روسيه پيشرفته ترين زيردريايي ديزلي خود را به آب انداخت

مسكو - ايرنا - روسيه پيشرفته ترين زيردريايي ديزلي برقي خود را به آب انداخت كه به دليل بي صدا بودن امكان شناسايي آن به كمترين حد امكان مي رسد.

به گزارش ايرنا، دفتر مطبوعاتي وزارت دفاع روسيه روز جمعه اعلام كرد: زيردريايي «وليكي نووكراد» كه بر اساس طرح «وارشاويانكا» ساخته شده است، طي مراسمي در سن پترزبورگ به آب انداخته شد.
اين زيردريايي پنجمين زيردريايي است كه بر اساس طرح «وارشاويانكا» ساخته شده و در اختيار ناوگان روسيه در درياي سياه قرار گرفت. قرار است زيردريايي ديگري به نام كولپينو بر اساس اين طرح در ماه مي (ارديبهشت ماه 95) به آب انداخته شود.
دريادار آلكساندر فدوتنكوف معاون فرمانده نيروي دريايي روسيه در مراسم به آب انداختن زيردريايي «وليكي نووكراد» گفت: اين پنجمين زيردريايي بر اساس طرح وارشاويانكا است و تحويل آن به ناوگان درياي سياه روسيه موجب افزايش توانمندي اين ناوگان مي شود و به آن امكان خواهد داد تا در حوزه مسئوليت خود ماموريت محوله براي تامين امنيت را بطور كامل انجام دهد.
معاون فرمانده نيروي دريايي روسيه گفت: روسيه در چارچوب برنامه توسعه كشتي سازي خود به توسعه امكانات ساخت زيردريايي هاي غيراتمي خواهد پرداخت و در اين راستا زيردريايي هاي ديزلي برقي با بهترين خصوصيات ساخته خواهد شد.
روسيه در دو سال آينده چهار زيردريايي ديزلي برقي از نوع طرح وارشاويانكا در اختيار ناوگان درياي سياه خود قرار داد و در ماه مي نيز يك فروند ديگر از زيردريايي از اين نوع به ناوگان درياي سياه اين كشور تحويل مي شود.
زيردريايي هاي ديزلي برقي بي صدا بوده و امكان شناسايي آن بسيار ناچيز است و مجهز به موشك هاي بالدار جديد از نوع كاليبر هستند.
زيردريايي هاي از نوع وارشاويانكا در زير آب 17 گره دريايي و در سطح آب 20 گره دريايي سرعت دارند و داراي 50 نفر خدمه بوده و مي توانند 45 روز زير آب بمانند.
تحويل زيردريايي هاي جديد از نوع وارشاويانكا به ناوگان روسيه در درياي سياه كه مهم ترين ناوگان روسيه محسوب مي شود نشانه توجه مسكو به تقويت اين ناوگان خود با توجه به حضور دائم ناوهاي آمريكايي و كشورهاي ديگر عضو ناتو در اين پهنه آبي استراتژيك است.
در دو سال اخير براثر بحران اوكراين روابط روسيه با كشورهاي عضو ناتو سرد و پرتنش شده و سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) بطور دائمي چند ناو يا ناوچه در درياي سياه مستقر كرده و براي قدرت نمايي در برابر روسها رزمايش دريايي برگزار مي كند.
روسيه نيز براي مقابله با اين تهديدها ناوگان خود در درياي سياه را تقويت كرده و سامانه هاي جديد موشكي ازجمله سامانه زمين به دريا باستيون مجهز به موشك هاي مافوق صوت ياخونت در شبه جزيره كريمه مستقر كرده است.
اروپام*391**1565

سرخط اخبار جهان