افزايش ظرفيت نمازخانه هاي قم/ استقرار روحاني در مراكز خدمات رفاهي

قم - ايرنا - مدير ستاد اقامه نماز استان قم، با بيان اينكه در حال حاضر به ظرفيت نمازخانه ها در استان افزوده شده است، گفت: در برخي از مراكز خدمات رفاهي استان روحاني مستقر داريم و نماز جماعت به صورت منظم برقرار مي شود.

به گزارش ايرنا، محمد خامه يار روز شنبه در بازديد از خبرگزاري جمهوري اسلامي مركز قم، با بيان اينكه در مساله نماز همه ارگان ها و نهادها همكاري هاي شايسته اي را دارند، افزود: در رابطه با نماز 200 هزار بروشور تهيه شده و آماده توزيع درميان زائران و مسافران نوروزي است.
وي با بيان اينكه كار اين ستاد اجرايي نيست، گفت: با استفاده از توانمندي و ظرفيت بخش خصوصي فعاليت هاي خوبي در اين زمينه انجام شده است و شهرداري نيز در ساماندهي و بهينه سازي نمازخانه هاي بوستان ها فعاليت چشمگيري داشته است.
وي با بيان اينكه در اين مدت گشت ميداني با حضور نمايندگان ادارات مرتبط داشته ايم، مشكلات را احصا و به رفع آنان اقدام كرده ايم، گفت: تلاش شده است كه به مساله اقامه نماز در بخش ها و مراكز گردشگري نيز اهتمام ويژه اي صورت بگيرد.
خامه يار، با تاكيد بر اينكه تلاش شده است هنگام نماز با پخش اذان در مناطق مختلف شهر مقدس قم يك فضاي معنوي را براي زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) ايجاد كنيم، گفت: اين كار در سراسر كشور انجام مي شود اما بايد در قم به عنوان مركز جهان تشيع اين مساله بارزتر از ساير استان ها باشد.
وي با بيان اينكه براي اقامه نماز از همه ظرفيت ها بهره مي بريم و در تبليغات محيطي سپاه و شهرداري اين ستاد را ياري كرده اند، گفت: در سال جاري از توانمندي هاي سپاه در كار اجرايي و در خيمه هاي نماز استفاده كرده ايم و در تامين محتوا در اين زمينه به سپاه ياري مي رسانيم.
وي افزود: اين امر به منزله ناديده گرفته شدن تلاش ساير ارگان ها مانند هلال احمر و شهرداري در اين زمينه نيست و هدف، همپوشاني همه مراكز و نقاط شهر است و در حال حاضر نيز بسياري از ادارات هنگام نماز اقدام به پخش اذان در محيط اطراف خود مي كنند.
خامه يار گفت: در آستانه سال نو ، مسجدها و نمازخانه ‌هاي بين راهي استان قم براي استقبال از زائران و مسافران نوروزي تجهيز شده اند.
وي با اشاره به آمادگي و هماهنگي ‌هاي لازم با دستگاه هاي مرتبط گفت: اين نهادها و دستگاه ‌ها با مشاركت يكديگر كوشش مي ‌كنند تا مردم در مسافرت ‌هاي نوروزي خود به استان قم دروقت نماز با آسودگي خاطر در مسجدها و نمازخانه‌ هاي بين‌ راهي برون و درون شهري به اقامه نماز بپردازند و در نماز جماعت شركت كنند.
وي تصريح كرد: با هماهنگي هاي انجام شده با نيروي انتظامي بنا شده است هنگام اقامه نماز در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) در مكان هايي كه پارك خودرو ممنوع است با مسافران به صورت ارشادي برخورد شود.
مدير ستاد اقامه نماز استان قم همچنين از ايجاد سكوهاي نماز در محور قم – گرمسار خبر داد و خاطرنشان كرد: در روز 13 فروردين، روز طبيعت تمهيدات لازم براي اقامه نماز در بوستان ها انديشيده شده است.
وي از توزيع بسته هاي فرهنگي در رابطه با نماز بر اساس كار كارشناسي انجام شده خبر داد و گفت: يكي از اين برنامه هاي اين ستاد توزيع 20 هزار عدد لوح فشرده «حرف نو روز» كه گلچيني از برنامه هاي حجت الاسلام و المسلمين محسن قرائتي در رابطه با نماز و سفر و آداب آن است كه علاوه بر آن، تعدادي از اين لوح هاي فشرده توسط سپاه تكثير و توزيع مي شود.
وي در بخش ديگر سخنان خود، از راه ‌اندازي بانك اطلاعات جامع نماز خبر داد و گفت: در اين بانك، اطلاعات و اسامي ياوران نماز در زمينه مشاغل و صنوف گوناگون ذكر و مشكلات اماكن و مسجدها شناسايي مي‌‌ شوند تا به واسطه ياوران نماز و ائمه جماعات بتوانيم مشكلات آنان را برطرف كنيم.
خامه يار اعلام كرد:‌ هر رويدادي در هر مسجدي روي بدهد از جمله وجود كانون فرهنگي هنري، صندوق قرض الحسنه و نيز خلاقيت و نوآوري هاي مسجدها در اين بانك اطلاعات ثبت مي ‌شود.
وي با بيان اينكه كارگروهي در استان به رياست معاون امور عمراني استانداري براي ساخت مسجد تشكيل شده است، ضمن استمداد از نيكوكاران براي ساخت مسجد در مناطق مورد نياز گفت: مسجدهاي سطح شهر بر اساس طرح جامع شهر ساخته و از لحاظ فني و معماري كمك هاي لازم انجام مي شود.
وي با بيان اينكه تاكنون 800 عنوان كتاب در ستاد اقامه نماز تاليف شده است، گفت: تاكنون دو هزار و 500 عنوان كتاب در رابطه با نماز نيز در سطح كشور كه توسط ناشران گوناگون منتشر شده، احصا شده است.
مدير ستاد اقامه نماز استان قم، همچنين از انتشار جلد دوم كتابنامه نماز در نيمه نخست سال آتي خبر داد و گفت: اين كتابنامه مي تواند به پژوهشگران كمك و از انجام كارهاي موازي در اين زمينه جلوگيري كند.
وي از برگزاري جشنواره شعر، خاطره و دلنوشته نماز خبر داد و گفت: اين جشنواره براي دو گروه سني زير 20 سال و بالاي 20 سال برگزار مي شود وعلاقه مندان تا 15 فروردين ماه سال آينده فرصت دارند آثار خود را به دبيرخانه جشنواره به نشاني قم، خيابان شهدا، كوچه 22، پلاك 70، ستاد اقامه نماز استان قم، دبيرخانه جشنواره نماز ارسال كنند.
وي همچنين از انجام تفاهم نامه اي بين اين ستاد و نيروي انتظامي به منظور استفاده از ظرفيت و توانمندي هاي نيروي انتظامي در زمينه نماز خبر داد و نيز آمادگي ستاد مذكور را براي برگزاري كلاس هاي تخصصي بر گروه هاي سني و قشرهاي مختلف جامعه اعلام كرد.
خامه يار گفت: علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر در رابطه با اين ستاد مي توانند به تارنماي www.qom.namaz.ir مراجعه كنند و نيز پيشنهادها، نظرها و انتقادهاي خود را در رابطه با محل هاي مختلف اقامه نماز در سطح استان قم با تلفن 37732979 با پيش شماره 025 اطلاع دهند.
7406/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها