انیمیشن هایی كه نوروز از تلویزیون پخش می شوند

تهران- ایرنا- مركز صبا انیمیشن های مختلفی را برای پخش در ایام نوروز به شبكه های مختلف سیما تحویل داده است.

به گزارش خبرنگار حوزه صداوسیمای ایرنا، این مركز مجموعه ای از تولیدات آماده خود را برای پخش در ایام نوروز به شبكه های آموزش و جام جم ارائه داده است. این انیمیشن ها شامل مجموعه های ذیل است؛

*** انیمیشن مهارت های زندگی بر اساس طرحی از فرخ یكدانه و شهاب كسرایی در 250 قسمت 10 دقیقه ای تولید شده است كه از این تعداد 200 قسمت ساخته و تحویل شده بود و 50 قسمت آخر برای پخش به شبكه جام جم رفته است.

*** مجموعه انیمیشن ستارگان ایرانی به كارگردانی حسین سلطانی در 13 قسمت، 15 دقیقه‌ای بر اساس معرفی زندگی دانشمندان مهجور ایرانی ساخته شده. معرفی دو دانشمند در دو قسمت 15 دقیقه‌ای شكل گرفته و سایر دانشمندان هر كدام در یك قسمت 15 دقیقه‌ای معرفی خواهد شد؛ همچنین مدیریت دوبلاژ این مجموعه بر عهده افشین زی‌نوری است.

***مجموعه انیمیشن دنیای توپی در ۲۶ قسمت چهار دقیقه‌ای به كارگردانی ولی‌الله خاكی با تكنیك عروسكی تك فریم در مركز صبا تولید شده است و كل مجموعه برای پخش به شبكه جام جم تحویل شده است.

**مجموعه انیمیشن قند و شكر در ۲۶ قسمت هفت دقیقه ای برای مخاطبان كودك تولید شده است. تكنیك ساخت این مجموعه دوبعدی و دیجیتال است و شهرام خوارزمی كارگردانی را برعهده داشته است. نویسنده فیلمنامه این انیمیشن افسانه شعبان نژاد شاعر و نویسنده كودك و نوجوان و مجموعه برای پخش آماده است.

***خروس زیرك و روباه كلك به تهیه‌كنندگی مركز پویانمایی صبا و كارگردانی میترا عبدی تولید شده است. فصل اول این مجموعه 20 قسمت 17 دقیقه‌ای و فصل دوم آن در 26 قسمت ساخته و برای پخش در اختیار شبكه جام جم قرار گرفته است فصل دوم تحویل شده است. علی صمیمی زاد همراه میترا عبدی وظیفه كارگردانی این مجموعه را برعهده داشته اند، فیلمنامه را محمود خداكریم نوشته و مهرداد رجبی و ناصر خوشبخت اشعار را بازنویسی كرده اند.

***مجموعه انیمیشن ماهی بادكنكی به تهیه‌كنندگی و كارگردانی سلمی افكاری در 104 قسمت 10 دقیقه‌ای به سفارش مركز صبا تولید و 12 قسمت آن تحویل شبكه جام جم شده است. داستان این انیمیشن به قلم رامین كرامی ماجراهای ماهی آبی رنگی را به رشته تحریر درآورده كه با خانواده خود در شهری زیبا زیر آب زندگی می‌كند. ماهی آبی داستان دائم در پی كمك به سایر ماهی‌ها و حفظ شهر زیبایشان از بدی و خطرهاست.

*** انیمیشن جنگل هالا با ما به تهیه كنندگی بابك نظر و كارگردانی سلمان طاهری در ۵۲قسمت ۵ دقیقه ای با تكنیك كات اوت به سفارش مركز صبا در حال ساخت است. ماجراهای این داستان در جنگلی به نام هالا با ما اتفاق می افتد كه در آن حیوانات به خوبی و خوشی زندگی می كنند. در این جنگل از جنگ و خشونت خبری نیست. شیر، فیل، خرگوش و گورخر در كنار هم هستند و اوقات شان را با تفریح و بازی می گذرانند.
غیر از این مجموعه های انیمیشنی كلیپ های موزیكال آفریدگان و اذان ساخته ملوس مراد، عروسك قشنگ و گربه ملوس به كارگردانی ناهید صمدی، جهادگر و خلبان از حریری نماز نیز ساخته ملوس مراد، پروانه و شاپرك از مسلمی هر كدام در یك تا سه دقیقه تحویل شبكه جام جم شده اند.
شبكه آموزش نیز مجموعه های انیمیشنی افسانه ماردوش كوشای پنج و ستارگان ایرانی را برای پخش در این ایام از مركز صبا تحویل گرفته است. افسانه ماردوش مجموعه انیمیشن سه قسمتی نزدیك به 90 دقیقه ای به كارگردانی حسین مرادی زاده است كه كل مجموعه به شبكه آموزش تحویل شده است.
همچنین ماجراهای كوشای 5 از دیگر انیمیشن ‌های نوروزی امسال است كه با موضوع معرفی حیوانات و دوستی با آنها ساخته شده است. این انیمیشن هم به سفارش مركز پویانمایی صبا و كارگردانی فرانك زحلی در 13 قسمت با تكنیك ۳ بعدی تولید شده است.
پیش از این قسمت هایی از مجموعه ماجراهای كوشا در پنج سری تولید شد و مورد استقبال كودكان قرار گرفت.
مركز پویانمایی صبا از زیر مجموعه های سازمان صدا و سیما كه در سال 1374 با نام شركت فرهنگی هنری صبا تاسیس و به مركز صبا تغییر نام یافت. این مركز متولی سیاست گذاری، برنامه ریزی، تولید و تامین پویانمایی برای شبكه های سیما است.
مركز صبا توجه به داستان های بومی ایرانی و دینی از جمله اولویت های این مركز در تولیداتش بوده است، مجموعه انیمیشنی شكرستان از تولیدات این مركز است.
فراهنگ**9157 ** 1569