سفیر ایران: سفر روحانی به پاكستان، زمینه ساز جهش مبادلات تجاری میان دو كشور است

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران سفر قریب الوقوع حسن روحانی رئیس جمهوری كشورمان به پاكستان را زمینه ساز جهش همكاری های اقتصادی و مبادلات تجاری میان دو كشور همسایه توصیف كرد.

'مهدی هنردوست' در نشستی صمیمی با اصحاب رسانه در پایتخت پاكستان در پاسخ به سوالات آنان، با بیان اینكه ایران و پاكستان از مشتركات فراوان تاریخی، فرهنگی، دینی و زبانی و روابط بسیار خوب سیاسی برخوردارند، برضرورت گسترش همكاری های تجاری و اقتصادی میان دو همسایه تاكید كرد.
وی با اشاره به اینكه ایران منبع انرژی قابل توجه برای تامین نیازهای پاكستان به انرژی است، گفت كه با اجرا و تكمیل شدن خط لوله گاز ایران-پاكستان و نیز افزایش صادرات برق ایران به این كشور همسایه، بخش عمده ای از نیاز پاكستان به انرژی مرتفع خواهد شد.
هنردوست به سفر قریب الوقوع حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاكستان در دهه نخست فروردین 1395 اشاره كرد و گفت: در این سفر چند قرارداد و تفاهم نامه میان دو كشور در زمینه های گوناگون به ویژه قراردادهای تجاری و اقتصادی امضا خواهد شد و اراده دو طرف بر این است كه حجم كنونی مبادلات را در چند سال آینده به پنج میلیارد دلار افزایش دهند.
وی تاكید كرد: با سفر روحانی به پاكستان، بستر جهش در مناسبات تجاری و اقتصادی و تحكیم بیش از پیش روابط دوستانه دو كشور فراهم خواهد شد و این سفر منشاء خیر و بركات زیادی برای هر دوكشور خواهد بود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی درباره بندر گوادر پاكستان و بندر چابهار ایران گفت: ایران هرگز بندر گوادر را رقیب بندر چابهار نمی داند زیرا پاكستان را اصولا كشور رقیب برای خود نمی داند بلكه نگاه ایران به پاكستان همواره به عنوان یك كشور دوست و برادر بوده و خواستار همكاری های گسترده با این كشور همسایه است.

** ضرورت راه اندازی پرواز مستقیم تهران-اسلام آباد
هنردوست نبود پرواز مستقیم میان پایتخت های ایران و پاكستان به عنوان دو كشورهمسایه و دوست را مناسب روابط بسیار دوستانه دو كشور ندانست و گفت: تلاش می كنیم تا پروازهای مستقیم میان پایتخت های دو كشور دوست برقرار شود.

** مبارزه با تروریسم، نیازمند تلاش و همكاری بین المللی
هنردوست در خصوص معضل تروریسم در منطقه و راههای مبارزه با آن بویژه حضور تروریست های داعش در سوریه وعراق گفت: تروریسم امروز به یك پدیده شوم جهانی تبدیل شده است و مقابله با آن نیازمند همكاری های بین المللی است.
وی با انتقاد از برخورد دوگانه برخی قدرتها با مقوله تروریسم، تاكید كرد: متاسفانه برخی قدرتها و دولت ها تروریسم را به تروریسم خوب و تروریسم بد تقسیم كرده اند و این حركت، عین برخورد دوگانه با معضل تروریسم است. ایران، تروریسم را تروریسم می داند هیچ فرقی میان تروریست ها قائل نیست.
سفیر ایران با اشاره حمایت های مالی و تداركاتی برخی كشورها از تروریست ها به ویژه از گروه تروریستی داعش افزود: اگر حمایت های مالی و تداركاتی از گروه های تروریستی متوقف شود، ریشه تروریسم به سرعت از جهان برچیده می شود.
وی به حضور افرادی با ملیت های مختلف در میان تروریست های داعش در سوریه اشاره كرده و گفت: سرانجام روزی مسئله سوریه پایان خواهد یافت و كسانی كه امروز از كشورهای مختلف در كنار داعشی های قرار گرفته اند، با كوله باری از افكار و تجارب تروریستی به كشورهای خود بازخواهند گشت و به منشاء ناآرامی و ناامنی در آن كشورها تبدیل خواهند شد.

** تقدیر از مواضع منطقه ای پاكستان
هنردوست درخصوص مواضع دولت پاكستان درخصوص تحولات منطقه از جمله تحولات یمن و سوریه، گفت: پاكستان مواضعی عاقلانه در قبال تحولات منطقه اتخاذ كرده است و به خوبی از حقایق پشت سكه تحولات، رخدادها و ائتلاف های اخیر منطقه ای آگاه است.
سفیر ایران در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه مردم پاكستان خواستار تسهیلاتی در زمینه صدور روادید برای سفر به ایران هستند، از ابراز علاقمندی مردم پاكستان برای انجام سفرهای زیارتی و گردشگری به ایران استقبال كرد و با بیان اینكه مشكل خاصی در زمینه صدور روادید براساس مقررات وجود ندارد، گفت: ایران به لحاظ جغرافیایی در موقعیتی قرار گرفته است كه به مسیر ترانزیت و قاچاق مواد مخدر به اروپا تبدیل شده است و متاسفانه مجبور است به تنهایی و بدون دریافت كمك های كافی از سوی نهادهای بین المللی، با این معضل مبارزه كند. به همین دلیل ایران ناچار به مراقبت های شدید از مرزها است و چاره ای جز مراقب های شدید و شبانه روزی از مرزهایش و كنترل دقیق ورود و خروج ها از مرزهای این كشور ندارد.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان