معاون فرماندارآستارا: نانوايان از تعطيلي خودسرانه در ايام نوروز خودداري كنند

آستارا - ايرنا - معاون برنامه ريزي و امور عمراني شهرستان آستارا گفت: نانوايان آستارا از تعطيلي خودسرانه در ايام نوروز خودداري كنند در غير اين صورت در چارچوب موازين قانوني با آن ها برخورد مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، وحيد پورحضرت عصر چهارشنبه در نشست كارگروه آرد و نان شهرستان آستارا افزود: شهرستان آستارا به سبب موقعيت توريستي خود در ايام تعطيلات نوروزي مقصد بسياري از گردشگران است كه اين امر حساسيت كاري نانوايان را چندين برابر مي كند.
وي با بيان اينكه نانوايان بايستي در ساعات مقرر اقدام به پخت نان كنند ، اضافه كرد: متاسفانه در ايام تعطيلات سال جاري برخي از نانوايان به صورت خودسرانه اقدام به تعطيلي كردند كه اگر همين روند در ايام تعطيلات نوروز نيز ادامه يابد، پروانه كسب آن ها باطل مي شود.
پورحضرت نظارت بر نحوه پخت و عرضه نان را در ايام تعطيلات لازم برشمرد و اظهار كرد: دو هزار و 678 كيسه آرد براي سهميه فروردين ماه خريداري و در بين نانوايان آستارا توزيع شده و از بابت تامين و ذخيره آرد هيچ مشكلي در اين شهرستان وجود ندارد.
وي بيان كرد: خوشبختانه ما در شهرستان آستارا از وجود كارخانه آرد بهره مند هستيم و همين امر در جهت دسترسي آرد به نانوايان و كاستن هزينه هاي حمل و نقل مي تواند موثر واقع شود.
وي با اشاره به اينكه هدف عمده اين نشست ها ارتقاي كيفي نان است ، اضافه كرد: نان از كالاهاي اساسي سبد خانوارها است و بر همين اساس دولت نيز دقت نظر ويژه اي به اين امر دارد.
پورحضرت با بيان اينكه همين موضوع مي تواند زمينه اي براي ارتقاي انگيزه فعاليت نانوايان باشد ، افزود: در فرآيند توليد نان وظيفه اصلي بر عهده نانوايان است كه اين امر بايستي توام با آموزش هاي تخصصي لازم ، داشتن فضاي مناسب ، رعايت بهداشت محيط و بهداشت حرفه اي باشد.
معاون فرماندار آستارا استفاده از افزودني هاي غير مجاز را توسط برخي نانوايان تخلف خواند و بيان كرد: استفاده از اين افزودني ها نظير جوش شيرين مي تواند سلامت افراد را با تهديد رو به رو كند كه شايسته است نانوايان به صورت جدي از اين اقدام بپرهيزند.
رئيس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان آستارا نيز با اشاره به تشديد گشت هاي مشترك با شبكه بهداشت و درمان ، اداره استاندارد ، تعزيرات حكومتي و اتاق اصناف از نانوايي ها گفت: اين گشت ها با هدف نظارت بر نحوه پخت و عرضه نان اجرا مي شود كه با نمونه برداري از نان ها نيز همراه است.
بيژن خالق وردي پور افزود: از ابتداي سال جاري تا پايان بهمن ماه، 64 پرونده تخلف براي نانوايان در شهرستان آستارا تشكيل شد و متصديان متخلف به ميزان 82 ميليون و 393 هزار ريال از سوي اداره تعزيرات حكومتي آستارا جريمه شدند.
وي در ادامه كم فروشي ، گران فروشي ، تداخل صنفي ، عرضه خارج از شبكه آرد ، عدم رعايت ساعت كاري نانوايان ، تخلفات بهداشتي ، استفاده از جوش شيرين ، نداشتن پروانه كسب و احتكار آرد را از جمله تخلفات عمده متصديان واحدهاي نانوايي عنوان كرد.
176 واحد نانوايي در سطح شهرستان 86 هزار نفري آستارا واقع در 200 كيلومتري غرب مركز استان گيلان فعاليت مي كنند.
7105/2007

سرخط اخبار استان‌ها