برجام، سندی كه سیاست های تحریم ایران در سال 94 را كنار زد

تهران - ایرنا - عدم صدور قطعنامه و بی نتیجه ماندن جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره آزمایش موشكی ایران در هفته گذشته بار دیگر زوایای جامع و منافع ملی محور بودن برجام را آشكار كرد و نشان داد؛ این دستاورد ملی، سیاست های تحریم علیه ایران در سال 94 را كنار زد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی شنبه هر هفته مهمترین اخبار و رویدادهای حوزه سیاست خارجی در هفته گذشته را برای مخاطبان منتشر می كند تا علاقمندان این حوزه با مروری اجمالی در جریان دیدارها، رفت و آمدهای دیپلماتیك و تحولات سیاسی در حوزه بین الملل قرار بگیرند.
جلسه شورای امنیت با موضوع آزمایش موشكی ایران، سفر وزیر امور خارجه به نیوزلند و استرالیا، سفر رئیس جمهوری ویتنام به تهران، نشست مشترك سفرای كشورهای آفریقایی در تهران و دیدارهای دیپلمات ها در تهران از مهمترین رویدادهای سیاست خارجی در آخرین هفته سال 1394بود كه مورد توجه خبرنگاران سیاسی قرار گرفت.

** آزمایش موشكی ایران و تحریمی كه تحریم شد
یك هفته از آزمایش موشكی ایران در چارچوب دكترین دفاعی نگذشته بود كه لابی های قدرتمند و پرنفوذ صهیونیستی فعال شده و به كشورهای غربی فشار می آوردند كه ایران برجام را نقض كرده است.
تحت همین فشارها جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث درباره آزمایش موشكی ایران برگزار شد، اما بدون صدور قطع نامه و بی نتیجه پایان یافت.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تصریح كرد كه آزمایش موشكی ایران ناقض برجام نیست و اتحادیه اروپا هیچ تحریمی مدنظر ندارد.

* برجام، برنامه ای جامع بر اساس منافع ملی
عدم صدور قطعنامه در جلسه اخیر شورای امنیت در هفته گذشته بار دیگر زوایای جامع بودن و منافع ملی محور بودن این دستاورد ملی را آشكار كرد.
این رخداد برخلاف برخی حدسیات مغرضانه تندروهای غربی و رژیم صهیونیستی به گونه ای رقم خورد كه هیچ عضوی از اعضای شورای امنیت در این جلسه، حتی آمریكا، درخواست وضع مجازات و یا تحریمی علیه ایران نكردند و نشان داد سیاست تحریم در سال 94 تحریم شده است.

** پیام ظریف؛ (تكرار می كنم) ما جز برای دفاع، از قدرت نظامی استفاده نخواهیم كرد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كه در ادامه سفر به اقیانوسیه، دیپلماسی دوران پساتحریم ها را پی گیری می كرد، پیام فرستاد، من كسانی كه ایران را به رفتار تحریك آمیز متهم می كنند به این چالش دعوت می كنم جمله فرمانده سپاه پاسداران تكرار كنند كه گفت ما به جز برای دفاع، از قدرت نظامی استفاده نخواهیم كرد.

*سفر ظریف به نیوزلند
محمدجواد ظریف كه در یك تور دیپلماتیك به جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه به اندونزی، سنگاپور، برونئی و تایلند رفته بود در پنجمین مرحله از سفر خود راهی نیوزیلند شد.
وی در ولینگتون پایتخت نیوزلند پس از برگزاری نشست با ایرانیان مقیم در این كشور، با همتای نیوزیلندی خود، وزیر بازرگانی، وزیر صنایع اولیه و رهبر حزب كارگر و نخست وزیر این كشور دیدار و گفت و گو كرد.

* ششمین مقصد ظریف؛ ششمین كشور پهناور دنیا
آخرین ایستگاه رئیس سیاست خارجی كشورمان استرالیا ششمین كشور پهاور دنیا بود؛ وی در یك برنامه فشرده كاری در كانبرا و سیدنی، علاوه بر حضور و سخنرانی در كمیته امور خارجی، دفاعی و تجارت مجلس این كشور با «جولی بیشاپ» وزیر امور خارجه استرالیا و «استفان چیابو» وزیر تجارت سرمایه گذاری و تانیا یلبرسك وزیر خارجه در سایه استرالیا ملاقات كرد.
دیدار با مالكوم ترنبول نخست وزیر و تونی اسمیت رییس مجلس استرالیا، سخنرانی در دانشگاه ملی استرالیا و موسسه امور بین الملل استرالیا و گفت و گو با اعضای كمیسیون تجارت استرالیا از دیگر برنامه های كاری وزیر امورخارجه بود.

** كاشت نهال دوستی در سرزمین های دور
همچنین ظریف در باغ ملی كانبرا، یك اصله نهال به نشانه دوستی دو كشور غرس كرد. كانبرا پایتخت استرالیا و سیدنی بزرگ ترین و قدیمی ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو یا نیوساوت ولز است. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران شامگاه چهارشنبه به وقت محلی پس از 12 روز كاری از سیدنی به تهران بازگشت.

** سفر رئیس جمهوری ویتنام به تهران/ سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران همكاری با آسیاست
ترانگ تان سانگ رئیس جمهوری ویتنام هفته گذشته به تهران آمد. ویتنام و ایران روابط دیپلماتیك خود را سال 1973 برقرار كردند. ایران در سال 1991 و ویتنام نیز در سال 1997 نسبت به ایجاد سفارت در كشور طرف مقابل اقدام كردند.
رئیس جمهوری ویتنام در تهران علاوه بر دیدار رئیس جمهوری كشورمان، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با رهبر معظم انقلاب نیز دیدار و گفت و گو كرد.
رهبر معظم انقلاب در آن دیدار همكاری با آسیا را به عنوان سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران عنوان كردند.
افزایش حجم مبادلات اقتصادی دو كشور از حدود 350 میلیون دلار به 2 میلیارد دلار طی پنج سال آینده را می توان از مهمترین دستاوردها و توافق های مهم اقتصادی این سفر بیان كرد.

** دیپلمات وزارت امور خارجه در تهران
درحالی كه برخی از دیپلمات های كشورمان همراه رئیس دستگاه سیاست خارجی در سفر آسیایی بودند، معاونان وزیر خارجه كشورمان دیپلماسی فعال كشورمان را با كشورهای حوزه خود در تهران پی گیری می كردند.

** استراتژی روابط با آفریقا در حال به روز رسانی است
نشست مشترك سفرای آفریقایی در تهران با حضور حسین امبرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه برگزار شد. وی در این نشست از به روزرسانی استراتژی روابط با آفریقا صحبت كرد.
این در حالی است كه ستاد آفریقا با هدف پیگیری طرح های جدید برای تقویت و سرعت بخشیدن به همكاری های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری با آفریقا نیز احیاء شده است.
همچنین مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر خارجه در هفته گذشته با داویت جالانمانیا معاون وزیر خارجه گرجستان و فیصل مقداد همتای سوری خود در تهران به صورت جداگانه دیدار كرد.
كریدور شمال –جنوب، محور گفت و گوهای سرمدی با جالانمانیا بود.
سرمدی در دیدار با مقداد همتای سوری خود بحران در این كشور را یك توطئه جهانی خواند وضمن تجلیل از مقاومت قهرمانانه دولت و ارتش سوریه در كنار مردم، تصریح كرد كه ملت و جبهه مقاومت جلوی این توطئه را گرفته اند.
سیدعباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام از دیگر معاونان وزیر امور خارجه هفته گذشته گمانه زنی ها درباره انتصابش به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی شده بود را تایید نكرد. در اوایل هفته این شایعه در فضای مجازی مطرح شده بود كه به سرعت در محافل خبری پیچید.

** آنكارا، بار دیگر در آماج حمله تروریستی
هفته گذشته در یك حمله تروریستی دیگر در آنكارا پایتخت تركیه 37 نفر كشته و 125 تن دیگر زخمی شدند.
جمهوری اسلامی ایران این حمله انتحاری را محكوم كرد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در گفت وگوی تلفنی با احمد داود اوغلو نخست وزیر و همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به همتای تركیه ای خود، با ملت و دولت تركیه ابراز همدردی كردند.
همچنین حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی در نیجریه را محكوم كرد. در این حمله تروریستی كه به مسجدی در حومه شهر مایدوگوری مركز ایالت بورنو واقع در شمال شرق این كشور صورت گرفت 22 تن كشته و شمار زیادی مجروح شدند.
سیام**3070** 2023

سرخط اخبار سیاست