۲۶ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۵
کد خبر: 82004751
۰ نفر
رد پاي يك پروتئين در نوعي زوال عقل همراه با اختلال در زبان

تهران- ايرنا- يك مطالعه جديد نشان مي دهد كه تجمع تدريجي سمي از يك پروتئين در مراكز مربوط به پردازش زبان در مغز موجب ابتلا به گونه اي نادر از زوال عقل مي شود كه به اختلال زبان مي انجامد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي يونايتدپرس، محققان دانشگاه نورث وست شيكاگو با استفاده از تكنولوژي تصويربرداري پيشرفته تجمع پروتئين آميلوئيد را در مغز افرادي كه مبتلا به اختلال زبان در اثر زوال عقل شدند، پيگيري كردند.
محققان يافته هايشان را با تجمع آميلوئيد در مغز افرادي كه حافظه خود را در اثر آلزايمر از دست داده بودند، مقايسه كردند و متوجه شدند كه تجمع پروتئين آميلوئيد در مغز با هر دو بيماري ارتباط دارد.
آنها به تازگي در نشريه نئورولوژي نوشتند كه بيماران داراي اختلال در زبان پريشي پيش رونده ابتدايي (PPA) آميلوئيد بيشتري در سمت چپ مغز نسبت به سمت راست آن داشتند. سمت چپ مغز مسئول پردازش زبان است.
از سوي ديگر بيماران مبتلا به الزايمر كه دچار اختلال حافظه بودند، در هر دو طرف مغز مقدار يكساني آميلوئيد داشتند.
بيماري زبان پريشي پيش رونده ابتدايي در اثر صدمه به بخش هايي از مغز كه با زبان در ارتباط هستند، به وجود مي آيد. زبان پريشي منجر به مشكلاتي در صحبت كردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن مي شود.
اميلي روگلاوسكي محقق اصلي اين پژوهش گفت: با اطلاع از محل تجمع تدريجي پروتئين در مغز، درك سير بيماري و موقعيت هدف براي درمان، بهتر انجام مي شود.
در گذشته، تنها پس از مرگ بيمار بود كه تجمع آميلوئيد در مغز قابل شناسايي بود و امكان تشخيص آلزايمر وجود داشت، اما در اين مطالعه از فناوري جديدي به نام Amyloid PET Imaging استفاده شده است كه اين تصوير برداري امكان پيگيري تجمع تدريجي آميلوئيد در مغز را فراهم مي كند.
نتايج تحقيق نشان مي دهد كه نه تنها احتمال تشخيص بيماري آلزايمر و ارتباط آن با زبان پريشي پيش رونده ابتدائي (PPA) امكان پذير است. بلكه محل دقيق اختلال نيز قابل شناسايي است.
با اطلاع از وضعيت مغز در مراحل ابتدايي بيماري آلزايمر، اميد مي رود كه اين بيماري زودتر و با دقت بهتر تشخيص داده شود.
بيماري آلزايمر شايع ترين علت زوال عقل است كه در افراد مبتلا به بيماري آلزايمر سلول هاي عصبي مناطقي از مغز را كه مرتبط با عملكرد حافظه است، از بين مي برد. همچنين در اين افراد پروتئين هاي غير طبيعي در برخي از سلول هاي مغز جمع مي شوند.
علمي **1311**2017