ظریف: به دنبال بهترین روابط اقتصادی با تركیه در مرحله پسا برجام هستیم

استانبول- ایرنا- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه كه به منظور دیدار و گفت وگو با مقامات تركیه درباره تحولات منطقه و گسترش مناسبات در راس هیاتی وارد استانبول شد، اظهار داشت: ما به دنبال بهترین روابط اقتصادی با تركیه در مرحله پسا برجام هستیم.

به گزارش ایرنا ، وزیر امور خارجه و هیات همراه، در فرودگاه استانبول مورد استقبال «محسن مرتضایی فر» سركنسول ایران در استانبول و مقامات محلی قرار گرفت.
ظریف در بدو ورود به استانبول در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: «ما بدنبال بهترین روابط اقتصادی با تركیه در مرحله پسابرجام هستیم. همچنین با توجه به تهدیدات مشترك، تبادل نظر در خصوص مسائل و تحولات منطقه ای از جمله اهداف مهم این سفر است .»
وزیر امور خارجه در این سفر، علاوه بر دیدار و شركت در ضیافت ناهار كاری با چاوش اوغلو همتای خود، با رجب طیب اردوغان نخست وزیر تركیه نیز دیدار و درباره روابط دو جانبه و تحولات و همكاری های منطقه ای گفت و گو و رایزنی خواهد كرد.
منابع دیپلماتیك در استانبول نیز به خبرنگار ایرنا گفتند ظریف در سفر یك روزه خود به استانبول با مولود چاوش اوغلو همتای خود ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و احمد داوود اوغلو نخست وزیر تركیه به طور جداگانه دیدار و گفت و گو خواهد كرد. محور اصلی این گفت و گوها را تحولات منطقه ای ، سوریه و گسترش مناسبات تهران - آنكارا تشكیل خواهد داد.
گفته می شود در این سفر همچنین موضوع برنامه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به تركیه نیز مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.
براساس گزارش منابع خبری، رئیس جمهوری تركیه همچنین از دكتر روحانی برای شركت در نشست سران سازمان همكاری اسلامی در ماه آوریل آینده دعوت كرده است.
احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر تركیه 15 اسفند ماه به منظور انجام سفری دو روزه و دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایران در راس هیاتی به تهران سفر كرد..
نخست وزیر تركیه در بازگشت از ایران گفت: با ایران در خصوص پایدار كردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.
وی با تاكید بر این كه اجازه نخواهیم داد منطقه به ویژه سوریه بار دیگر همانند آنچه با موافقت نامه سایكس - پیكو 100 سال قبل اتفاق افتاد، تجزیه شود، گفت: با ایران در خصوص پایدار كردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.
داود اوغلو با بیان اینكه در سفر به ایران، نگرانی آنكارا مبنی بر تجزیه سوریه را به مقامات آن كشور ابلاغ كرده است، افزود: « ما در خصوص حفظ تمامیت ارضی سوریه و ادامه آتش بس در این كشور با ایران هم فكر هستیم و برای جلوگیری از این اتفاق باید اقداماتی را انجام دهیم كه كشورهای منطقه را به هم نزدیك كند. نقش آنكارا و تهران نیز در این راستا بر كسی پوشیده نیست.»
خاورم ** 2010 **1488 **1599**1572

سرخط اخبار جهان