۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 82007498
T T
۰ نفر
نگاهی به بازار تاریخی قزوین

قزوین - ایرنا - بازار همواره در جامعه ما ایرانیان سمبل اقتصاد و در شهرهای تجاری و صنعتی نیز نمایانگر مدیریت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده كه در طول قرن ها، تحت تاثیر دیگر شهرها و ارتباطات بازرگانی شكل گرفته است.

به گزارش ایرنا، وجود بازار در شهرها بیانگر هویت، ارزش، رشد و موفقیت بوده كه رابطه آن با جمعیت و بافت شهری و عكس العمل آن در مشكلات اجتماعی همیشه مورد توجه قرار گرفته است.
به اعتقاد محققان، بازار همواره با زندگی روزمره مردم ارتباط مستقیم داشته و محور جاذبه اجتماعی و اقتصادی و حتی به صورت ضمانت اقتصادی نیز به حساب آمده است.
در كشور ما، بازارها از گذشته های دور مهم ترین محور ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی جامعه محسوب شده و علاوه بر فضاهای درآمدزایی آن، در امتداد و حاشیه مراكزی از جمله مساجد، مدارس علمیه، حمام ها، كاروان سراها و زورخانه ها واقع شده اند.
بازار قزوین با سابقه یك هزار ساله خود، تا دوره صفویه به رشد قابل توجهی دست پیدا كرد و در این دوره نیز به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد.
مجموعه بازار قزوین اهمیت و ویژگی خاص خود را در دوران قاجار با ایجاد كاروان سراها، سراها و تیمچه ها به دست آورده و با توجه به واقع شدن این شهر در راه ارتباطی پایتخت به غرب و شمال كشور، بازار آن نیز از موقعیت حساس و قابل توجهی در اقتصاد كشور برخوردار شد.
بازار كهن قزوین با ‎14 هكتار مساحت با سه ورودی اصلی كه دو ورودی آن از سمت خیابان امام (ره) و یك ورودی آن نیز از خیابان مولوی واقع شده است.
معماری زیبا و منحصر به فرد مجموعه بازار قزوین كه همزمان با معماری بازارهای اصفهان و شیراز بوده به دوران صفویه شكل گرفته تا جایی كه در طول 9 قرن گذشته یك جا به جایی از جنوب به شمال شهر داشته كه این مهم در نهایت به جداسازی مسجد جامع از بازار شده است.
بازار قزوین شامل 'راسته ها' كه هر كدام از آنها به یك بازار معروف بوده و بازارچه هایی كه هركدام به تنهایی حایز اهمیت بوده، كه برخی از آنها نیز متاسفانه به علت كم توجهی از بین رفته اند.
اختصاص هر راسته به یك صنف كه هنوز هم باقی مانده، از جاذبه های گردشگری بی نظیری محسوب می شود و بر همین اساس ستایش ناصر خسرو از رونق و گستردگی بازار دوره سلجوقی قزوین بیانگر فراوانی سراها، تیمچه ها و مراكز داد و ستد شهر قزوین می باشد.
بازارها (راسته ها) آهنگران، علاقه بندها، بزازها، بلورفروش ها، پالان دوزها، پوست فروشان، پنبه فروش ها، چیتگرها، خراط ها، حلبی سازها، زرگرها، ریسمان سنج، علاف ها (علاف راسته)، عطارها، كهنه فروش ها، مسگرها، گیوكش ها، نجارها و زنانه بازار در تاریخ كهن این بازار مشاهده می شود.
آقا، آقا كبیر، معصوم، استاد علی نجار، باغشاه، حاج ادریس، حاج حسنعلی نیا، حاج محمدابراهیم، حاج محمدحسین جدید، حاج محمدرحیم، حاج میرحسن، سرای سعادت، سرای شاه، سرای وزیر، سرای نقدعلی ، سرای حاج محمد باقر، سرای دالان دراز، سرای ضرابخانه، سرای نگارالسلطنه، كاروانسرای سعدالسلطنه، بازارچه قیصریه، تجارتخانه تومانسیان، زعفرانیه، چروك، حاج رضا، صمدیه، كدخدا، گذر شیخ آباد، میدان گاه و سعدالسلطنه از جمله بازارچه های مشهور شهر قزوین بوده اند.
از بازارهایی كه نام آنها آورده شد تعدادی از آنها از بین رفته اما تعدادی نیز هنوز فعال هستند.
سرای حاج رضا، این كاروان سرا متعلق به دوره قاجاریه بوده و بنای آن در گذشته بیشتر دست بازرگانان تبریزی و قفقازی قرار داشته كه از شمال به بازارچه وزیر متصل است.
سرای سعدالسلطنه، كامل ترین و بزرگ ترین سرای تجاری كشور به شمار می رود كه به دستور سعد السلطنه حاكم وقت قاجاریه در مساحت 2.6 هكتاری احداث شد و ارزشمند ترین قسمت آن چهار سوق آنست كه از تقاطع قایم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ كاشیكاری شده ای واقع شده، چهار طرف گنبد را، چهار نیم گنبد با رسمی بندی و نورگیر فرا گرفته تا فضا را بزرگتر نشان دهد.
سرای رضوی، بنای این كاروان سرا به گفته منابع تاریخی متعلق به عصر شاه طهماسب صفوی یا عهد سلطنت فتحعلی شاه قاجار نسبت داده می شود.
این سرا به صورت دو ایوانی ساخته شده و مجموعه ای از حجره ها در دو طبقه دورادور حیاط مستطیل شكلی قرار گرفته است.
سرای وزیر، دارای حیاطی وسیع بوده و دور تا دور آن نیز حجره هایی در دو طبقه قرار گرفته كه این حجره ها بر روی صفحه ای با ارتفاع یك متر از سطح زمین بنا شده اند.
مجموعه بازار قزوین با معماری جالب و كهن خود به عنوان یكی از مكان ها دیدنی شهر، از گذشته های دور سالانه پذیرای میلیون های مسافر داخلی و گردشگر خارجی بوده است.
7389/8054

سرخط اخبار استان‌ها