ظریف: تحریم كنندگان از سلاح هسته ای نمی ترسند، از اتكا به نفس ایرانیان هراس دارند

سیدنی – ایرنا – وزیر امور خارجه در جمع ایرانیان در شهر سیدنی استرالیا، لغو تحریم ادامه تحصیل شهروندان ایرانی در خارج را آخرین موارد پذیرش در مذاكرات ایران و گروه 1+5 اعلام كرد و گفت: آنان از سلاح هسته ای نمی ترسند، بلكه از اتكا به نفس و ادامه تحصیل ایرانیان هراس دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، 'محمدجواد ظریف' رئیس دستگاه دیپلماسی ایران شامگاه چهارشنبه در آخرین برنامه سفر 11 روزه خود به 6 كشور آسیایی و منطقه اقیانوس آرام در نشست با ایرانیان مقیم استرالیا، گفت: در حد توان برای لغو تحریم ادامه تحصیل ایرانیان درخارج از كشور تلاش كردیم و افتخار می كنیم كه این تحریم در نخستین توافق 1937 قید شد.
وی تاكید كرد: آنان هراس داشتند ایرانیان روی پای خود بایستند و تولید علم و آگاهی كنند. برخی نمی دانند تحریم تحصیل از آخرین تحریم هایی بود كه ما توانستیم آن را برداریم.
وزیر امور خارجه تصریح كرد اگر قانونی در مورد محدودیت تحصیل ایرانیان در خارج از كشور باقی مانده است، خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و برجام است.
وی ادامه داد اگر تحریمی در استرالیا باقی مانده، خلاف تعهدات است.
رییس دستگاه دیپلماسی كشورمان خاطرنشان كرد كه حتی آمریكایی ها تحریم بانكی را لغو كردند و نباید هیچگونه تحریمی باقی مانده باشد.
ظریف در ادامه با اشاره به توانایی بالای ایرانیان در خارج، گفت كه مقامات استرالیایی نیز بر استفاده از توانمندی علمی ایرانیان مقیم این كشور تاكید كردند.
وی یادآور شد كه استرالیایی ها به شدت بدنبال جذب دانشجویان ایرانی هستند .
وزیر امور خارجه همچنین از مذاكره با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برای ایجاد زمینه همكاری با ایرانیان مقیم خارج از كشور سخن گفت و اعلام كرد كه این معاونت ریاست جمهوری برنانه ای را در این زمینه با ایرانیان مقیم در اروپا و آمریكا اغاز كرده است.
وی همچنین به پیگیری وضعیت ایرانیان زندانی در استرالیا اشاره كرد و گفت: شماری از ایرانیان به اتهام ارتكاب برخی جرایم در این كشور زندانی هستند.
ظریف ادامه داد: البته قابل توجیه نیست كه یك ایرانی به خاطر مسایل اقتصادی به قاچاق مواد مخدر و دیگر جرایم روی آورد.
رئیس دستگاه دیپلماسی با تاكید بر اینكه 'ما از حقوق همه ایرانیان مقیم خارج از كشور دفاع می كنیم'، به مساله مهاجران غیرقانونی ایرانی در استرالیا اشاره كرد و گفت: عده ای فریب گروهی دروغگو را خوردند كه ما وظیفه خود را دفاع از حقوق همه ایرانیان می دانیم.
وزیر امور خارجه همچنین در مورد افتتاح كنسولگری ایران در شهرهای دیگر استرالیا به جز كانبرا، اظهارداشت: تا جایی كه بتوانیم كنسولگری در این كشور راه اندازی خواهیم كرد، اما قول نمی دهم، چرا كه این موضوع مشروط به تصویب هیات وزیران و توافق ایران و استرالیا است.
استرالیا و ایران تاكنون مذاكراتی برای راه اندازی دفاتر كنسولی كشورمان در دیگر شهرهای استرالیا انجام داده اند. هم اكنون تنها امور كنسولی در سفارت ایران در كانبرا انجام می شود، در حالی كه تعداد قابل توجهی از ایرانیان در ایالت ها و شهرهای دیگر استرالیا زندگی می كنند و مراجعه آن ها به كانبرا مشكل است.
ظریف همچنین به شرایط كشور اشاره كرد و گفت: مردم ایران فشار زیادی تحمل كردند. این مردم بزرگ منشی را به دنیا نشان دادند.
وی تاكید كرد: ایرانیان نشان دادند كه وضعیت بد اقتصادی، كمبود دارو و امكانات باعث نمی شود آنها تسلیم شوند.
رییس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: اگر مقاومت مردم نبود با اطمینان مذاكرات هسته ای به نتیجه نمی رسید و در واقع مذاكراتی شكل نمی گرفت. پس قهرمانان ما مردم ایران هستند و همه ما وامدار این ملت هستیم.
ظریف همچنین گفت: وجود تنوع در جامعه ایرانیان امری طبیعی و نعمتی بزرگ است كه می بایست قدر آن را دانست و از آن برای منافع كشور بهره برد.
وی گفت: افتخار ما خدمت كردن به ایرانیان است. آقای اوباما در سخنرانی سال گذشته خود در مركز سابان گفت 'اگر می توانستیم حتی یك پیچ و مهره برنامه اتمی ایران را نمی گذاشتیم بماند، اما نمی توانیم'. این اعتراف بسیار مهمی است كه نتیجه ایستادگی ملت ایران است. به این ملت می بایست افتخار كرد و با تواضع به آنها خدمت كرد.
وی همچنین گفت: مردم ایران در انتخابات اخیر نشان دادند آینده خود را رها نمی كنند.
در ابتدای این مراسم پنج نفر از ایرانیان مقیم استرالیا به تشریح مسایل ایرانیان مقیم این كشور پرداختند.
سیام**1336