كانادا تحریم های بیشتری علیه روسیه اعمال كرد

مسكو - ایرنا- كانادا در اقدامی هماهنگ با آمریكا و اتحادیه اروپا كه تحریم های علیه روسیه را تمدید كرده اند، تحریم های جدیدی علیه این كشور وضع كرد و این اقدام حاكی از تشدید تنش در روابط سرد مسكو و اوتاوا است.

به گزارش ایرنا، رسانه های روسی روز شنبه به نقل از«استفان دیون» وزیر امور خارجه كانادا اعلام كردند: كانادا فهرست تحریم های علیه روسیه در مساله اوكراین را گسترش داده است.
وزیر امور خارجه كانادا در سخنانی در مورد گسترش تحریم ها علیه روسیه گفت: این اقدام كانادا در حمایت از تلاش های بین المللی برای جستجوی راهكار دیپلماتیك برای حل و فصل بحران اوكراین صورت می گیرد.
اتاوا در رابطه با مسكو از طرفی عزم راسخ خود برای تحریم را نشان می دهد و از سوی دیگر توانایی جمعی خود برای جلب مسئولیت روسیه را تقویت می كند.
در فهرست جدید تحریم های كانادا در مورد روسیه نام 14 شركت و پنج شخصیت حقوقی «مقام دولتی» قید شده است و دولت كانادا دارایی های آنها را توقیف و سفر این افراد را به خاك خود منع می كند.
بانك های اینرس بانك، موس اوبل بانك و موسسات دولتی تكنوپروم اكسپورت، هولدینگ تكنودینامیك، تخ ماش، راسیسكایا الكترونیكا و اداره بنادر یوپاتوریا، فئودوسیا و یالتا «در منطقه كریمه» از جمله مراكز دولتی روسیه هستند كه در فهرست جدید تحریمی كانادا قرار گرفته اند.
ادوارد یوفه معاون شركت تسلیحات كلاشینكوف و الكساندر كوفمن وزیر امور خارجه جمهوری خودخوانده دونتسك«(استان دونتسك اوكراین» ازجمله شخصیت های حقوقی تحریم شده از سوی كانادا هستند.
روابط روسیه و كانادا در دو سال اخیر بخاطر مساله اوكراین و پیوستن اوتاوا به تحریم های ضدروسی غرب سرد شده است.
روسیه سال گذشته میلادی در پاسخ به تحریم شماری از مقام های این كشور از سوی كانادا بخاطر مسایل اوكراین و كریمه، 13 مقام ارشد كانادایی را در فهرست تحریم خود قرار داده بود.
در روزهای اخیر به مناسبت دومین سالروز پیوستن كریمه به روسیه، مقامهای غربی از اعمال تحریم های جدید علیه این كشور سخن گفته اند.
«فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در این رابطه با انتشار بیانیه ای به نمایندگی از وزیران امور خارجه 28 كشور عضو این اتحادیه خواستار تحریم مسكو از سوی جامعه جهانی شد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود از كشورهای عضو سازمان ملل خواسته است تا از سیاست این اتحادیه در تحریم روسیه پیروی كرده و مطابق با قطعنامه 68/262 مجمع عمومی سازمان ملل این كشور را تحریم كنند.
وی خاطرنشان كرد: اتحادیه اروپا به سیاست خود در مورد روسیه و منطقه كریمه و اعمال تحریم ها در مورد این كشور بطور كامل پایبند خواهد بود.
خانم موگرینی در بیانیه خود گفته است: اتحادیه اروپا همچنان بر این باور است كه الحاق كریمه به روسیه نقض معیارهای قوانین بین المللی و چالشی برای امنیت جهانی است.
وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه این اظهارات فدریكا موگرینی را متكبرانه خواند و تقبیح كرد.
اروپام*391 **1488 ** 1583 **

سرخط اخبار جهان