۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۴۹
کد خبر: 82007425
T T
۰ نفر
مغز انسان در تابستان فعال تر است

تهران- ایرنا- دانشمندان دریافتند كه فعالیت مغز انسان در طول فصول سال متفاوت است به طوری كه برخی قسمت های آن در تابستان در قیاس با زمستان فعال تر می شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترتی تلگراف، در حقیقت بر اساس تازه ترین مطالعه، فعالیت مغزی مرتبط با توجه و تمركز در تابستان به اوج می رسد و در كوتاه ترین روز سال افت می كند.
محققان دانشگاه لیژ بلژیك معتقدند، انسان ها صدها سال پیش به فصل ها بسیار وابسته بودند.
از سوی دیگر با وجود اینكه از پیش مشخص شده است كه تغییرات خلقی مانند افسردگی زمستانی با فصل ارتباط دارد اما این اولین مطالعه ای است كه نشان می دهد عملكردهای ذهنی نیز از الگوهای مشابهی پیروی می كنند.
محققان در این مطالعه عملكرد مغز 28 داوطلب را هر ماه در طول سال اندازه گرفتند؛ در حین آزمایش هر شركت كننده 4.5 روز را در آزمایشگاه سپری كرد تا بدن وی تحت تاثیر عوامل فصلی مانند روشنایی طول روز قرار نگیرد.
در پایان این 4.5 روز دانشمندان فعالیت های مغزی داوطلبان را در حین انجام دو كار ذهنی یكی برای آزمایش حافظه و دیگری برای آزمایش دامنه توجه، اندازه گیری كردند و متوجه شدند كه فعالیت مغزی مرتبط با توجه در ماه ژوئن در حوالی انقلاب تابستانی به اوج خود و در حوالی انقلاب زمستانی به كمترین حد خود می رسد.
در مقابل فعالیت مغزی مرتبط با حافظه در پاییز به اوج می رسد و در حوالی اعتدال بهاری كمتر می شود.
یافته های این مطالعه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
علمی**2038**1440