برقراری روابط با گامبیا؛ حركت دیپلماتیك حساب شده چین مقابل تایوان

پكن - ایرنا - چین رسما روابط دیپلماتیك خود را با گامبیا برقرار كرد، كشوری در آفریقای غربی كه از سال 2013 میلادی به روابط رسمی خود با تایوان پایان داد و اینك برخی این حركت چین را بر ضد تایوان ارزیابی می كنند.

به گزارش ایرنا، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «ماسدولا گایا» سندی را در پكن امضا كرده اند كه بر اساس آن روابط میان دو كشور در سطح سفیر احیا می شود.
وزیر امور خارجه گامبیا در سخنانی خاطرنشان كرد كه به اصل چین واحد اهمیت می دهد و ضمن پایبندی كشورش به این اصل و وحدت صلح آمیز با چین، در این راستا تلاش می كند.
وزیر امور خارجه چین كه از این موضعگیری گامبیا بسیار خرسند شده بود، گفت كه اصل چین واحد اساس رابطه رسمی پكن با هر كشور دیگری در جهان است.
گامبیا نزدیك به دو سال پیش روابطش را با تایوان قطع كرد اما پس از این مدت و در شرایطی كه این كشور با چین روابط رسمی برقرار كرد كه «تسای اینگ ون» از حزب دمكراتیك ترقیخواه تایوان قدرت را در این جزیره در اختیار گرفته است.
چین این حزب را استقلال طلب می داند و بارها اساسنامه استقلال طلبانه آن را مورد انتقاد قرار داده است.
برقرار روابط رسمی چین با گامبیا در شرایطی كه این حزب در تایوان به قدرت رسیده بسیار سئوال برانگیز شده و نشان دهنده هدفدار بودن این اقدام از سوی پكن ارزیابی می شود.
همین موضوع حتی باعث شد كه «لوكانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سئوالات مكرر خبرنگاران در باره زمان برقراری این مناسبات دیپلماتیك بگوید‌: گامبیا در دو سال گذشته صداقت خود را ثابت و راه و گزینه درست را انتخاب كرده است.
وی در پاسخ به اینكه چین تعمدا در چنین زمانی و برای مقابله جویی با حزب استقلال طلب تایوانی دست به چنین كاری زده است، گفت: اقدام دیپلماتیك بین چین و گامبیا ربطی به طرف ثالث ندارد.
او در عین حال تاكید كرد كه در سیاست چین برای بهبود و پیشبرد روابط با تایوان تاكنون هیچ تغییری حاصل نشده است.
گامبیا در سال 1974 میلادی با چین رابطه رسمی داشت اما در سال 1995 میلادی مناسبات با تایوان را به جای داشتن روابط دیپلماتیك با چین قبول كرد.
بسیاری در آن زمان دولت تایوان را متهم كردند كه با دیپلماسی پول در حال خرید كشورهای آفریقایی و برقراری رابطه رسمی با آنهاست.
آساق**231**1597

سرخط اخبار جهان