هجمه رسانه‌ای چین علیه سیاسی شدن حقوق بشر توسط آمریكا

پكن - ایرنا - رسانه‌های گروهی چین طی روزهای اخیر به طور یكپارچه گزارش ها و تحلیل هایی را در خصوص سیاسی شدن حقوق بشر توسط آمریكا منتشر و با آن مخالفت كردند.

به گزارش ایرنا، نشریه «گلوبال تایمز» در مطلبی آورده است كه دیگر وقت مقابله و رویارویی با این ابزار و دستاویز آمریكا فرا رسیده است.
این روزنامه ارگانی چین می نویسد: به نظر می رسد كه كارهای آمریكا كاملا طراحی شده و سیاسی است و چین نمی تواند در مقابل آن ساكت بماند.
به نوشته این نشریه، برخی از كشورهای دیگر نیز اخیرا با آمریكا همراه شدند و شروع به انتقاد از چین كردند كه لازم است در این زمینه به درستی حركت مقابله جویانه صورت گیرد.
خبرگزاری «شین هوا»، تارنمای «چاینا ارگ» و روزنامه «مردم» در چین نیز گزارش هایی در این باره منتشر كرده و به شدت از صدور بیانیه حقوق بشری ضد چین در شورای حقوق بشر سازمان ملل ابراز ناخرسندی كرده اند.
گزارش ها می افزاید: چین نمی تواند بیش از این در خصوص این اقدامات آمریكا و برخی منتقدان ساكت بماند. باید كاری كرد كه آمریكا نتواند حقوق بشر را سیاسی كرده و دستاویزی برای مداخله جویی قرار دهد.
آمریكا سال هاست با انتشار گزارش های وزارت خارجه و یا در سازمان ها و نهادهای مختلف حقوق بشری از وضعیت حقوق بشر چین انتقاد كرده و این كشور را در این زمینه در بدترین رده ها قرار می دهد.
واشنگتن معتقد است كه در چین آزادی بیان مراعات نمی شود و مردم اجازه عبادات و بروز اعتقادات مذهبی ندارند و حقوق اقلیت ها به شدت نادیده گرفته می شود.
این در شرایطی است كه بر اساس گزارش رسانه های گروهی و وزارت خارجه چین، این كشور بر اساس قانون و مقررات؛ حقوق بشر را مراعات می كند و تا زمانی كه قانون پایمال نشود موردی از برخورد وجود نخواهد داشت.
رسانه های چین نوشته اند كه مشخص نیست كه این قضاوت حقوق بشری را چه كسی انتخاب كرده و چگونه به آنها اجازه داده شده است این موضوع را سیاسی كنند و بر اساس آن به دیگران برچسب و اتهام بزنند.
رسانه های چینی تاكید كرده اند: همه باید در نظر داشته باشند كه موضوع حراست از حقوق بشر پایانی ندارد و در كشور بزرگی مانند چین با این همه جمعیت و این وسعت طبیعتا این وظیفه ای دشوار است كه تلاش شده است به بهترین وجهی صورت گیرد.
رسانه های گروهی چین از كشورهای منتقد خود خواسته است كه بیش از این با سیاسی كردن این موضوع به حیثیت سازمان های حقوق بشری دنیا و اعتبار خود لطمه نزنند.
آساق**231**1597

سرخط اخبار جهان