۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 82007407
T T
۰ نفر
هشدار سازمان ملل درباره افزایش خشونت در بروندی

تهران – ایرنا – كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از افزایش میزان شكنجه و تشدید فضای رعب و وحشت در كشور آفریقایی «بروندی» از ابتدای سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه اعلام كرد، «زید رعد الحسین» روز جمعه خطاب به شورای امنیت هشدار داد كه روند افزایشی خشونت در بروندی ممكن است از كنترل خارج شود.
وی كه در جلسه ویژه شورای امنیت در خصوص بروندی سخن می گفت، افزود: ادامه نقض حقوق بشر و مصونیت ناقضان بدان معناست كه شمار زیادی از شهروندان بروندی در فضای رعب و وحشت به سر می برند.
به گفته زید، این كشور آفریقایی اكنون در آستانه تشدید ناگهانی خشونت در سطح گسترده قرار دارد.
وی ضمن اذعان به این كه اطلاعات بدست آمده چندان دقیق نیست، اضافه كرد كه از ابتدای ماه ژانویه گذشته (دی/بهمن) روز به روز شاهد گزارش های بیشتر درباره بدرفتاری و شكنجه در بروندی هستیم.
بنا بر اظهارات زید، مقام های حقوق بشر سازمان ملل اخیرا طی بازدید اخیرشان از بازداشتگاه های بوجومبورا (پایتخت بروندی) دریافتند كه تقریبا نیمی از بازداشت شدگان مورد شكنجه یا بدرفتاری قرار گرفته اند و در مورد برخی از آنها، این بدرفتاری ها شدید بوده است.
بروندی از زمان اعلام خبر نامزدی پیر انكرونزیزا رئیس جمهوری برای دور بعدی قدرت در آوریل (فروردین/اردیبهشت) سال گذشته، صحنه خشونت و ناآرامی است.
مخالفان، اقدام وی را در به دست گرفتن قدرت برای دوره سوم خلاف قانون اساسی می دانند. خشونت در بروندی تاكنون بیش از 400 كشته بر جا گذاشته است. بیش از 240 هزار نفر بروندیایی نیز از بیم گسترش خشونت و جنایات جمعی به كشورهای همجوار گریخته اند.
مقام های بروندی پس از سفر اخیر «بان كی مون» دبیركل سازمان ملل به این كشور وعده دادند كه زندانیان سیاسی را آزاد می كنند اما به گفته زید، تنها 47 نفر از فهرست 125 نفری بازداشت شدگان سیاسی آزاد شده اند.
وی افزود: در میزان بازداشت های خودسرانه نیز كاهشی مشاهده نشده و از ابتدای ماه جاری میلادی تاكنون 140 مورد از این نوع بازداشت گزارش شده است.
هیات سازمان ملل در ماه ژانویه به بروندی سفر كرد تا «پیر انكرونزیزا» رئیس جمهوری فعلی بروندی را برای آغاز مذاكرات جدی با مخالفان با هدف پایان دادن به خشونت ها و نیز پذیرش صلحبانان اتحادیه آفریقا متقاعد كند. این سفر دستاورد چندانی به همراه نداشت.
خاورم**9156**1572

سرخط اخبار جهان