شكست های نظامی سنگین، عربستان سعودی را مجبور به ترك یمن كرده است

مسكو - ایرنا - یك رسانه روسی اعلام كرد: شكست های نظامی سنگین عربستان سعودی در یمن سران این كشور را مجبور كرده است تا به فكر پایان دادن به عملیات در كشور همسایه خود افتاده و نیروهای خود را از ان خارج كنند.

به گزارش ایرنا، تارنمای روسی «وار فایلز» روز شنبه نوشت: ریاض به بی حاصل بودن عملیات نظامی در یمن پی برده و به همین دلیل برای خروج نیروهای خود از این كشور آماده شده است.
در گزارش آمده است: شكست های پیاپی ارتش عربستان سعودی و متحدان این كشور مقامهای سعودی را به این نتیجه رسانده كه از طریق نظامی نمی تواند مقاومت مردم یمن و ارتش این كشور را درهم بشكند و به همین دلیل ریاض مقدمات خروج نیروهای خود از یمن را فراهم می كند.
«وار فایلز» در ادامه گزارش خود به سخنان اخیر احمد عسیری مشاور وزیر دفاع عربستان سعودی نوشت: عربستان سعودی در آینده نزدیك عملیات نظامی در یمن را به پایان می رساند. در مناطق مرزی یمن و عربستان درگیری های مسلحانه متوقف شده است.
تارنمای روسی به نقل از كارشناسان نظامی خاطرنشان كرد: عربستان سعودی به این واقعیت پی برده است كه این كشور در دو جبهه سوریه و یمن نمی تواند بجنگد و چنین رویكردی اشتباه است و عواقب فاجعه باری برای اقتصاد این كشور به همراه داشته است.
«بهای پایین نفت در بازار جهانی كه تنها درامد ارزی عمده عربستان سعودی را تشكیل می دهد نیز مشكلات فراوانی برای این كشور به وجود آورده است و برای نخستین بار بودجه عربستان كسری داشته و بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی این كشور برای هزینه های جنگ بیهوده مصرف شده است.»
رسانه روسی نوشت: مساله دیگری كه حاكمان عربستان سعودی را وادار به خارج سازی نیروهای نظامی خود از یمن كرده است گسترش دامنه جنگ به مناطق مرزی عربستان است كه ریاض را به شدت نگران كرده و وضعیت متشنجی را در این كشور به وجود آورده است.
در گزارش گفته شد: عربستان سعودی در مقابل قهرمانی های شیعیان به زانو در امده و مردم یمن كه در سلحشوری معروف هستند نیروهای ارتش عربستان مجهز به سلاح های پیشرفته را شكست داده اند.
تارنمای روسی خاطرنشان كرد: عربستان سعودی در تدارك نقشه تهاجم به یمن اشتباهات بزرگی مرتكب شده است و به این واقعیت توجه نداشته كه بخش عمده سرزمین یمن را مناطق كوهستانی تشكیل می دهند كه ارتش عربستان توانایی جنگیدن در ان را ندارد و در واقع اشتباهاتی كه آمریكا و متحدانش در افغانستان كوهستانی مرتكب شدند در یمن تكرار شد.
اروپام*391 ** 1583 **

سرخط اخبار جهان