پیمان تجاری و سرمایه‌گذاری ترنس-آتلانتیك راه نفوذ آمریكا بر قوانین اروپایی است

لندن - ایرنا - روزنامه ایندیپندنت روز جمعه در گزارشی عنوان كرد بر اساس اسناد بدست آمده، پیمان 'تجاری و سرمایه‌گذاری ترنس-آتلانتیك' در صورت تصویب به مقامات و شركت های بزرگ تجاری آمریكایی این اجازه را خواهد داد تا بر قوانین و لوایح اتحادیه اروپا تاثیر بگذارند.

به گزارش ایرنا، ایندیپندنت نوشت: این اسناد كه هم اكنون به دست كمپین نظارتی اروپا افتاده موید آن است كه در صورت اجرایی شدن پیمان تجاری و سرمایه‌گذاری ترنس-آتلانتیك ( TTIP )، كمیسیون اروپا مجبور خواهد بود تا پیش از ارائه لوایح پیشنهاد اتحادیه اروپا به پارلمان و اعضای اتحادیه اروپا با مقامات آمریكایی مشورت كند.
روزنامه ایندیپندنت افزود: این اسناد حاكی از مجموعه ای از فرایند های پیچیده است كه جلوی ارائه لوایحی كه به نفع آمریكا نباشد را خواهد گرفت و به شركت ها و مقامات آمریكایی اجازه خواهد داد تا با اعمال نفوذ از لوایح به نفع آمریكا حمایت كنند.
این روزنامه انگلیسی نوشت: «كنث هار» یكی از محققین كمپین نظارتی اروپا می گوید: تلاش آمریكا و اتحادیه اروپا برای اینكه تجارت و بازرگانی را در قلب تصمیم گیری شان قرار دهند تهدیدی علیه دمكراسی است. این اسناد نشان می دهد كه چطور پیمان «تی تی آی پی» امكان نفوذ شركت های بزرگ و آمریكا را بر روند قانون گذاری تسهیل می كند.
ایندیپندنت همچنین به نقل از «نیك دیردن» مدیر موسسه عدالت بین المللی (گلوبال جاستیس) اضافه كرد: مساله این است كه شركت های بزرگ، قدرت بیشتری را بر قانون و روند قانون گذاری خواهند داشت. با توجه به اینكه لابی های تجاری پیشتر خواهان تاثیر بر روند قانون گذاری بوده اند، این پیمان آنها را یك قدم به این گام نزدیك تر می كند.
این روزنامه افزود: دیردن گفت این خیلی خطرناك است كه آمریكا این قدرت را داشته باشد كه بتواند قوانین اروپا را به چالش بكشد.
پیمان تجاری و سرمایه‌گذاری ترنس-آتلانتیك یك پیمان تجارت آزاد است كه بین اتحادیهٔ اروپا و امریكا پیشنهاد شده است و طرفدارانش می‌گویند كه این پیمان منجر به رشد اقتصادی چندجانبه می‌شود،در حالی كه منتقدانش می‌گویند كه این پیمان قدرت بنگاه‌های اقتصادی را زیاد می‌كند و دست دولت‌ها را در كنترل بازار به نفع جامعه می‌بندد.
دولت امریكا این پیمان را مكملی بر شراكت ترنس-پاسیفیك می‌داند.
توافق احتمالی روی این پیمان دست‌كم تا سال جاری میلادی طول خواهد كشید.
اروپام**5**ن*1552

سرخط اخبار جهان