۲۶ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۳۳
کد خبر: 82005361
۰ نفر
جشنواره آيين هاي نوروزي آستارا برگزار شد

آستارا - ايرنا - نخستين جشنواره آيين هاي نوروزي آستارا با عنوان نوروزگاه در آستانه سال جديد در محل سالن اجتماعات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان اين شهرستان برگزار شد.

به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگار ايرنا حضور زنان با لباس هاي محلي ، پخت شيريني هاي سنتي ، آماده كردن سفره هفت سين داخل سيني هاي مخصوص ، پخت و توزيع آش دوغ محلي از جمله مواردي بود كه چشم هر بيننده اي را در اولين ورود خود به محل جشنواره جلب مي كرد.
كودكان و نوجوانان حاضر در اين جشنواره با احساس غريبي خاصي از كنار بخش هاي مختلف اين جشنواره گذر مي كردند چرا كه بسياري از آيين ها و سنت هاي نوروزي براي آن ها تازگي داشت.
وقتي صداي تكم خوان به عنوان نويد دهنده بهار و نوروز در فضاي جشنواره طنين انداخت جمع كثيري از كودكان و نوجوانان به دور تكم خوان حلقه زده و با موبايل هاي خود شروع به تصويربرداري كردند.
غرفه هاي مختلفي در قالب نمايشگاه هنري در اين جشنواره خودنمايي مي كرد غرفه هاي مربوط به گليم ، معرق كاشي ، عروسك سازي ، نان هاي فطير و ظروف متنوع از جنس سفال از جمله آثار توليدي هنرمندان شهرستان آستارا بود.
حضور حاجي فيروز در بخش هاي مختلف اين جشنواره با در دست داشتن دايره زنگي و با شيرين كاري هاي مخصوصش از جمله نكات جالبي بود كه نويد دهنده و تداعي كننده نوروز در بين شركت كنندگان بود.
مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري شهرستان آستارا در حاشيه اين جشنواره به خبرنگار ايرنا گفت: با توجه به اينكه نوروز ثبت جهاني شده است در اين ميان مي توان از ظرفيت هاي نهفته در دل اين آيين با اجراي برنامه هاي جذاب فرهنگي استفاده كرد.
پردل اميري نژاد اضافه كرد: اين جشنواره با شعار نوروز نماد پايداري فرهنگي ايران باستان برگزار شد و در آن گوشه اي از آيين هاي كم رنگ شده و يا فراموش شده نوروزي به منصه ظهور گذاشته شد.
وي با بيان اينكه با برگزاري چنين برنامه هاي جديد فرهنگي بهتر مي توان نسل امروز را متوجه آيين هاي اصيل نسل هاي گذشته كرد ، گفت: آن چيزي كه براي نسل امروز در ايام نوروز تبديل به يك سرگرمي و رسم شده ، منفجر كردن مواد محترقه است در صورتي كه مي توان با برپايي چنين آيين هاي فرهنگي رسم و رسوم هاي سال هاي نه چندان دور سرزمين مان را احيا كرد.
در اين جشنواره آيين هاي سنتي آستارا در ايام نوروز نظير تكم خواني و نوروز خواني در ميان استقبال جمع كثيري از شهروندان فرهنگ دوست اجرا شد.
همچنين برگزاري مسابقه سفره هفت سين و تخم مرغ جنگي و نيز اجراي موسيقي هاي سنتي از ديگر بخش هاي جشنواره آيين هاي نوروزي در شهرستان آستارا بود.
شهرستان 86 هزار نفري آستارا در غرب استان گيلان واقع شده و به سبب رخ دادن تحولات امروزي در بخش هاي مختلف جامعه و نيز روي آوردن مردم به زندگي ماشيني همانند بيشتر نقاط كشور آيين هاي نوروزي اين شهرستان نيز شكل كم رنگي به خود گرفته است.
7105/2007