رسانه‌های چین: جنگ داخلی سوریه ثمره تلخ مداخله‌ غرب است

پكن - ایرنا - رسانه‌های كشور چین اعلام كردند كه جنگ چهار ساله در سوریه كه خونبار بوده و تلفات و خسارات سنگینی نیز بر مردم مظلوم این كشور تحمیل كرده، ثمره تلخ مداخله جویی های غرب به سركردگی آمریكا است.

به گزارش ایرنا، آمارهایی كه در رسانه های چین منتشر می شود نشان می دهد بین 250 تا 470 هزار سوری در این جنگ ناخواسته جانشان را از دست داده اند و آمار كشته ها و زخمی ها در این كشور هر روز بیشتر می شود.
در گزارش های منتشر شده همچنین به این نكته تاكید شده است كه هنوز تركش های جنگی غرب و در راس آن آمریكا در سوریه فروكش نكرده‌ كه هزاران تن از مردم این كشور در داخل و خارج از مرزها آواره‌اند.
دولت چین نیز كه خود مخالف مداخله جویی غرب در سوریه بوده بارها و بارها تاكید كرده است كه این بحران باید با مذاكره و از طریق دستیابی به یك فرایند سیاسی حل و فصل شود و همواره مشوق گفت وگوها بوده و البته نیم نگاهی نیز به مبارزه با تروریست ها داشته است.
تارنمای «چاینا ارگ» چین روز شنبه در گزارشی تحلیلی آورده است: امروز هر مصیبتی كه بر مردم سوریه وارد می شود بر گرفته از سیاست های مداخله جویانه غربی ها به رهبری آمریكاست.
گزارش می افزاید، آنها به بهانه آزادی و دمكراسی همواره انقلاب های مخملی در كشورهای مختلف به راه انداخته اند و این بار اعراب در دام آنها افتاده اند.
در مطلب تارنمای چینی تاكید شده كه آنها زمانی در می یابند كه خواسته ها و ارزش های آمریكا برایشان مناسب نیست كه درگیر جنگی فرسایشی شده اند و نابسامانی و هرج و مرج دامانشان را گرفته است.
خبرگزاری «شین هوا» نیز در گزارشی آورده است: امروز بیش از شش میلیون و 500 هزار نفر از مردم سوریه در كشورشان آواره‌اند و نزدیك به 13 میلیون نفر نیز همچنان به كمك های انساندوستانه نیاز دارند و صدها هزار نفر هم به كشورهای دیگر گریخته اند.
گزارش تصریح می كند كه اگر خودخواهی ها و جاه طلبی های ژئوپلتیك غربی ها و آمریكا در منطقه خاورمیانه نبود امروز نه بحران سوریه وجود داشت، نه تروریست ها در این كشور رخنه كرده بودند و نه موضوع پناهجویان اروپا را درگیر می كرد.
گزارش تاكید می كند، آنچه امروز مردم سوریه گرفتارش شده اند در واقع نتیجه تلخ مداخله جویی های آمریكا و برخی از كشورهای غربی در این كشور است. به غربی ها و آمریكا توصیه می شود از این راه غلط بازگشته و اشتباهاتشان را فورا اصلاح كنند.
گروه كشورهای غربی و عربی اردوگاه ضدسوری بویژه آمریكا، انگلیس و عربستان سعودی در چهار سال گذشته با حمایت های آشكار و پنهان اطلاعاتی، مالی و تسلیحاتی از تروریست ها و فراهم كردن امكان استفاده عناصر این گروهها بویژه داعش و جبهه النصره از خاك تركیه برای ورود به سوریه، مانع حل مسالمت آمیز بحران این كشور شده اند كه تاكنون هزاران كشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته است.
آساق**231**1597

سرخط اخبار جهان