آمریكا در پنج نقطه فیلیپین تجهیزات نظامی مستقر می كند

كوالالامپور – ایرنا – پنتاگون بر اساس توافق نظامی با مانیل، در حالی كه تنش های منطقه ای با چین در حال افزایش است در پنج نقطه از فیلیپین تجهیزات نظامی مستقر می كند.

به گزارش ایرنا، شبكه خبر آسیا روز شنبه اعلام كرد كه این توافق براساس موافقتنامه افزایش همكاری نظامی بین آمریكا و فیلیپین كه سال گذشته امضا شد، صورت گرفته است.
بر اساس این توافق نظامی، واشنگتن می تواند به صورت دوره ای كشتی و هواپیماهای جنگی خود را برای عملیات و امنیت دریایی در منطقه مستقر كند.
اگرچه مكان دقیق این پنج نقطه به طور مشخص تعیین نشده، اما 'اس كارتر' وزیر دفاع آمریكا قرار است با سفر به فیلیپین در ماه آوریل در مورد اجرایی شدن این توافق رایزنی كند.
فیلیپین ماه نخست سال جاری اعلام كرد كه هشت نقطه از جمله پایگاه هوایی 'كلارك'، پایگاه نیروی دریایی پیشین آمریكا در 'سویك بای' و همچنین دو پایگاه دیگر در جزیره 'پالاوان' در نزدیكی دریای جنوبی چین را در اختیار نیروهای نظامی آمریكا قرار می دهد.
'پیو لئورانزو باتینو' معاون وزیر دفاع فیلیپین در آن زمان اعلام كرده بود كه مانیل از نهایی سازی این مكان ها خرسند است.
توافق نظامی اخیر كه باعث افزایش همكاری های بیشتر بین آمریكا و فیلیپین شده، در واقع هدفی جز حضور نظامی آمریكا در منطقه جنوب شرق آسیا، دریای جنوبی چین و اقیانوس آرام را دنبال نمی كند.
آمریكا قرار است كمك های نظامی نیز در اختیار فیلیپین قرار دهد و بخشی از این كمك ها را می توان در اختصاص 50 میلیون دلار برای نصب تجهیزات نظامی در منطقه دانست.
آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان