۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۳۶
کد خبر: 82007399
T T
۰ نفر
تازه های نوروزی شبكه افق سیما

تهران-ایرنا-مستند «گل محمدی» با موضوع پرونده ناتمام انفجار هشتم شهریور دفتر نخست وزیری و شهادت رجایی و باهنر، امشب از شبكه افق سیما پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبكه افق، «گل محمدی» با عنوان پرونده ناتمام، مستندی است كه به ناگفته های پرونده انفجار دفتر نخست وزیری در سال 1360 می پردازد.
هشتم شهریور ماه سال 1360، ساعت 3 بعد از ظهر بود كه دفتر نخست وزیری در خیابان پاستور بر اثر حادثه ای تروریستی منفجر شد و طی آن، شهیدان رجایی و باهنر و جمعی از اعضای هیئت دولت، ارتش، سپاه و كمیته انقلاب اسلامی كه در جلسه شورای عالی امنیت ملی شركت كرده بودند به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
در این مستند با شخصیت هایی همچون محمد حسین سرورالدین معاون سیاسی امنیتی وزارت كشور، جواد منصوری معاون وزیر امور خارجه وقت، حسن غفوری فرد نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی، محمد حسین رجایی برادر شهید رجایی، حجت الاسلام جعفر شجونی نماینده دور اول مجلس، موسی زرگر و دیگران گفت وگو شده است.
از آن زمان تاكنون سوالات زیادی در ذهن مردم باقی مانده كه چه كسانی عاملان اصلی این انفجار بوده اند و چه گروه هایی از آنها حمایت می كرده اند؛ برخی سازمان مجاهدین خلق را مسبب این انفجار تروریستی می دانند و بعضی دیگر معتقدند آمریكا و عمالش در این كار نقش بسزایی داشته اند.
«گل محمدی» برای پخش از شبكه افق در روز شنبه 29 اسفند ساعت 22.30 در نظر گرفته شده و تكرار آن هم در ساعت های 8، 13 و 17 روز بعد به روی آنتن می رود.

** داستان «زائران بهار» در كوی رضا از شبكه افق
مستند «زائران بهار» نیز كه در مورد زیارت حرم رضوی در آغاز سال نو و اشتیاق زوار برای رسیدن به مشهد مقدس تهیه شده امروز از شبكه افق پخش می شود.
مستند «زائران بهار» درباره حضور هزاران و میلیون ها زائر حرم رضوی در هنگام تحویل سال نو در مشهد مقدس است، حضوری كه معنویت و لطافتی دیگرگونه به جان انسان ها می بخشد.
حرم امام رضا(ع) مقصدی است برای همه آنها كه كوله بار سفر بسته اند و به قصد دیاری می روند كه تازه شان كند و سرشار از اشتیاق دوباره برای زیستن؛ در مستند «زائران بهار» با مسافرانی همراه می شویم كه این تجربه لطیف، هر بار برایشان تازگی دارد.
آنها از شهرهای مختلف عبور می كنند تا سرانجام به سرمنزل مقصود برسند و ضریح نورانی رضا را در مقابل خود ببینند.
«زائران بهار» امروز در ساعت های 17 و 21.30 از شبكه افق پخش خواهد شد و تكرار آن هم برای پخش در ساعت 11 نخستین روز از سال 1395 در نظر گرفته شده است.

** روایت آسمانی» شبكه افق از راهیان نور
نخستین بخش از برنامه زنده «روایت آسمانی» ویژه پوشش خبری و تصویری سفرهای راهیان نور، 29 اسفند از شبكه افق پخش می شود.
«راهیان نور» یكی از معنوی ترین و پر معناترین سفرهایی است كه می توان تجربه اش كرد، سفری به خاطرات فراموش نشدنی، خاطراتی از جنس ایثار و شهادت و جانبازی در راه دین و قرآن.
كاروان های راهیان نور در ایام مختلف سال به ویژه نوروز، به مناطق عملیاتی جنوب كشور اعزام می شوند تا شركت كنندگان در آنها، به میعادگاه شهدا بروند و دمی با حال و هوای آن روزهای جبهه ها خو بگیرند.
چه بسیار كسانی كه با حضور در سفرهای راهیان نور، تحولی عمیق را تجربه كردند و راه زندگی شان تغییر كرد و چه بسیار جان ها كه با دیدن معراج الشهداء صیقل یافت و اینك، نوروزی دیگر و راهیان نوری دیگر ...
پوشش خبری و تصویری این رویداد عظیم فرهنگی و معنوی، یكی از رسالت های رسانه ملی و شبكه های مختلف سیماست به همین دلیل شبكه افق نیز در راستای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ویژه برنامه ای با عنوان «روایت آسمانی» را برای نوروز امسال در نظر گرفته است.
این برنامه كه قرار است تا پایان تعطیلات نوروز 95 به صورت زنده از شبكه افق پخش شود در هر قسمت به یكی از رویدادهایی می پردازد كه در مناطق عملیاتی جنوب رخ می دهد.
همچنین قرار است گفت وگوهایی نیز به صورت مستقیم درباره سفرهای راهیان نور با دست اندركاران و شركت كنندگان در این سفرها انجام شود.
نخستین قسمت «روایت آسمانی»، شنبه 29 اسفند ساعت 16.30 از شبكه افق پخش خواهد شد.

** پخش «بنده فیلمسازم اما» یادی از فرج الله سلحشور
«بنده فیلمسازم اما» مستندی درباره زنده یاد فرج الله سلحشور، امشب از شبكه افق پخش می شود.
فرج الله سلحشور كارگردان نام آشنای كشورمان كه چندی پیش دعوت حق را لبیك گفت و به دیار باقی شتافت، از جمله هنرمندان متعهدی بود كه با هنر خویش، سعی در اعتلای فرهنگی جامعه ایران داشت.
سریال های مشهوری همچون «مردان آنجلس» و «یوسف پیامبر» ثمره سال ها تلاش او در عرصه فیلمنامه نویسی و كارگردانی بودند ضمن اینكه هیچگاه نمی توان از بازیگری درخشان او در فیلم هایی همچون «پرواز در شب» نیز چشم پوشی كرد.
مستند «بنده فیلمسازم اما» اثری درباره زنده یاد فرج الله سلحشور است كه پیش از این از شبكه یك سیما پخش شد؛ در این فیلم كه محمد هوشیاری تهیه كنندگی و كارگردانی آن را بر عهده داشته، به یك عمر فعالیت سینمایی و تلویزیونی سلحشور پرداخته می شود.
همچنین گفت وگوهایی نیز كه با وی در دوران حیاتش انجام شده بود درباره هنر اصیل انقلاب و هدف اصلی او از ورود به دنیای هنر به نمایش در می آید.
این مستند ساعت 23 پخش خواهد شد و تكرار آن هم روز بعد ساعت 13.30 به روی آنتن می رود.
فراهنگ 1568

سرخط اخبار فرهنگ