ظریف: روش غرب را در رفتار با ایران نمی پسندیم/ توان دفاع از خود را داریم

كوالالامپور – ایرنا – 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روش غرب در رفتار با ایران را نادرست دانست و گفت: ما دوست نداریم از زور علیه ایران استفاده كنند ... باید به جای برچسب زدن به یكدیگر، گفت وگو كرد و به این نكته واقف باشیم كه در جهان هیچ قدرتی در موضع وعظ و خطابه نیست.

به گزارش ایرنا، رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان كه روز چهارشنبه در سیدنی استرالیا بسر می برد با شبكه خبری 'ای.بی.سی' به گفت وگو پرداخت و این شبكه امروز این گفت وگو را در تارنمای خود قرار داد.
وی در این گفت وگو ضمن تشریح سیاست خارجی ایران در قبال مسائل منطقه ای و جهانی، بر قدرت بی بدیل كشورمان برای دفاع از مرزها تاكید كرد.
وزیر امور خارجه، گفت كه منافع مشتركی برای كشورهای جهان وجود دارد، زیرا ما در یك جهان به هم متصل شده زندگی می كنیم. از اینرو منافع و فرصت های مشترك و همچنین چالش های مشترك داریم.
ظریف افزود: تروریسم و افراط گرایی موضوعی است كه برای ایران و استرالیا یك چالش است. ایران در منطقه خاورمیانه از خطرات تروریسم كم و بیش در امان است، اما كشورهای همسایه ما دچار آشفتگی هستند. این شرایط ما را به هم مرتبط می كند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه با انتقاد ار رفتار غرب در قبال ایران، اظهار داشت: ما روش و رفتار غرب در قبال ایران را نمی پسندیم. هنگامی كه ایران توسط رژیم صدام بمباران شیمیایی شد، مورد حمایت همه قرار گرفت. اما در عین حال هنگامی كه صدام به كویت حمله كرد، دشمن محسوب شد.
وی گفت: ما دوست نداریم مردم از زور علیه ایران استفاده كنند و كسی به این موضوع توجهی نكند. منظورم از مردم نیز، آمریكا و اسرائیل هستند كه قصد حمله به تجیهزات هسته ای صلح آمیز ایران را داشتند و انتشار رادیو اكتیو می توانست بلای محیط زیستی ایجاد كند.
ظریف گفت: من فردی را در استرالیا نمی شناسم كه این گونه اقدام های تحریك آمیز آنها را محكوم كرده باشد. اما هنگامی كه اخیرا ما آزمایش موشكی داشتیم، آن را تحریك كننده خواندند. ما این گونه رفتارها را نمی پسندیم.
وی بر گفت وگو و مذاكره برای حل مسائل تاكید كرد و گفت: ما باید به جای برچسب زدن، با یكدیگر گفت گو كنیم و در گفت وگوهایمان صداقت و راستی داشته باشیم.
وی تصریح كرد: در گفت وگو باید به این نكته واقف باشیم كه در جهان هیچ قدرتی در موضع وعظ و خطابه نیست. در واقع گفت وگوی دوجانبه در مقابل گفت وگوی یك طرفه باعث می شود به دستاوردهای بیشتری دست یابیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوال 'ای.بی.سی' در مورد زندگی 9 هزار پناهجوی ایرانی در اطراف یا داخل استرالیا كه كانبرا قصد بازگرداندن اجباری آنها را دارد، گفت: بدون شك اگر این افراد خواستار بازگشت باشند، ما آنها را می پذیریم.
وی گفت: ما این افراد را از كشور اخراج نكردیم. آنها توسط قاچاقچیان انسان و تبلیغات غرب كه وعده شرایط مناسب داده بودند، اغوا شدند.
ظریف در پاسخ به سوالی در مورد حقوق بشر در كشور، با معرفی ایران به عنوان تنها كشور منطقه كه انتخابات در آن برگزار می شود و همچنین تنها كشوری كه گزارش حقوق بشر دارد، گفت: كسانی كه حقوق بشر را مطرح كرده اند به دنبال اهداف سیاسی خود هستند.
وی گفت كه حتی به دلیل ملاحظات سیاسی كشورهایی از قبیل استرالیا، این گزارشگر حقوق بشر را به مردم ایران و سازمان ملل تحمیل كردند.
وزیر امور خارجه در خصوص حمایت ایران از دولت سوریه، گفت: ما با افراط گرایی و تروریسم مبارزه می كنیم. تعیین سرنوشت دولت سوریه نیز باید به مردم این كشور سپرده شود.
وی افزود: ما از دو سال و نیم پیش طرح چهار مرحله ای خود شامل آتش بس فوری و ارائه كمك های بشر دوستانه، تشكیل دولت اتحاد ملی، اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات در سوریه را مطرح كردیم. اما حالا ببینید چه كسانی با آتش بس یا راه حل سیاسی در سوریه مخالف هستند.
ظریف با اشاره مستقیم به عربستان سعودی، گفت كه گروه های مخالف، خواستار نظامی گری هستند و با داعش معامله می كنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سئوال خبرنگار 'ای.بی.سی' كه عربستان سعودی نیز ایران را مقصر می داند، گفت: به تاریخ نگاه كنید، چه كسانی مرتكب سیاست های جنایتكارانه شده اند. یا از عربستان آمده اند یا در آنجا آموزش دیده اند، یا توسط تفكر وهابیسم مورد حمایت قرار گرفته اند.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد تنش های احتمالی در منطقه نیز گفت: ایران توان دفاع از خود را دارد و می تواند درس حسابی به كسانی بدهد كه قصد تجاوز به ایران را دارند.
ظریف تاكید كرد: اما ما هرگز قصد چنین اقدامی نداریم و خویشتنداری می كنیم.
خبرنگار شبكه تلویزیونی 'ای.بی.سی' استرالیا در پایان از وزیر امور خارجه پرسید: بسیاری از جمله در ایران شما را یك سیاستمدار و یك ارتباط گر موفق می دانند، ممكن است در چند سال آینده شما را آقای رئیس جمهور خطاب كنیم.
ظریف با قاطعیت گفت: نه، مطلقا، مطمئن هستم كه نه.
مجری 'ای.بی.سی' استرالیا در ادامه گفت: قول بدهید اگر رئیس جمهور ایران شدید، نخستین مصاحبه را با شما داشته باشیم. اما ظریف گفت: از آنجایی كه رئیس جمهور نخواهم شد، قولی نمی دهم.
آساق**241**1611