سندرز دعوت سخنرانی در اجلاس لابی صهیونیست های آمریكا را رد كرد

تهران - ایرنا - برنی سندرز، یكی از كاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریكا عصر دیروز جمعه تائید كرد كه دعوت لابی صهیونیست ها در آمریكا (آیپك) برای سخنرانی در اجلاس سالانه هفته آینده آن در واشنگتن را رد كرد.

به گزارش، پایگاه خبری تلویزیون سی ان ان آمریكا، وی كه خود از یك خانواده یهودی است طی نامه ای به رابرت كوهن، رییس ایپك ابراز تاسف كرد از اینكه نمی تواند در اجلاس سالانه این مجمع صهونیستی شركت كند.
ساندرز كه از نامزدهای سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری آمریكا است در عین حال تاكید كرد كه به 'اسراییل' و 'خاورمیانه' به عنوان دو موضوع مهم در سخنرانی های خود در سراسر آمریكا و در خارج از كشور خواهد پرداخت.
براساس این گزارش، ماكس بلومنتال، پسر سیدنی بلومنتال، مشاور سابق هیلاری كلینتون و یك نویسنده طرفدار فلسطین طی هفته گذشته با جمع آوری بیش از پنج هزار امضاء از ساندرز خواسته بودند كه در اجلاس آیپك شركت نكند، اما برخی فعالان سیاسی دیگر این كشور از جمله رابرت نیمن، نویسنده حوزه سیاست خارجی آمریكا طی نامه ای از وی خواست در هر صورت در این اجلاس سخنرانی كند.
بطور مثال، فعالان گروه 'كدپینك'» شنبه گذشته (22 اسفند) با راه‌اندازی كمپینی از سندرزخواسته بودند تا با رد دعوت «آیپك» برای حضور در كنفرانس سالانه این لابی صهیونیستی، به شعارهای انتخاباتی خود مبنی بر تلاش برای رفع نژادپرستی عمل كند.
این دسته از فعالان آمریكایی كنفرانس «آیپك» را كه با حضور فعالانی در زمینه‌های اسلام‌هراسی، ضد مهاجرت و چهره‌های افراطی مذهبی برگزار خواهد شد، مغایر با شعارهای انتخاباتی سندرز برای مبارزه با نژادپرستی دانستند.
آنان هم‌چنین مخالفت خود را با اقدامات لابی آیپك در جلب حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریكا از رژیم صهیونیستی و مانع‌تراشی در توافق هسته‌ای با ایران اعلام كردند.
امضاءكنندگان این طومار رد دعوت «سندرز» را نشانه وفاداری عملی وی به شعارهای انتخاباتی‌اش و تلاش برای حمایت از صلح و عدالت دانستند.
ناگفته نماند كه سندرز پیش از این نیز بارها مخالفت های خود را با دولت اسرائیل به طور علنی نشان داده بود و حتی یكي از بیست و چند سناتوري بود كه هنگام حضور بدون دعوت نتانیاهو در امریكا برای سخنرانی علیه توافق هسته ای، در كنگره حاضر نشد.
سندرز كه یكی از مدافعان توافق هسته ای با ایران بوده است، خواهان كاهش بودجه‌ نظامي آمریكا، طرفدار عادي‌سازي روابط با تهران و نیز بازتر كردن مرزها به روي مهاجران و پناهندگان است.
به گزارش نشریه صهیونیستی جروزالم پست، تاكنون دونالد ترامپ، تد كروز، سناتور آر. تگزاس، هیلاری كلینتون و سناتور جان كاسیچ دیگر كاندیداهای انتخابات آمریكا اعلام كردند كه نه تنها در آن اجلاس دو روزه كه از فردا یك شنبه در واشنگتن آغاز خواهد شد شركت می كنند بلكه در آن سخنرانی نیز خواهند كرد.
اروپام**1378** 1583 **

سرخط اخبار جهان