۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۳۲
کد خبر: 82007485
T T
۰ نفر
سالي درخشان براي ملت ايران - محمدرضا نادري گيسور*

تهران - ايرنا - سال 1394 هجري شمسي با همه فراز و فرودها و تحولات مهمش به پايان رسيد تا ملت بزرگ ايران از روز يكشنبه، صفحه ديگري از تاريخ پرافتخار خود را بگشايد.

درست است كه تاريخ اين مرز و بوم همواره سرشار از رويدادهاي بزرگ و صفحات سرنوشت ساز بوده و سال 94 نيز از اين قاعده مستثني نيست، اما ويژگي مهم سالي كه گذشت، بيش از همه در نامي كه از سوي مقام معظم رهبري بر آن نهاده شده بود؛ يعني «سال همدلي و همزباني دولت و ملت» جلوه گر شده است.
اين همدلي در جنبه هاي مختلف، ثمرات خود را به نمايش گذاشت تا امروز ما در حالي پاي در سال جديد بگذاريم كه اميدواري ما نسبت به گذشته بيشتر، عزم ما براي پيمون راههاي پيشرفت و ترقي كشور در عرصه هاي مختلف ، جدي تر و اراده ما براي تاثيرگذاري و نقش آفريني در تحولات منطقه اي و جهاني، راسخ تر است.
سال 94 سالي بود كه پس از سالهاي طولاني، آنچه كه در دنيا با نام «مناقشه هسته اي ايران و غرب» شناخته مي شد، پايان يافت و جمهوري اسلامي ايران در مذاكراتي مقتدرانه با كشورهاي دائم عضو شوراي امنيت به علاوه آلمان به توافقي دست يافت كه اكنون آن را با نام «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترك) مي شناسيم. برجام در ميان ترديدها، بدبيني ها و مخالفتهاي داخلي و خارجي به مرحله اجرا رسيد و با لغو قطعنامه هاي ظالمانه شوراي امنيت و تحريمهاي ناشي از آن، درهاي تازه اي بسوي بهبود روابط ايران با كشورهاي مختلف باز شد.
با اين حال، برجام هنوز در آغاز مراحل اجرايي خويش است و بايد نتايج و ثمرات آن را در سال 95 از نزديك ببينيم و از آن بهره بگيريم. تحقق جامع و كامل برجام و استفاده درست از نتايج آن در داخل كشور، نياز به اجراي برنامه ديگري دارد كه دكتر حسن روحاني رييس جمهوري آن را «برجام 2» نام نهاده است. اين نام برگرفته از عبارت «برنامه جامع مشترك ملي» است و در پي آن است تا با تقويت همراهي و همدلي جناحها و گروههاي سياسي، انرژي آنها را به جاي هدر رفتن در مجادلات بيهوده عرصه سياست، براي همكاري با دولت و حركت در مسير حل مشكلات اساسي جامعه نظير ركود و بيكاري به كار گيرد.
مردم در انتخابات هفتم اسفند با ايجاد دگرگوني اساسي در تركيب مجلس و تشكيل پارلماني كه در آن، همه جناحها، گروهها و گرايشهاي سياسي جامعه حضور خواهند داشت، با اشتياق به استقبال اجراي برجام 2 رفتند و اكنون انتظار دارند تا مسئولان و شخصيتهاي كشور در همه عرصه ها، در عمل به اين فراخوان پاسخي جدي و مثبت دهند.
اگر برجام 2 محقق شود، آنگاه بايد انتظار داشت كه نه تنها اقتصاد از ركود خارج شود و مردم شاهد اشتغال آفريني و رونق توليد باشند بلكه در عرصه هاي مختلف علمي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي نيز شاهد تحولات و دستاوردهاي ارزشمندي باشيم و همزمان در صحنه منطقه اي و جهاني نيز بتوانيم در راه پايان دادن به مناقشات، دفاع از ثبات و امنيت كشورها، ريشه كني تروريسم و ترويج صلح و ثبات و امنيت و برادري گامهاي موثري برداريم.
همه اينها البته، بايد با حفظ روحيه انقلابي و ايستادگي ملت ما بر مواضع و آرمانهاي روشن و اسلامي خويش همراه باشد؛ آرمانهايي كه از يكسو، ريشه در شعار «استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي» و از سوي ديگر، «نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي» دارد.
از اين منظر، سال 95 سال شكوفايي، خوشه چيني و مشاهده نتايج عيني و عملي برجام در بعد داخلي و خارجي خواهد بود؛ برجامي كه مي خواهد و بايد به نفع مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران باشد و از همين رو، در عين حال كه به دنبال رونق و شكوفايي اقتصادي است، بايد محور خود را بر پايه «اقتصاد مقاومتي» قرار دهد، در همان حال كه به دنبال تعامل و بهبود مناسبات با كشورها و قدرتهاي مختلف جهان است، پايبند به « استقلال » و آرمانهاي نظام «جمهوري اسلامي» باشد ، در همان لحظه كه به آرامش و همفكري در عرصه سياسي مي انديشد، تنوع ديدگاهها و تحمل انتقادها را به رسميت بشناسد و همچنان كه در انديشه تقويت «آزادي» ، گشايش فضا و ايجاد فرصتها در عرصه فرهنگي است، طرحها و توطئه هاي دشمنان و استكبار جهاني را براي استحاله جامعه ما از نظر دور ندارد.
سال 94 مقدمه اي خوب براي سالي بود كه از فردا آغاز مي شود. همه ما بايد قدر لحظه لحظه آن را بدانيم و براي پاسداري از ارزشها و دستاوردهايي كه داريم و دستيابي به موفقيتها و پيروزيهاي بيشتر براي كشور عزيزمان ايران در صحنه هاي مختلف، تلاشهاي خود را مضاعف سازيم.
همانگونه كه بسياري از مسئولان كشور در هفته هاي اخير تاكيد كرده اند، مردم بخوبي به وظيفه خود در سال همدلي و همزباني دولت و ملت عمل كردند كه اوج آن، مشاركت گسترده آنها پاي صندوقهاي راي در انتخابات هفتم اسفند بود. حالا با مجلسي كه انشاءالله همراهي بيشتري با دولت خواهد داشت، همه انتظار دارند تا در سال 95 مسئولان نيز به اين همدلي ها و همراهي ها پاسخي درخور و شايسته بدهند.
حالا، همه ما با اميدواري به استقبال سال 95 مي رويم چون به اين گفته معروف باور داريم «سالي كه نكوست از بهارش پيداست.»
اميد آنكه اين بهار سياسي و اجتماعي با بهار طبيعت نيز همراه باشد و مثل هميشه، خداوند متعال، سايه پر مهر و خير و بركتش را از اين ملت و مرز و بوم دريغ نفرمايد. آمين
------------------------------------------------------------------------------
* مديركل اخبار داخلي ايرنا