18 حلقه چاه نفتي در منطقه نفت شهر قصرشيرين فعال است

قصرشيرين- ايرنا- سرپرست فرمانداري قصرشيرين گفت: از مجموع 26 حلقه چاه نفتي در شهر مرزي نفت شهر 18 حلقه آن فعال است.

مراد علي تاتار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، ضمن تبريك سالروز ملي شدن صنعت نفت، افزود: تاسيسات نفتي قصرشيرين كه در 230 كيلومتري كرمانشاه و 60 كيلومتري قصرشيرين واقع شده پس از پايان جنگ تحميلي بازسازي و در مدار توليد قرار گرفت.
وي اظهار كرد: هم اكنون روزانه 12 هزار بشكه نفت از چاه هاي نفت شهر استحصال و از طريق خط لوله به پالايشگاه كرمانشاه منتقل مي شود.
وي گفت: صنعت نفت يكي از سرمايه هاي ملي كشور ما است و از زمان كشف اين ماده مهم با توجه به اينكه اين سرمايه راهبردي ارزش فراواني براي كشورهاي استعمارگر داشته، مورد توجه آن ها واقع شد و حتي اكتشافات و حفاري هاي اوليه براي استخراج آن نيز توسط خارجي ها انجام شد.
وي اضافه كرد: با وجود گذشت چندين سال از اكتشاف نفت در كشورمان، اين سرمايه مهم هيچ تاثيري در اقتصاد مملكت نداشت و فقط سود آن روانه كشورهاي غربي و بخصوص كمپاني هاي بزرگ نفتي انگليس مي شد.
تاتار گفت: خواسته هاي ملت و آزاديخواهان به رهبري دكتر مصدق و آيت الله كاشاني سبب شد، مطالبه اي كه مردم سال ها خواهان آن بودند به صورت عمومي مطرح شود و يك اراده قوي از سوي مردم و گروه هاي سياسي و مذهبي سرانجام در 29 اسفند سال 1329 با مبارزات و تلاش هاي فراوان مصدق به اين پيروزي رسيدند كه گام مهمي براي خروج چپاولگران ميراث ملي ما بود.
وي گفت: اين روز يك نقطه عطف در تاريخ ايران است ولي با وجود اهميت سياسي و اقتصادي اين سرمايه، آنها كوتاه نيامدند و در 28 مرداد كودتاي ننگين با همكاري رژيم منحوس پهلوي را رقم زدند و دولت ملي مردمي را بركنار كردند و با وجود ملي شدن صنعت نفت، استعمارگران دوباره بر اين سرمايه مهم غالب شدند و سود ناشي از استخراج چاه هاي نفت كشور در اختيار اقتصادمان قرار نگرفت.
محمدي يادآوري كرد: با پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري امام راحل اين ثروت دوباره در اختيار مردم قرار گرفت و به سرعت در دوران جنگ و هم در خدمت رساني به مردم اثرات خود را نشان داد و هم اكنون چندين سال است كه نقش مهمي در شكوفايي اقتصادي كشور داشته است.
وي گفت: نفت شهر ميان ارتفاعات منطقه قرار گرفته و از طريق قصرشيرين و سومار به شبكه جاده اي كشور مرتبط مي شود، اين شهر در نخستين روزهاي جنگ محاصره و پس از سه روز مقاومت مردم و نيروهاي مسلح به اشغال ارتش بعث عراق در آمد و تا پايان جنگ هم در اشغال باقي ماند و به ويرانه و تلي از خاك تبديل شد.
سرپرست فرمانداري قصرشيرين گفت: با توجه به اينكه سال ها از ملي شدن اين صنعت مي گذرد اما كشورهاي استعمارگر همچنان نيم نگاهي به آن دارند و از روش هاي مختلف براي امتيازگيري استفاده مي كنند كه با هوشياري مسئولان نظام و همچنين حمايت مردم اين توطئه ها نتيجه اي نداشته است.
بخش سومار متشكل از 17 روستا و شهر نفت شهر داراي نوار مرزي به طول 86 كيلومتر با كشور عراق است و 2 رودخانه كنگير و كنياكش از اين منطقه عبور مي كنند.
نفت ‌شهر در منطقه صفر مرزي با كشور عراق قرار دارد، اين شهر زماني داراي تاسيسات ‌پالايشگاه و بهره‌ برداري نفت بود ولي در آغاز جنگ تحميلي همه امكانات شهري و تاسيساتي موجود ويران‌ شد.
در سال 1388 يك ميدان نفتي ديگر در سومار كشف شد كه ظرفيت آن 450 ميليون بشكه برآورد مي شود.
3012/6539

سرخط اخبار استان‌ها