«روس نفت » قرارداد طولانی مدت فروش نفت خام با هند امضا كرد

دهلی نو- منابع مطلع اعلام كردند شركت «روس نفت » قرارداد مقدماتی فروش طولانی مدت نفت خام با شركت های «نفت و گاز طبیعی هند» (ONGC ) و «اسار اویل » امضا كرده است .

به گزارش ایرنا، شركت پالایش و پتروشمی منگلور (Mangalore Refinery and Petrochemical Ltd-MRPL) در جنوب هند سالانه 15 میلیون تن نفت خام را تصفیه می كند.
به گفته این منابع «روس نفت» قرارداد دیگری را با شركت نفت «اسار اویل» برای فروش سالانه 10 میلیون تن نفت خام به پالایشگاه این شركت در ایالت گجرات امضا كرده است.
این پالایشگاه دومین پالایشگاه بزرگ نفت در هند است كه می تواند سالانه 20 میلیون تن نفت خام را تصفیه كند. انتظار می رود كه «روس نفت» ارسال نفت خام را به این پالایشگاه از امسال آغاز كند.
روزنامه انگلیسی زبان اكونومیك تایمز روز جمعه درگزارشی نوشت:شركت «اسار اویل» و شركت «پالایش و پتروشیمی منگلور» مقادیر زیادی نفت خام از ایران واردات می كنند.
براساس این گزارش ،با امضای این قراردادها امكان كاهش واردات نفت خام ایران از سوی شركت های نفتی هند وجود دارد.
«اسار اویل» و شركت «پالایش و پتروشیمی منگلور» حدود 90 درصد از 10 میلیون تن نفت خام وارداتی هند از ایران را در سال 2015 به خود اختصاص دادند.
هند بزرگترین واردكننده نفت خام ایران بعد از چین است.
یكی از مشاوران شركت «كی.پی.ام.جی.» می گوید كه روسیه با امضای این قراردادها بازاری مهم را برای فروش نفت خام خود بدست آورده است .
یك كارشناس انرژی گفت كه ایران به شدت در صدد كسب بازارهای جدید در هند و دیگر كشورها است و به همین علت این قرارداد در دراز مدت تاثیر زیادی بر واردات نفت از ایران نخواهد گذاشت.
«جانس بنگنی»، رئیس شركت جی.بی.سی. انرژی نیز گفت كه من احساس می كنم كه امضای این قراردادها تاثیر ناچیزی بر واردات نفت خام از ایران به خاطر نزدیكی این كشور به هند خواهد گذاشت .
مدیر یك پالایشگاه دولتی نیز گفت كه فاصله زیاد بین روسیه و هند واردات نفت خام از این كشور را برای پالایشگران هندی گران می كند .
وی افزود:مبادله نفت خام روسیه با نفت ایران می تواند برای پالایشگاههای هند مفید باشد.
*آساق*267*1600

سرخط اخبار جهان