسترش آن تاكید شده است.
وی گفت: امسال با حمایت های سازمان مركزی٬ استانداری كردستان و سایر دستگاه های دولتی و خصوصی توانستیم برخی از این آیین ها و رسومات را اجرا نماییم.
وی افزود: جشن نوروزگاه جشنی است كه در این راستا از 27 اسفند در عمارت تاریخی خسروآباد سنندج آغاز شده است و تا شش فروردین ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: آئین هایی همچون بوكه بارانه، كوسه گردی، هه لپه ركی، برپایی سفره هفت سین و موسیقی محلی را در این جشن برای مردم استان و مسافران ورودی به استان برگزار می كنیم.
وی بیان كرد: بر این باوریم كه اجرای آیین های نوروزی یكی از بهترین گزینه های جذب گردشگر و توسعه این صنعت در استان كردستان است.
مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مریوان نیز خبر از برگزاری این مراسم در كنار دریاچه زریوار داد و گفت: مراسم نوروزگاه توسط كودكان 5 الی 12 سال شهرستان مریوان در راستای توجه به آئین ها و سنت گذشتگان و همچنین معرفی این آیین ها و سنت ها به كودكان و نوجوانان به منظور حفظ آنها برگزار گردید.
حدادیان افزود: برگزاری مراسم نوروز گاه در راستای معرفی فرهنگ و سنت مناطق مختلف كردستان و همچنین فرهنگ سازی و توجه به حوزه گردشگری بود كه با استقبال خوب مردم و مسولین شهرستان برگزار گردید.
شهرستان مریوان به دلیل هم مرز بودن و با اقلیم كردستان عراق و وجودتنها دریاچه آب شیرین به عنوان قطب گردشگری استان كردستان شناخته شده و هر ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی طی ایام مختلف سال است.
6108

سرخط اخبار استان‌ها