اقدام كویت در میانجیگری میان ایران و كشورهای شورای همكاری خلیج فارس

تهران-ایرنا- كویت با هدف كاهش بحران جاری منطقه درصدد آغاز تلاش های میانجیگرانه میان جمهوری اسلامی ایران و دیگر كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس می باشد تا صفحه جدیدی از روابط دوستانه مبتنی بر تفاهم و گفتگوی مسالمت آمیز بمنظور حل و فصل مسائل و تنش های موجود گشایش یابد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه الرای چاپ كویت در پی سفر و دیدار اخیر حجت الاسلام والمسلمین علوی وزیر اطلاعات از كویت و تقدیم پیام رییس جمهور كشورمان به امیر كویت در مورد گسترش روابط دوجانبه به شكل خاص و گسترش همكاری با كشورهای شورای همكاری خلیج فارس بطور كلی و همچنین تاكید بر ساماندهی اختلافات و تنش های منطقه ای توسط سران منطقه بدون هرگونه دخالت خارجی، شیخ محمد الخالد الصباح، معاون نخست وزیر و وزیر كشور كویت پیام امیر این كشور را در این راستا به مقامات اعضای شورای همكاری منتقل نموده است.
این روزنامه در ادامه به نقل از منابع دیپلماتیك منطقه ای می افزاید: پیام امیر كویت متضمن تمایل ایران برای گشودن صفحه جدیدی در روابط با كشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس بر مبنای حل و فصل اختلافات موجود با تفاهم و گفتگوی آرام بوده است.
این منابع در ادامه اظهار داشته اند: وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران طی ملاقات با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر كویت پیام كتبی دكتر حسن روحانی را در مورد گسترش روابط با كشورهای شورای همكاری و تمایل جدی ایران جهت كاهش تنش ها توسط اهالی منطقه به وی تقدیم نموده است.
الرای ادامه می دهد: كویت نیز در این دیدار از مسئول ایران در خواست كرده تا گام هایی جهت اعتماد سازی با كشورهای منطقه برداشته شود و همچنین دیدگاه خود را در مورد حضور ایران در منطقه، حمله به سفارت و كنسولگری عربستان در تهران و مشهد و همچنین شناسایی برخی عوامل متهم به جاسوسی در كشورهای شورای همكاری بیان داشته است.
وزیر اطلاعات كشورمان نیز طی این گفتگوها در مورد برخورد خصمانه نسبت به ایران در همه زمینه ها و بخصوص در زمینه های سیاسی و رسانه ای موضع ایران را تشریح نموده و حمایت برخی كشورهای منطقه از عناصر جدایی طلب در جنوب ایران و حمایت مالی و نظامی از آنان و همچنین پشتیبانی این كشورها از گروه های تروریستی در عراق و سوریه را مورد بحث قرار داده است.
در این دیدار مقامات كویتی تاكید نموده اند هرگونه تشتت و تفرقه جامعه اسلامی و ترویج طایفه گرایی و تفرقه افكنی به زیان همه كشورهای منطقه است و این كشور همواره درصدد مهار فتنه و ساماندهی بحران های منطقه بوده است.
منابع آگاه همچنین یادآور شده اند شیخ محمد الخالد الصباح در آخرین ایستگاه منطقه ای خود قرار است فردا در ابوظبی پیام امیر كویت را به مقامات این كشور برساند تا متعاقبا هركدام از این كشورها پاسخ ها و دیدگاه های خود را در مورد این طرح ایران مطرح نمایند.
خاورم*320**1565

سرخط اخبار سیاست