۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۱۱
کد خبر: 82007371
T T
۰ نفر
برگزاري آيين سنتي قره بايرام در آستارا

آستارا - ايرنا - مراسم سنتي قره بايرام مطابق رسمي چندين ساله در آستانه عيد باستاني نوروز در شهرستان مرزي بندر آستارا برگزار شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا، اين مراسم به منظور عرض تبريك عيد به خانواده هايي است كه يكي از عزيزان خود را در سال 94 از دست داده اند.
مراسم عيد سياه موسوم به قره بايرام در آستانه عيد نوروز و يا در نخستين ساعات از صبح روز اول فروردين ماه در سطح مساجد و يا در خانه صاحبان عزاي شهرستان آستارا برگزار مي شود.
در سال هاي نه چندان دور اين رسم در خانه هاي افراد معزا به صورت انفرادي برگزار مي شد ولي چند سالي مي شود كه به طور معمول خانواده هاي صاحبان عزا به صورت دسته جمعي در مسجد محله خودشان اقدام به برپايي اين سنت ديرينه مي كنند.
در اين مراسم ميهمانان با ميوه ، شيريني و خرما پذيرايي مي شوند و يكي از بزرگان خانواده معزا به رسم ادب در محل درب ورودي مسجد با در آوردن لباس عزا به استقبال ميهمانان مي روند.
حضور در آرامستان ها نيز از جمله آيين هاي ويژه روز نخست عيد نوروز است كه همه ساله انجام مي شود.
اهالي محل بر سر مزار درگذشتگان حاضر شده و با روشن كردن شمع و گذاشتن گل و سبزه بر مزار و با خواندن فاتحه ، يادي از درگذشتگان مي كنند.
نوروز با تمام زيبايي هاي خود در شهرستان آستارا با حضور شهروندان و مسافران در آستان امام زادگان ابراهيم و قاسم (ع) در نخستين روز از فصل بهار حال و هواي معنوي و روحاني به خود مي گيرد.
زائران در ساعات پاياني سال 94 پس از عطرافشاني و غبارروبي حرم مطهر ، خودشان را براي لحظه تحويل سال آماده مي كنند.
پخش مستقيم پيام نوروزي مقام معظم رهبري از حرم ، قرائت قرآن ، قرائت دسته جمعي زيارت آل ياسين و حضور در مزار 32 شهيد آرام گرفته در جوار حرم امام زادگان ابراهيم و قاسم (ع) آستارا از ديگر برنامه هاي لحظه تحويل سال در آن مكان مقدس مي باشد.
شهرستان 86 هزار نفري آستارا در شمال غرب استان گيلان و در جوار مرز جمهوري آذربايجان واقع شده و به علت قرار گرفتن در مسير تردد شمالغرب كشور ، مقصد بسياري از گردشگران نوروزي است و يكي از 20 شهر گردشگرپذير ايران به شمار مي رود.
7105/2007

سرخط اخبار استان‌ها