دی استرالیا: هارون مونس جاسوس سازمان سیا بود

كوالالامپور – ایرنا – تارنمای 'دی استرالیا' روز شنبه نوشت 'محمدحسن منطقی' معروف به 'هارون مونس' كه حادثه گروگانگیری آذر ماه سال 93 شهر سیدنی را رقم زد، برای سازمان جاسوسی آمریكا (سیا) كار می كرد.

به گزارش ایرنا، این تارنمای استرالیایی نوشت: 'هارون مونس' كه گروگانگیری مسلحانه انجام داد و كشته شد، سال 1997 هنگام مصاحبه با مقامات مهاجرات برای پناهندگی ادعا كرد برای سازمان سیا كار می كند.
به رغم هشدارهای ایران به استرالیا در خصوص شخصیت هارون مونس و كلاهبرداری های وی، حادثه گروگانگیری آذر ماه سال 93 شهر سیدنی كه منجر به كشته شدن عامل این حادثه و دو نفر دیگر شد، دستگاه امنیتی استرالیا را زیر سئوال برد. هارون مونس 18 نفر را در این حادثه گروگان گرفت.
به نوشته این تارنمای استرالیایی، مونس مدت كوتاهی پس از ورود از ایران برای دریافت ویزا، گفت كه یك جاسوس آمریكا بوده است.
رونوشت یك مصاحبه سال 1997 كه روز شنبه 'دی استرالیا' به آن استناد كرده است، نشان می دهد وی لیستی از فعالیت های خود از جمله یك لیست از 'تمام اعضای سرویس های اطلاعاتی در ایران' با استفاده از تلفن همگانی و شماره كد ارائه كرده است.
مصاحبه كننده سوال كرد: 'شما از زمان ورود با سازمان سیا تماس گرفته اید'، وی پاسخ داد: 'بله، اما از تلفن عمومی ... ما همیشه از تلفن های عمومی تماس می گیریم.'
وی در پاسخ به نام مستعار و كد اطلاعاتی خود، گفت: من یك پیام قرار می دادم و آن ها پس از آن با من تماس می گرفتند.
'دی استرالیا' به نقل از یك وكیل نوشت: معاینه مقامات مهاجرت به طور موثر ناموجه بودن برخی از داستان زندگی او را نشان می داد.
به نوشته این تارنما، با وجود این، و برغم اینكه برخی ارزیابی ها به طور 'غیر مستقیم و احتمالا مستقیم خطر امنیت ملی' را در مورد مونس مطرح كرده بود، درخواست ویزای وی در استرالیا تایید شد.
استرالیا پیش از این نیز با بررسی وضعیت شخصیتی 'هارون مونس'، وی را شخصی 'پیچیده و مرموز' دانسته بود.
براساس برخی اطلاعات، هارون مونس یا محمدحسن منطقی سال 1964 در ایران متولد شده و در سال 1995 پس از كلاهبرداری 200 هزار دلار استرالیا با استفاده از یك آژانس مسافرتی، از طریق مالزی به استرالیا فرار كرد.
دولت استرالیا سال 2009 نام هارون مونس را كه در ایران مرتكب كلاهبرداری شده و تحت تعقیب پلیس بود، از لیست افراد تحت نظر دستگاه های امنیتی خارج كرد.
آساق**1611

سرخط اخبار جهان