سازمان هواشناسی: نخستین روز سال 95 سامانه بارشی فعال وارد كشور می شود

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی كشور اعلام كرد: روز یكشنبه اول فروردین 1395 سامانه بارشی فعالی از شمال غرب وارد كشور می شود و از بعدازظهر این روز شاهد بارش باران و برف در این منطقه خواهیم بود.

براساس این گزارش، سامانه بارشی یاد شده همچنین مناطق غرب، جنوب غرب، نیمه غربی البرز و زاگرس مركزی و غرب سواحل شمالی كشور را تا پایان این روز در بر خواهد گرفت كه موجب بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد و در مناطق مرتفع همراه با بارش برف خواهد بود.
براساس نقشه های هواشناسی، این سامانه تا اواسط هفته در كشور فعال است و فعالیت آن از روز دوشنبه به مناطق شمال شرق، زاگرس جنوبی و جنوب كشور نیز می رسد.
برپایه اطلاعات موجود، وضع هوای مناطق یاد شده به این شرح پیش بینی می شود: روز یكشنبه نخستین روز فروردین بارش برف و باران و وزش باد در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، كردستان، زنجان و بارش باران در ارتفاعات و بارش برف در كرمانشاه؛ همچنین در لرستان و چهارمحال و بختیاری در اواخر وقت بارش باران و برف؛ در گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات البرز در استان های قزوین، البرز و تهران رگبار و رعدوبرق؛ در ایلام و شمال خوزستان نیز گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید.
همچنین برای روز دوشنبه دوم فروردین بارش برف و باران و وزش باد در اردبیل، گیلان، مازندران، زنجان، چهارمحال و بختیاری و همچنین بارش باران در ارتفاعات و بارش برف در لرستان، قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان، همدان و مركزی و رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در خوزستان، بوشهر، كهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی فارس، جنوب اصفهان و یزد.
علاوه براین از بعدازظهر یكشنبه و روز دوشنبه شرایط برای پدیده گردوغبار، كاهش دید افقی و كاهش كیفیت هوا در استان های واقع در جنوب غرب و برخی نقاط غرب پیش بینی می شود.
روزهای شنبه و یكشنبه با جریانات جنوبی در سواحل شمالی كشور افزایش دما بین هشت تا 10 درجه همراه با وزش باد شدید و دوشنبه با تقویت جریانات شمالی كاهش محسوس دما بین 10 تا 12 درجه پیش بینی می شود.
دریای خزر نیز از یكشنبه شب و روز دوشنبه مواج خواهد بود و توصیه شده برای كاهش خسارات احتمالی تمهیدات لازم به كار گرفته شود.
به گزارش ایرنا، سازمان هواشناسی كشور پیش از این اعلام كرده بود، میانگین بارش كشور از آذرماه 94 تا پایان امسال در حد نرمال تا كمتر از نرمال به ویژه در استان های واقع در غرب و جنوب غرب مورد انتظار است.
میانگین بارش كشور در دوره سه ماهه آذر تا بهمن نزدیك به میانگین بلندمدت ارزیابی شد كه به نظر می رسد در مناطق جنوب غربی به خصوص از اواسط زمستان گرایش به كمتر از میانگین بلند مدت داشته باشد.
آذر ماه امسال میانگین بارش كشور در حد میانگین بلند مدت در نوسان بود كه در نوار جنوبی دریای خزر تا حدودی گرایش به كمتر از میانگین داشت و تاثیری بر منابع آب و كشاورزی منطقه نداشت، همچنین در نواحی غرب و جنوب غرب كشور گرایش به بیشتر از میانگین داشت.
علاوه براین در پیش بینی این سازمان آمده است از اواخر آذرماه به تدریج از قدرت النینوی سال 2016 - 2015 كاسته شده تا این كه در اواسط بهار به حالت خنثی تبدیل می شود.
اقتصام ** 1559 ** 2023