340 مركز فروش ميوه شب عيد در آذربايجان غربي پيش بيني شده است

اروميه- ايرنا- رئيس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان غربي و دبير ستاد تنظيم بازار آذربايجان غربي گفت: 340 مركز فروش ميوه در تمامي شهرستان ها براي فروش ميوه شب عيد امسال در نظر گرفته شده كه 61 مركز از اين تعداد در اروميه مستقر و پيش بيني شده است.

اسمعيل كريم زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در سطح استان 17 شهرستان، 44 شهر و همچنين دهستان هاي بزرگ براي توزيع ميوه شب عيد در نظر گرفته شده است.
رئيس جهاد كشاورزي آذربايجان غربي بيان كرد: براي اطلاع شهروندان در مراكز توزيع ميوه شب عيد، پلاكاردهايي نصب مي شود.
كريم زاده با اشاره به قيمت گذاري 20 هزار ريالي براي نوع درجه يك هر دو ميوه سيب و پرتقال در ايام نوروز اظهار كرد: اين قيمت، تعادلي بوده و پنج تا 10 درصد زير قيمت خرده فروشي محسوب شده است.
وي افزود: افزون بر يكهزار تن سيب و دو هزار تن پرتقال براي تامين ميويه شب عيد در آذربايجان غربي خريداري شده و به تدريج در بازار تزريق و توزيع مي شود.
كريم زاده افزود: آذربايجان غربي علاوه بر تامين سيب مورد نياز خود استان، در شب عيد، سيب مورد نياز هفت استان كشور را نيز تامين مي كند.
وي گفت: اين استان با 70 هزار و 744 هكتار باغ سيب، رتبه اول توليد سيب درختي كشور را در اختيار دارد.
رئيس جهاد كشاورزي آذربايجان غربي بيان كرد: سيب مهمترين محصول باغي استان بوده و از 127 هزار هكتار سطح باغات ميوه استان 56 درصد به باغ سيب اختصاص دارد.
وي ادامه داد: محصول توليدي سالجاري با توجه با شرايط مطلوب آب و هوايي و به كارگيري توصيه هاي ترويجي و آموزشي كشاورزان براي توليد محصول، از كيفيت مطلوبي برخوردار است.
وي اضافه كرد: با توجه به اهميت غذائي و بهداشتي ميوه سيب، بيشترين مقدار اين محصول نيز به صورت تازه خوري و يا بعد از نگهداري در سردخانه به تدريج به بازار مصرف عرضه مي شود.
رئيس جهاد كشاورزي آذربايجان غربي بيان كرد: بر اساس تصميم اخذ شده نمايشگاه هاي عرضه مستقيم كالا در سطح استان مانند سال هاي گذشته در ايام پاياني سال تا 13 فروردين ماه برگزار شده و طرح تشديد بازرسي و نظارت بر نحوه عرضه اين محصولات نيز اجرا خواهد شد.
كريم زاده اظهار كرد: برنامه ريزي هاي لازم براي تامين ميوه و گوشت قرمز و سفيد شب عيد انجام شده و مردم دغدغه اي در اين خصوص نداشته باشند.
به گزارش ايرنا، طرح تنظيم بازار نوروزي از بيستم ماه جاري با فروش محدود ميوه شب عيد در آذربايجان غربي آغاز شده و تا 16 فروردين ماه سال آينده ادامه دارد.
آذربايجان غربي داراي 700 تا 800 هزار هكتار زمين زراعي و باغي است كه از اين ميزان حدود 71 هزار هكتار به كشت سيب اختصاص دارد.
7125/1905

سرخط اخبار استان‌ها