راه اندازی 500 بازارچه صنایع دستی نوروزی در خراسان رضوی

گناباد- ایرنا- معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: 500 بازارچه صنایع دستی در طول تعطیلات نوروزی در نقاط مختلف این استان دایر شده است.

محمد مطیع روز شنبه در جریان بازدید از بازارچه نوروزی و مركز آموزش صنایع دستی گناباد افزود: این بازارچه ها با اهداف ترویج و حمایت از صنایع دستی خراسان رضوی و شناساندن این ظرفیتها برای مسافران نوروزی در 90 مكان در شهرستانهای مختلف استان برپا شده اند.
وی ادامه داد: صنایع دستی در این بازارچه ها با قیمتهای كمتر از بازار به مسافران نوروزی عرضه و بر این اساس با پرداخت یارانه از هنرمندان این بخش حمایت می شود.
معاون اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی
كارگاه گردانی و برگزاری تورهای گردشگری برای مردم از كارگاههای صنایع دستی شهرستانها را از دیگر اقدامها در تعطیلات نوروزی اعلام و بیان كرد: در قالب این برنامه بازدید كنندگان از نزدیك با قابلیتهای صنایع دستی استان آشنا می شوند.
وی همچنین با اشاره به ظرفیتهای گناباد در زمینه های فرهنگی و از جمله صنایع دستی و تولید سفال و سرامیك خواستار مشاركت بیشتر مسئولان و دست اندركاران ذیربط برای احیاء و توسعه كمی و كیفی این توانمندیها شد.
بازارچه صنایع دستی برای عرضه قابلیتهای مختلف هنری گناباد در تعطیلات نوروزی در این شهرستان دایر شده است.
از مجموع 250 رشته صنایع دستی در سطح كشور 70 رشته آن در استان خراسان رضوی فعال است.
گناباد از قطبهای خراسان رضوی به خصوص در تولید سفال و سرامیك است چنانكه سفال مند در روستایی با همین نام با پیشینه ای پنج هزار سال تولید می شود.
سفال مند گناباد با مصالح و تزیینات متفاوت كه تاكنون هم رایج است، از اواخر قرن یازدهم هجری تولید می شود.
از جمله نقوش مشهور سفال مند نقش ماهی است كه جایگاه والایی در روایات اسطوره ای دارد.
خورشید خانم، پرنده، پروانه، بته جقه، گل و مرغ ، گل و پروانه، گل كدو، كتیبه، ابرو گل و انواع اسلیمی از دیگر نقوش بكار رفته بر بدنه سفالینه های مند گناباد محسوب می شود.
گناباد در فاصله 287 كیلومتری جنوب مشهد واقع است.
2095/1858

سرخط اخبار استان‌ها