معاون دبیركل حزب الله لبنان: خروج جزئی روسیه از سوریه تاثیری در نبرد علیه داعش ندارد

بیروت – ایرنا – شیخ « نعیم قاسم» معاون دبیركل حزب الله لبنان تاكید كرد كه«حزب الله ازخروج جزئی روسیه از سوریه آسوده خاطراست زیرا این اقدام مسكو تاثیری درقدرت نظامی كه به ارتش سوریه و همپیمانانش در نبرد علیه گروه های تروریستی تكفیری از جمله داعش و جبهه النصره ندارد».

به گزارش ایرنا، شیخ نعیم قاسم خاطرنشان كرد كه ارتش سوریه قادراست از مناطق مختلف این كشور حمایت و در مناطقی كه تحت اشغال ترویست های تكفیری است، پیشروی كند.
معاون دبیركل حزب الله تصریح كرد كه كاهش تعداد نیروهای روس در سوریه تغییر در معادله قدرت فزاینده ارتش سوریه و همپیمانان آن ندارد.
وی تاكید كرد: حزب الله مانند گذشته همچنان در میدان نبرد با تروریست ها باقی می ماند و هیچ تغییری در اقدامات وطرح ها و سطح آمادگی آن داده نشده و تصمیم خود برای رویاروئی با تكفیری ها را برای این كه به راه حل سیاسی در سوریه دست یابیم، ادامه می دهد.
شیخ نعیم قاسم با بیانی این كه « حزب الله از اقدامات میدانی در سوریه خرسند است »، اظهارداشت: به نظر ماه تفاهم برای توقف عملیات نظامی در سوریه فرصتی برای حل سیاسی بحران است و از این كه مذاكرات ژنو درچارچوب نشست وین به حل سیاسی این بحران منجر شود، استقبال می كنیم.
معاون دبیركل حزب الله گفت: تغییراتی كه موجب نگرانی شود، وجود ندارد و كسانی كه گاهی احساس نگرانی و گاهی احساس خوشحالی می كنند، قدرت درك واقعیت ها را ندارند.
وی افزود: معتقدیم كه گزینه های ملت سوریه پایه و اساس هر گونه نتیجه سیاسی در انتخابات و تشكیل حكومت است و تا زمانی كه این مسیر وجود دارد، ما موفق شده و سود برده ایم و این روند را ادامه می دهیم.
** توصیه به سعودی برای خروج از باتلاق یمن
شیخ نعیم قاسم در ادامه سخنان خود با بیان این كه «شنیده ایم سعودی تلاش دارد در مواضعش نسبت به یمن بازنگری و عقب نشینی و حملات علیه یمن را براساس آنچه اعلام كرده است،كاهش دهد»، اظهارداشت: ما سعودی را كه در تجاوزش علیه یمن موفق نخواهد شد، به حل سیاسی پرونده یمن تشویق می كنیم تا بتواند از باتلاقی كه در آن گرفتار شده است، خارج شود.
معاون دبیركل حزب الله تاكید كرد: اگر امروز سعودی از باتلاق یمن خارج شود ، خسارتش بسیار كمتر از فردا و یا پس فردا خواهد بود به ویژه این كه حل سیاسی پرونده یمن به نفع همه طرف ها است.
وی خاطرنشان كرد: تجاوز وحشیانه ای كه سعودی علیه یمن رهبری می كند، هیچ نتیجه ای ندارد مگر این كه تصمیم برای رویاروئی را افزایش می دهد و مخالفت با نتایجی كه سعودی ها برای آن تلاش می كنند، به دنبال دارد.
شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از سخنان خود به مشكلات داخلی لبنان از جمله بحران زباله ها اشاره كرد و خواستار حل وفصل آنها شد.
معاون دبیركل حزب الله با تاكید به این كه « راه حل ها در لبنان باید همیشگی و نه مقطعی و موقت باشد»، تصریح كرد: متاسفانه بگومگوهای سیاسی و طائفه ای و برخی منافع مالی وتحركات مانع ایجاد راه حل ها برای مشكلات لبنان شده است.
خاورم ** 1324

سرخط اخبار جهان