تلاش سئول براي رهايي از بحران هسته‌اي در شبه جزيره كره

پكن - ايرنا - «پارك گئون هي» رئيس جمهور كره جنوبي قصد دارد با شركت در اجلاس سران امنيت هسته اي آمريكا در پايان ماه جاري ميلادي و انجام رايزني با مسئولان كشورهاي مختلف، در خصوص مساله هسته اي شبه جزيره كره و برون رفت از اين بحران راهي بيابد.

كره به شدت نگران توسعه برنامه تسليحاتي هسته اي كره شمالي است و بخصوص پس از آنكه پيونگ يانگ از دستيابي به فن آوري كلاهك هاي هسته اي كوچك و آماده باش حملات هسته اي خبر داده، ‌تنش ها ميان دو كشور فزوني گرفته است.
نهاد رياست جمهوري كره در بيانيه اي خاطرنشان كرد كه لازم است در باره برنامه هاي تسليحاتي هسته اي و موشكي بالستيكي اتمي اين كشور با كشورهاي ديگر وارد گفت وگو شويم.
قرار است در جريان اين اجلاس كه از سي و يكم مارس تا اول آوريل برگزار مي شود رئيس جمهور كره با شماري از رهبران ديگر كشورهاي ديدارهاي دوجانبه نيز داشته و با آنها در باره امنيت هسته اي و آخرين تحولات شبه جزيره كره گفت وگو كند.
اجلاس امنيت هسته اي هر دو سال يك بار در واشنگتن با هدف كاستن از مواد غني شده اتمي و بالا بردن امنيت هسته اي و جلوگيري از افتادن مواد و سلاح هاي هسته اي به دست تروريست ها برگزار مي شود.
نشست سران امنيت هسته اي در شرايطي برگزار مي شود كه كره شمالي اعلام كرده است براي آزمايش كلاهك هاي هسته اي آماده مي شود.
اين كشور تاكيد دارد به فن آوري كوچك كردن و ساختن اين كلاهك ها و نصب آنها بر روي موشك هاي بالستيك دست يافته است و روز گذشته نيز يك بار ديگر اقدام به پرتاب دو موشك بالستيك با برد 800 كيلومتر كرد.
رهبر كره شمالي بتازگي به نيروهاي اين كشور فرمان آماده باش حملات هسته اي صادر كرد و افزود كه نمونه اي كوچك از بمب هيدروژني اين كشور براي از بين بردن منهتن نيويورك كافي است.
از سوي ديگر چين خواستار خويشتنداري همه جوانب ذي ربط شده و حساسيت منطقه و اوضاع را به آنها يادآور شده و بر از سرگيري گفت و گوهاي شش جانبه پكن و يا هر نوع مذاكره چند جانبه ديگر تاكيد كرده است.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان