چادرهاي تفريح نوروزي در طبيعت سرسبز ايلام برپا شد

ايلام - ايرنا - در آستانه فرا رسيدن سال نو صدها خانواده ايلامي بر اساس سنتي ديرينه و كهن با برپايي چادر در دامن طبيعت به استقبال بهار و سال نو رفتند.

به گزارش ايرنا، بسياري از مردم استان ايلام طبيعت را كه زيبايي آن در تعطيلات نوروز چند برابر مي شود را به ايرانگردي ترجيح داده و تعطيلات خود را در مناطق زيباي دشت سرسبز سپري مي كنند.
بسياري از خانوارهاي ايلامي اين روزها با جمع و جور كردن و بستن بار و بنديل و ملزومات در سفري دو هفته ايي مهمان طبيعت مي شوند.
برپايي چادر در دامن طبيعت و چادر نشيني در عرصه هاي جنگلي ايلام سنتي كهن و قديمي است كه خانواده هاي نزديك و فاميل از يكي هفته پيش از نوروز و آغاز سال نو دور هم جمع مي شوند و براي گذران تعطيلات سال جديد در دامان طبيعت برنامه ريزي مي كنند.
تنگ حمام، آبزا، شش دار و چنار باشي، كلم، كبيركوه، مانشت و گله جار بيشترين اماكني هستند كه مردم ايلام به صورت دسته جمعي تخته هاي چادر خود را براي دو هفته تعطيلات در آنجا برپا مي كنند.
اين چادرها كه گاهي تعداد 20 خانواده را دور هم جمع مي كنند، محلي براي پر كردن اوقات فراغت و دور هم بودن و لذت بردن از فضاي آرامش بخش كوه و دشت سرسبز مي شوند.
مردم در اين سنت ديرينه و ويژه انواع وسايل مورد نياز يك سفر دو هفته ايي از رختخواب، فرش، وسايل پخت و پژ، مواد غذايي گرفته تا تانكرهاي سيار و گالن هاي آب و چادر كه براي زندگي كامل در طبعيت نياز است، را همراه خود مي برند.
حضور جمع زيادي از خانواده هاي فاميل در چادرهاي كنار هم، شب نشيني و گردش و تفريح و ساعت هاي كامل شبانه روز باهم بودن زير چادر در طبيعت لذت خاصي به آنان مي دهد كه همه ساله با تكرار اين تجربه را به جشن مي نشينند.
زنان بر پايه رسوم كهن و سنت مادران خويش با پخت نان و انواع شيريني و غذاهاي محلي سفره خانواده را رنگين مي كنند و تجربه جواني خويش را اينك به دختران نوجوان خود منتقل مي كنند تا آيين هاي كهن همچنان نسل به نسل مانا و پايدار بماند.
مردان در طول روز مشغول تفريح در كوه ها و دشت ها و جمع آوري هيزم و ديگر مايحتاج مورد نياز خانواده هستند و شبانگاه نيز با دور هم نشستن و انجام بازي هاي محلي، رقص و پايكوبي و خاطره و داستان گويي لحظه هاي خوش همنشيني و با هم بودن را در طبيعت زيبا و سرسبز كنار هم سپري مي كنند.
نوجوانان و جوانان با تشكيل گروه هاي ورزشي ساعت هاي زيادي را به فوتبال، واليبال، داژبال، هفت سنگ، پياده روي و ورزش هاي بومي محلي مي پردازند و انرژي و نشاط جواني خويش را در روزهاي خوش بهار و نوروز تخليه مي كنند.
كودكان نيز بر طبق روال هر كدام بر شاخه اي از درختان تابي تنيده و مشغول تاب بازي، لي لي و توپ بازي هستند.
شور و شوق و نشاط در جمع اين خانواده ها هر بيننده اي را به وجد مي آورد و بي محابا جمله خوش به حالشان را در ذهن تداعي مي كند.
به طور معمول برخي از خانواده هاي ايلامي نيز با دعوت كردن مهمانان خود از ديگر مناطق و استان هاي كشور به زير چادر به گونه خاصي از آنان پذيرايي مي كنند و شور و نشاط لذت بردن از دامن زيباي عروس زاگرس را به آنان مي چشانند.
زيبايي مسحور كننده جاي جاي طبيعت ايلام از دشت هاي پهناور سرني و صالح آباد و چم آب و ماربره گرفته تا كوه هاي زيباي هفت كلان و درختان با شكوه شش دار و مورت و دالاهو و مناظر بديع كان گنبد و سد ايلام و چشم اندازهاي چشم نواز دره ارغوان انسان را به شگفتي و تحسين خالق بي همتا وا مي دارد.
به هر جاي ايلام كه در ايام نوروز و فصل بهار سفر كنيد همچون عروس زيبايي خود را آراسته و مهياي پذيرايي از تو با گل و نشاط و شادي است.
براستي كه ديدن اين مناظر باشكوه و ديدني لحظات خوش و به يادماندني در ذهن هر بيننده اي ثبت مي كند و لذت بودن و ماندن و گشت در طبيعت را برايش دو چندان مي كند.
7171/9002

سرخط اخبار استان‌ها