۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۹:۲۵
کد خبر: 82007322
T T
۰ نفر
گردشگري روستايي در سقز، ظرفيتي مهم براي توسعه

سنندج- ايرنا- صنعت گردشگري روستايي به عنوان ظرفيتي بزرگ اما نيازمند توجه بيشتر، موضوعي بود كه مسئولان در سقز بر آن تاكيد دارند.

به گزارش ايرنا، شهرستان سقز با داشتن 309 روستا كه 274 روستاي آن داراي سكنه است ظرفيت هاي زيادي در حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دارد.
اين شهرستان با داشتن 350 اثر تاريخي، طبيعي و معنوي كه 150 مورد از آنها در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و 10 اثر ديگر كه در نوبت ثبت قرار دارد همواره مورد توجه گردشگران بوده است.
شهرستاني كه قلعه 'زيويه' آن به عنوان نماد تمدن مانايي ها شهره عام و خاص است؛ شهرستاني كه در مسير كريدور شمال جنوب كشور قرار دارد و در صورتي كه به آن بيشتر توجه شود اقتصاد گردشگري آن شكوفاتر خواهد شد.
سقز از نظر روستاهاي گردشگري هم مشهور است و در اين رابطه رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سقز به خبرنگار ايرنا گفت: روستاي 'زيويه' با جمعيت 310 نفر در 55 كيلومتري سقز به عنوان منطقه نمونه گردشگري معرفي شده است.
حميد گلالي پور افزود: روستاهاي 'ترجان' با جمعيت 618 نفر در 60 كيلومتري سقز ، 'قلندر' با جمعيت 409 نفر در 29 كيلومتري سقز و هر دو در مسير بوكان و روستاي 'بسطام' با جمعيت 589 نفر در 70 كيلومتري سقز و در مسير مريوان واقع شده كه اين روستاها به عنوان روستاهاي هدف گردشگري همراه 21 روستاي ديگر استان در سازمان ميراث فرهنگي ثبت شده است.
او مي گويد براي اين سه روستاي هدف گردشگري و يك روستاي منطقه نمونه گردشگري با همكاري اداره هاي محيط زيست، منابع طبيعي و شركت گاز 30 تا 40 هكتار زمين نزديك آنها در نظر گرفته و بسته هاي سرمايه گذاري توسط ميراث طراحي شده تا در صورتي كه سرمايه گذاراني علاقه مند به سرمايه گذاري بودند به آنها ارايه شود.
وي اضافه مي كند: ظرفيت روستاهاي سقز از لحاظ گردشگري بسيار غني تر از اين است كه گفته شد بنابراين روستاهاي 'مولان آباد' در بخش امام و 'خورخوره' در بخش مركزي هم به عنوان روستاهاي هدف گردشگري به استان پيشنهاد داده شده است.
براي تكميل اين گزارش، نظر يكي از بخشداران سقز را هم جويا شديم، بخشدار مركزي معتقد است كه روستاهاي ديگر نيز مي تواند به عنوان روستاهاي هدف گردشگري مطرح شوند كه 'كيله شين' در مسير بانه با جمعيت 394 نفر و در 38 كيلومتري سقز ، روستاي 'پير عمران' با جمعيت 477 نفر و در 44 كيلومتري شهر، 'سرچاوه' با جمعيت 450 نفر و در فاصله 23 كيلومتري و 'بيگ اويسي' با جمعيت 377 نفر و در 34 كيلومتري سقز و در مسير بوكان از اين روستاها هستند.
سامان عرفاني عنوان كرد: بايد كارهاي بيشتري از سوي سازمان هاي مربوطه براي معرفي اين روستاها انجام شود كه برگزاري تورهاي گردشگري مي تواند از جمله اين موارد باشد.
سرپرست پايگاه ميراث فرهنگي زيويه و كرفتو هم گردشگري روستايي در سقز را نيازمند توجه جدي مي داند و عنوان مي كند؛ گردشگري روستايي به عنوان ظرفيتي مهم براي توسعه منطقه اي محسوب مي شود كه بايد آن مكان از استانداردهاي ويژه توسعه گردشگري برخوردار باشد.
علي هژبري اظهار مي كند در صورتي كه بتوان به صورت مناسب به بحث گردشگري روستايي پرداخت توسعه جدي در آن منطقه روي خواهد داد.
صابر زارعي معاون فني و عمراني فرماندار ويژه سقز هم بر اين باور است كه صنعت گردشگري يكي از مهمترين و با صرفه ترين راه هاي توسعه كردستان است كه بايد به زيرساخت هاي گردشگري در شهرستان بيشتر توجه شود.
سقز در 190 كيلومتري شمال غربي سنندج واقع شده است.
7249/6108

سرخط اخبار استان‌ها