شهرمرزی گمیشان باجاذبه های كم نظیرآماده میزبانی از گردشگران نوروزی

گرگان - ایرنا- شهرستان گمیشان واقع در شمال غرب استان گلستان با جاذبه های كم نظیر گردشگری، آثار تاریخی ، نوار ساحلی خزر و تلاب بین المللی كه این روزها میزبان هزاران پرنده بومی و مهاجر است ، در انتظار حضور مسافران و گردشگران نوروزی است.

به گزارش ایرنا گمیشان در سال 88 از شهرستان تركمن جدا شد، مركز این شهرستان گمیش تپه است و نام محلی آن كمیش دپه از واژه تركمنی كُمیش‌دَفه گرفته شده و به معنی «تپه نقره‌ای» است.
این شهرستان در قسمت شمال غرب استان گلستان واقع شده و از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به شهرستان تركمن، از شرق به شهرستان آق قلا و از غرب به كناره شرقی دریای خزر محدود می شود.
براساس تقسیمات اداری و كشوری این شهرستان از دو بخش مركزی و گل دشت و دو شهر گمیشان و سیمین شهربه همراه 4 دهستان و 30 روستا تشكیل شده است.
از نظر ناهمواری ها این شهرستان به صورت جلگه ای می باشد، این ناحیه ارتفاع كمتر از 100 متری را شامل می شود و از نظر اقلیمی در تابستان آب و هوای گرم و مرطوب و در فصل سرد دارای آب و هوای سرد و ملایم می باشد.
گمیشان در فاصله 45 كیلومتری از گرگان مركز استان گلستان واقع بوده و دارای 67هزار نفر جمعیت و مساحت 1285 كیلومتر مربع است، بیشتر ساكنان این شهرستان را هموطنان تركمن تشكیل می دهند. ️
از جمله مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان تالاب بین المللی گمیشان، گل افشان نفت لیجه، بافت قدیم شهر گمیشان، موزه مردم شناسی، دیوار تاریخی گرگان، قیزلر قلعه و تپه قارن یارق را نام برد، علاوه بر آن نوار ساحلی زیبای خزر و دشت وسیع آن می تواند در بحث گردشگری و صنعت توریسم بسیار مؤثر و مفید می باشد.
همچنین آداب و رسوم و حتی نوع خاص لباس پوشیدن مردم بومی منطقه و مهمتر از همه امنیت و مهمان نوازی از جمله جاذبه های این شهر مرزی استان گلستان است.
* موزه مردم شناسی گمیشان در ساختمان تاریخی معروف به خانه گوكلانی كه قدمت آن به دوره پهلوی اول می رسد ، در میانه بافت سنتی و زیبای شهر گمیشان نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید.
این موزه به معرفی مشاغل بومی و سنتی قوم تركمن، آداب و رسوم محلی و صنایع دستی آنان می پردازد و در سال 1389 راه اندازی شده است.
اغلب مردم ساكن در شهرستان گمیشان تركمن بوده و دارای هنرهای سنتی و صنایع دستی و آداب و رسوم، آیین ها و مشاغل بومی ویژه ای هستند كه حفظ و معرفی آنها علاوه بر توسعه فرهنگی منطقه و حفظ اصالت آن سبب جذب بیشتر گردشگر خواهد بود.
بخش بافندگی تولید صنایع دستی قوم تركمن بیشتر شامل قالی، نمد و گلیم بوده و سوزندوزی، ساخت زیورآلات سنتی و حصیر بافی از دیگر فعالیت ها می باشد.
*گل فشان قارن یارق پدیده ای طبیعی پیر و فرسوده بوده كه از دهانه آن گل همراه با گاز خارج می شود، این گل فشان به صورت تپه ای مخروطی است كه تاثیر فرسایش در آن كاملا مشهود است و قطر دهانه آن را 700 متر ثبت كرده اند.
قارن یارق یك كلمه تركمنی است و به معنی شكم پاره و یا جایی كه شكم زمین شكافته و پاره شده، می باشد.
این منطقه در فصل بهار در بالای تپه از انواع گل و گیاه پوشیده می شود ودر شمال آن قسمتی از دیوار اسكندر (دیوار دفاعی شهر جرجان قدیم )قرار دارد و اهالی محلی گمیشان بیشتر روزهای تعطیل را در آنجا می گذرانند.
* تالاب گمیشان با بیست هزار هكتار وسعت یكی از چند تالاب بین المللی استان گلستان است كه هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجر است كه زمستان خود را در این تالاب سپری می كنند.
پرندگان این تالاب عمدتاٌ مهاجر هستند و با سرد شدن هوا در بخش های روسیه به این منطقه سفر می كنند و بسیاری از آنان از گونه های حفاظت شده و نادر می باشند، فلامینگو، عقاب شاهی، بالابان، قو، حواصیل، پرلا، سار، مرغابی سر حنایی، مرغابی سر سبز، گیلانشاه خال دار، كوكر، آبچلیك، خوتكا، كاكایی، لك لك، پلیكان، سلیم طلایی، چكاوك، غاز خاكستری، پرستوی دریایی از آن جمله هستند.
در این خصوص امانگلدی ضمیر فرماندار گمیشان از تمامی دستگاه های دولتی خواسته است كه با معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان در راستای جذب گردشگر و رونق اقتصادی و توسعه و رشد این شهر مرز ی تلاش كنند.
به گفته وی ظرفیت های گردشگری و توریستی شهرستان زمینه ساز رونق معیشت مردم و توسعه منطقه است و مسئولان برای استفاده از این توانمندی ها برنامه ریزی كنند.
تاسیس دهكده گردشگری درمسیر ورودی این شهر و فراهم كردن امكانات پذیرایی و جذب گردشگر یكی از این اقدامات است.
از سوی دیگر نمایشگاه صنایع دستی و قالی بافی، بازی های بومی و تاب های بزرگ تركمنی، غذا های محلی و زیور الات تركمن از جمله بخش های لحاظ شده در دهكده توریستی است.
7333/1648

سرخط اخبار استان‌ها