يك مقام صربستان خواهان حضور فيلم هاي قوم شناسي ايران درجشنواره بلگرادشد

بلگراد-ايرنا- رئيس موزه قوم شناسي بلگراد در نشستي با «اردشير صالح پور» استاد هنر دانشگاه تهران كه براي شركت در هيات داوران جشنواره بين المللي تئاتر بلگراد به صربستان سفركرده است، خواهان حضور فيلم هاي قوم شناسي به كارگرداني وي در جشنواره امسال فيلم هاي مردم شناسي بلگراد شد.

به گزارش ايرنا، «ميريانا منكوويچ» در اين نشست به همكاري موزه قوم شناسي بلگراد با رايزني فرهنگي كشورمان در صربستان به سرپرستي «محمود شالوئي» اشاره كرد و گفت: اين همكاري ها مي‌تواند در سطح وسيع تري محقق شود.
وي افزود: موزه قوم شناسي بلگراد يكي از مؤسسات دولتي وابسته به وزارت فرهنگ صربستان است كه موظف بر حفظ ميراث قومي- فرهنگي صربستان با مركزيت آن در بلگراد و همچنين ايجاد ارتباط با ساير فرهنگ هاي اروپايي و غير اروپايي است.
وي گفت: موزه قوم شناسي بلگراد در همين راستا سالانه اقدام به برگزاري برنامه هاي متعدد از جمله جشنواره فيلم‌هاي مردم شناسي مي كند كه تقريبا همه ساله نيز فيلم‌هايي به نمايندگي از ايران در بخش‌هاي گوناگون اين جشنواره شركت مي‌جويند.
علاوه بر اين همچنين در اماكن تحت نظارت اين موسسه كه تعداد آنها به 5 ساختمان مجزا در مناطق مختلف بلگراد است در طول سال در اين مراكز نمايشگاه هاي متعددي برگزار مي‌شود.
صالح پور طي اين گفت و گو به برگزاري موسيقي سنتي ايراني و همايش مربوط به موسيقي فولكلور مردمي و همچنين برپايي كنفرانس سنگ مزارهاي فولكلور ايراني و ديگر آداب رسوم كشورمان به همراه نمايش تصاوير مربوطه اشاره كرد كه از سوي مديريت موزه مورد استقبال قرار گرفت.
طي مذاكرات بعمل آمده، قرار بر اين شد تا تعدادي از فيلم‌هاي قوم‌ شناسي به نويسندگي و كارگرداني اردشير صالح ‌پور در جشنواره امسال فيلم‌هاي مردم شناسي بلگراد شركت كند كه در اين ميان پيشنهاد هفته فيلم‌هاي مردم شناسي مختص كشورمان در مجموعه مذكور مطرح شد.
صالح پور همچنين در اين ديدار كتاب ديوان حافظ را كه از سوي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلگراد به زبان صربي ترجمه شده بود به رسم ياد بود به رئيس موزه قوم شناسي بلگراد هديه داد.
اردشير صالح ‌پور مدرس، نويسنده و پژوهشگر تئاتر از ايران در كنار «راشكو جووانوويچ» از صربستان و «نينا مازور» از آلمان سه داور پانزدهمين دوره جشنواره بين المللي تئاتر بلگراد را به عهده داشتند.
جشنواره بين المللي تئاتر بلگراد كه با نام «اسلاويا» شناخته مي شود يكي از مهمترين جشنواره‌هاي بين‌المللي تئاتر اروپايي است.
اين جشنواره همبستگي ويژه اي با جامعه تئاتر اروپا (E.F.A) داشته و با شعار 'اروپا براي جشنواره- جشنواره براي اروپا' فعاليت مي‌ كند.
پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر بلگراد از 9 تا 16 مارس 2016 در شهر بلگراد و با حضور هنرمندان تئاتر جهان برگزار شد.
اروپام**436**1565

سرخط اخبار جهان