آغاز طرح امداد و نجات نوروزي هلال احمر در گردنه حيران آستارا

آستارا - ايرنا - رئيس جمعيت هلال احمر شهرستان آستارا از آغاز طرح امداد و نجات جاده اي به مناسبت ايام نوروز در گردنه حادثه خيز حيران خبر داد.

حسين خورشيدي روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: خدمات نوروزي جمعيت هلال احمر آستارا با اجرايي كردن طرح امداد و نجات جاده اي از امروز آغاز شده و تا 15 فروردين سال آتي ادامه دارد.
وي با اشاره به اينكه اين طرح در دو محور آستارا به اردبيل (گردنه حيران) و آستارا به تالش اجرا مي شود ، افزود: در مجموع 40 نفر نيرو به صورت كشيك در پايگاه جاده اي صيادلر در محور آستارا به اردبيل و همچنين در پايگاه سيار در شهر لوندويل در محور آستارا به تالش به شهروندان و مسافران نوروزي خدمات جاده اي را ارائه مي دهند.
وي اضافه كرد: با توجه به حادثه خيز بودن گردنه حيران ، نيروهاي مستقر در آن محور به صورت 24 ساعته و نيروهاي مستقر در پايگاه جاده اي لوندويل نيز از هشت صبح تا هشت شب در آماده باش هستند.
خورشيدي وجود دو دستگاه آمبولانس ، يك دستگاه خودروي نجات و دو دستگاه خودروي پشتيبان را از جمله امكانات اين طرح خواند و اظهار كرد: نيروهاي هلال احمر در صورت بروز هرگونه حادثه اي با حضور به موقع خود در محل تصادف نسبت به امداد و كمك هاي اوليه ، رهاسازي مصدوم و انتقال آن به مراكز درماني در سريع ترين زمان ممكن اقدام مي كنند.
وي با بيان اينكه جمعيت هلال احمر آستارا از آمادگي لازم براي تغذيه و اسكان اضطراري مسافران نيز برخوردار است ، گفت: اسكان اضطراري مسافران در صورت نياز در مساجد و مدارس روستاهاي حيران ، بهارستان ، گيلده و سيج انجام مي شود.
خورشيدي ادامه داد: در صورت بروز هرگونه حوادث جاده اي، شهروندان و مسافران مي توانند از طريق تماس با شماره 112 نداي امداد آستارا از خدمات نيروهاي امداد و نجات برخوردار شوند.
رئيس جمعيت هلال احمر آستارا همچنين از آغاز طرح راهنماي مسافران نوروزي در دو نقطه شمال و جنوب شهرستان خبر داد و بيان كرد: در اين طرح نيز 40 نفر نيرو در كشيك زماني مشخص از ساعت هشت صبح تا هشت شب تا 15 فروردين 95 با استقرار در سه راهي عنبران و نيز ميدان شهداي گمنام آستارا به ارائه خدمات مي پردازند.
خورشيدي توزيع انواع بروشور شامل نقشه راهنماي شهرستان و معرفي مكان هاي گردشگري آن ، اجراي برنامه هاي امداد و كمك هاي اوليه شامل كنترل فشارخون ، قندخون ، پانسمان و برپايي چادر خيمه نماز را از جمله خدمات طرح راهنماي مسافران نوروزي هلال احمر آستارا عنوان كرد.
در نوروز سال 94 ، 23هزار و 667 نقشه راهنماي مسافر و همچنين 65 هزار و 796 قلم انواع لوح هاي فشرده در خصوص مبارزه با مواد مخدر و سفر ايمن و سالم ، كارت پستال ، تقويم و كتابچه هلال مهرباني ، دعاي سفر و ذكر ايام هفته بين مسافران و گردشگران مراجعه كننده به پايگاه هاي جمعيت هلال احمر آستارا توزيع شد.
وجود يك هزار و 200 واحد تجاري در بازارچه ساحلي آستارا و نيز وجود سواحل و طبيعت بكر و نيز واقع شدن در مسير تردد شمال غرب كشور مهمترين دلايل موثر در افزايش تعداد مسافران ورودي به شهرستان آستارا است.
در طول تعطيلات ايام نوروز در سال 94 ، يك ميليون و 64 هزار و 156 نفر در شهرستان آستارا اقامت داشتند.
7105/2007