جلوه هزار رنگ بهار در روستاهای گچساران و باشت

گچساران - ایرنا - جلوه هزار رنگ بهار در روستاهای گچساران و باشت در جنوب كهگیلویه و بویراحمد تماشایی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این روزها روستاهای این دو شهرستان همزمان با رویش جوانه های بهاری با طبیعتی بكر، آب و هوایی مفرح، بناهای تاریخی و مراكز مذهبی شاهد شگفت انگیزترین اسرار خلقت الهی است.
روستای بی بی حكیمه (س) كه میزبان بارگاه و زائران خواهر امام رضا (ع) است با آب گوگردی مجاور آن و ساختمان آن درمیان یك تنگه گل سرسبد این زیبایی است.
روستای شادگان با رودخانه فصلی باشت، آبشار زیبا و منحصر به فرد گله جنی، پوشش گل های وحشی و لاله های سرخ فام طبیعت رویایی و منحصر فرد طعم طبیعت گردی در میان دو كوه را یادآوری می كند.
سایه سار جنگل های های سربه فلك كشیده بلوط، طبیعت سبز و مخمل گونه روستای شادگان با آب و هوای مفرح هر طبیعت دوستی را مجذوب خود می كند.
امامزاده های شادگان با نام محلی دو پیر خفته با معماری ساده و گچی از دیگر جاذبه های دیدنی این روستا است.
وجود درخت كهنسال سرو دشت لار باشت در كنار آتشكده كوه لار آمیزه ای از شاهكارها و هنرمندی های انسان و طبیعت است كه در آستانه فصل بهار و رستاخیز طبیعت این زیبایی دو چندان شده است.
وجود دو منطقه ییلاق و قشلاق، ذخیره گاه های گیاه خوراكی جاشیر و بقایای شهر قدیمی لارندان از گنجینه های منحصر به فرد روستای لار است.
مورخان در آثار مكتوب مختلف از لارندان به عنوان محل اتصال راه ارتباطی تخت جمشید به شوش، دو مركز اصلی و پایتخت های ییلاقی و قشلاقی هخامنشیان یاد كرده اند.
روستای مارین به دلیل آب و هوای مفرح در دل منطقه ای گرمسیری، وجود بقعه متبركه بی بی حمیده (س)، باغ میوه های رنگارنگ و بافت پلكانی روستا به بهشت گمشده جنوب ایران معروف شده است.
روستای دیل با دشتك زیبای آن جنگل های بلوط، سرسبزی طبیعت و هوای مفرح بهاری نوازشگر چشم و روح گردشگران است.
روستای گناوه و قلات ،پهن دشتی سرسبز در سایه سار درختان سر به فلك كشیده بلوط تفرجگاهی بكر با آب و هوای دلپذیر است كه جان انسان را صفایی دوباره می بخشد.
معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد گفت: حمایت از بوم گردی در روستاها اولویت دولت برای توسعه گردشگری است.
الماس قبادی افزود: این طرح با هدف بهره وری از طبیعت بكر و خدادادی مناطق روستایی كهگیلویه و بویراحمد در توسعه صنعت گردشگری اجرا می شود.
وی اظهار كرد: به هریك از متقاضیان احداث اقامتگاه مسافرتی در روستاهای این استان تا سقف یك میلیارد ریال تسهیلات بانكی با كارمزد چهار درصد پرداخت می شود.
معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد تصریح كرد: این طرح با مشاركت صندوق مهر و كارآفرینی اجرا می شود و هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد.
قبادی بیان كرد: برپایی دوره های آموزشی كوتاه مدت آشنایی ساكنان مناطق روستایی مستعد با گردشگری و مزایای آن از دیگر اولویت های توسعه بوم گردی در این استان است.
وی با بیان این كه این كهگیلویه و بویراحمد 45خانه مسافر و 700 تخت هتل و مسافرخانه دارد، اظهار كرد: توسعه زیرساخت های گردشگری گام اول توسعه گردشگری در این استان است.
8143/1662

سرخط اخبار استان‌ها