رئیس اتاق ایران: ایران و پاكستان نیازمند شناخت متقابل از ظرفیت های تجاری یكدیگر هستند

اسلام آباد - ایرنا - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی جمهوری اسلامی ایران، معتقد است مهم‌ترین پیش‌نیاز ارتقای روابط اقتصادی و تجاری ایران و پاكستان، معرفی و ظرفیت‌ها و شناخت متقابل از ظرفیت‌های دو طرف است.

'محسن جلال پور' كه اخیرا برای رایزنی های تجاری-اقتصادی با اعضای اتاق های بازرگانی و صنایع پاكستان و در آستانه سفر 'حسن روحانی' به اسلام آباد، به پاكستان سفر كرده است، اعتقاد دارد كه وجود بیش از 900 كیلومتر مرز مشترك میان ایران و پاكستان و گره خوردن امنیت دو كشور، سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری اسلامی ایران را به پاكستان را واجد ابعادی فراتر از یك سفر اقتصادی می‌كند.
جلال پور در سفر اخیر به اسلام آباد، دیداری با مفتاح اسماعیل مشاورعالی نخست وزیر و رئیس سازمان سرمایه گذاری پاكستان داشت كه دراین ملاقات، سه نكته را مورد اشاره و تاكید قرار داد.
وی ضمن تاكید بر اهمیت هماهنگی لازم برای حضور كامل بخش خصوصی پاكستان ازهر چهار ایالت این كشور، خواستار برگزاری پرشور و پربار نشست‌های رو در رو میان فعالان تجاری و اقتصادی دو كشور شد.
جلال پور همچنین بر لزوم هماهنگی لازم برای تعریف پروژه‌های مشترك میان بخش خصوصی دو كشور تأكید كرد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران در ادامه، خواستار ارتباط بیشتر سازمان سرمایه‌گذاری پاكستان و سازمان سرمایه‌گذاری و كمك‌های فنی و اقتصادی ایران، برای تبادل بیشتر اطلاعات شد.
دیدارها و رایزنی های با فعالان تجاری و اقتصادی پاكستان در روزهای باقی مانده تا سفر روحانی، ادامه دارد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است روزهای ششم و هفتم فروردین ماه 1395 به پاكستان سفر كند. دولت پاكستان سرگرم انجام تداركات لازم برای میزبانی از حسن روحانی است و تیم های تجاری و اقتصادی ایران از هم اكنون، با ورود به پاكستان، سرگرم انجام رایزنی های لازم برای بهره برداری حداكثری از سفر روحانی به اسلام آباد در شرایط پساتحریم هستند.
بانك مركزی پاكستان سه هفته پیش رسما اعلام كرد كه بانك ها وموسسات مالی این كشور می توانند همكاری های بانكی با ایران را از سربگیرند.
دولت پاكستان هم ماه گذشته با صدور اطلاعیه ای رسما اعلام كرد كه دیوار تحریم ها در روابط دو كشور فروریخته است.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان