۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۴۳
کد خبر: 82007415
T T
۰ نفر
چهار ميليارد ريال براي مرمت كاروانسراي برازجان بوشهر هزينه شد

بوشهر- ايرنا- رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان دشتستان استان بوشهر گفت: در سال جاري چهار ميليارد ريال اعتبار براي بازسازي و مرمت كاروانسراي مشيرالملك برازجان تنها كاروانسراي تمام سنگي ايران هزينه شد.

حميد سعادت روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: از اين ميزان دو ميليارد ريال براي خريد اراضي اطراف كاروانسرا اختصاص يافته و مابقي نيز براي مرمت و بازسازي نقاط آسيب ديده، گچكاري و استحكام بخشي اين بنا به مصرف رسيده است.
وي اضافه كرد: اين بناي تاريخي كه تنها كاروانسراي تمام سنگ ايران و در نوع خود منحصر به فرد است در سال 1250 هجري شمسي اواخر دوره قاجاريه به دست ميرزا ابوالحسن خان مشيرالملك و با معماري حاج محمد رحيم شيرازي براي اتراق كاروان هايي كه در مسير بوشهر - فارس رفت و آمد مي كردند، ساخته شد.
سعادت ادامه داد: اين بنا با مساحت هفت هزار متر مربع و زيربناي دو هزار و 500 مترمربع داراي 68 اتاق (حجره)، چهار برج به ارتفاع 13 متر، سه شاه نشين و دو اندروني است.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان دشتستان بيان كرد: از اين بنا در قديم به دليل واقع شدن در مسير تجاري شيراز به بوشهر به عنوان مكاني مناسب براي استقرار، اتراق و استراحت كاروان ها و چهارپايانشان استفاده مي‌شد.
وي اظهاركرد: در دوره محمدرضا شاه اين بنا تبديل به تبعيدگاه و يك مركز نظامي شد كه چند تن از شخصيت هاي انقلابي در اين كاروانسرا زنداني بودند و پس از انقلاب نيز به عنوان زندان مركزي مورد استفاده قرار مي گرفت.
سعادت گفت: اين بنا در سال 1376 با پيگيري‌هاي مكرر ميراث فرهنگي به دليل اهميت و ارزش آن تخليه شد و به عنوان يك اثر تاريخي و فرهنگي و معماري مرمت‌هاي لازم روي آن صورت گرفت.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان دشتستان با بيان اينكه استفاده از تخته سنگ‌هاي بزرگ تراشيده شده با معماري ماهرانه در ساختمان بنا ديديني است افزود: سالانه در ايام سال بويژه نوروز شاهد حضور گردشگران زيادي از سراسر كشور حتي خارج از كشور براي بازديد از اين اثر تاريخي ملي هستيم.
سعادت اضافه كرد: همچنين اين كاروانسرا مكاني زيبا و مناسب براي برگزاري برخي مراسم فرهنگي، مذهبي و اجتماعي است كه سالانه مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي با اعلام آمادگي همه ابنيه تاريخي و باستاني دشتستان براي حضور و بازديد گردشگران ومسافران نوروزي، گردشگران را به بازديد از آثار برجاي مانده با ارزش در اين شهرستان دعوت كرد.
شهرستان دشتستان با مركزيت شهر برازجان قطب گردشگري طبيعي و تاريخي استان بوشهر است.
7213/6043/1904