وزيران خارجه آذربايجان و روسيه طرح دالان شمال -جنوب را بررسي مي كنند

باكو- ايرنا - 'المار محمدياراف' وزير امور خارجه جمهوري آذربايجان گفت ، در ديدار آتي با سرگئي لاوروف همتاي روسي خود اجراي طرح دالان حمل و نقل شمال - جنوب را بررسي خواهد كرد.

به گزارش روز جمعه ايرنا ، محمدياراف در مصاحبه با روزنامه كامرسانت چاپ روسيه اعلام كرد: خطوط ريلي جمهوري آذربايجان و ايران تا پايان سال جاري ميلادي در چارچوب تكميل دالان حمل و نقل شمال - جنوب به هم متصل مي شود.
وزير خارجه جمهوري آذربايجان با اشاره به سفر اخير رييس جمهوري آذربايجان به ايران ، علاقمندي تهران براي اجراي اين طرح حمل و نقل را خاطر نشان كرد و افزود: تا پايان سال جاري يك پل ريلي در مرز مشترك جمهوري آذربايجان و ايران احداث و خطوط آهن دو كشور به هم متصل مي شوند.
وي افزود: جمهوري اسلامي ايران نيز برنامه ريزي كرده است در دو سال آينده ساخت راه اهن از رشت تا آستارا را به پايان برساند.
طرح دالان حمل و نقل شمال - جنوب شامل حمل و نقل محموله ها از اروپاي شمالي از طريق خطوط ريلي روسيه ، جمهوري آذربايجان و ايران به كشورهاي جنوب شرقي آسيا و بالعكس مي باشد.
بنا به پيش بيني هاي اوليه ظرفيت جابجاي سالانه مسافر از طريق اين دالان 1.4 ميليون نفر و حمل ونقل محموله از 5 الي 7 ميليون و در سالهاي بعدي 15 الي 20ميليون تن خواهد بود.
خاورم **337**1392

سرخط اخبار جهان