زوارم شيروان دره بهشت خراسان شمالي ناشناخته براي مسافران نوروزي

شيروان- ايرنا- زوارم يا دره بهشت خراسان شمالي از روستاهاي هدف گردشگري در 28 كيلومتري جنوب غربي شهر شيروان يكي از نادرترين ييلاق هاي خراسان شمالي است كه براي مسافران نوروزي ناشناخته مانده است.

به گزارش ايرنا زوارم كه معني آن دره بهشت است دره اي پرآب و درخت را با چشمه سارهاي فراوان به طول 15 كيلومتر در بر مي گيرد كه مناظر طبيعي و زيباي بكر آن در فصل بهار و تابستان با گل هاي انبوه شقايق وحشي و باغ هاي جنگل گونه با درختان تنومند و قديمي گردو چنار و صداي دلنواز ريزش آب خستگي هر بيننده تازه واردي را از تن و ورانش مي زدايد.
زوارم مركز دهستان و داراي تمام امكانات شهري است كه طرح هادي در اين روستاي ديدني به مرحله اجرا در آمده است و هم اكنون بيش از سه هزار نفر جمعيت ساكن روستا هستند كه به زبان تركي تكلم مي كنند.
معروف ترين مناطق ديدني زوارم:
يخدان و آبشار : اين مناظر در حد فاصل دو دره شخري و ميم لي قرار دارد و از زير كوه معروف يخدان مي جوشد كه طبق آزمايش حاصله از آن يكي از بهترين آبهاي آشاميدني ايران محسوب مي شود و روبه روي همين چشمه در دامنه كوه چشمه كوچك ديگري به نام دامچي وجود دارد. شخري : مكان ييلاقي مردم زوارم است كه داراي انواع اشجار و باغ هاي بزرگ گردو مي باشد، راه 15 كيلو متري شخري با داشتن گذرگاه هاي صعب العبور بسيار باصفا و ديدني است.
شخري داراي چندين چشمه پرآب است كه در سابق محل ييلاق خوانين بود و آثار برج وباروها و خانه هاي مخروبه بسياري به چشم مي خورد.
در تابستان عده زيادي از مردم شيروان و ديگر شهرهاي خراسان براي كوه پيمايي و استفاده از آب و هواي اين ييلاق چند روزي را در آنجا استراحت مي كنند.
ميم لي : يكي ديگر از دره هاي پر آب و سرسبز زو ارم است كه داراي باغها و چشمه سارهاي متعدد و النگ زارهاي فراوان مي باشد كه اگر اين دره را ادامه دهيد به زلزله خانه و چقرالنگ و بالاخره تخت ميرزا در كوه هاي شاه جهان مي رسد.
چقرالنگ : داراي دو چشمه معروف قاينار چشمه و قرمز چشمه و منطقه اي خوش آب و هوا و مرتعي مي باشد .
از ديگر مناظر طبيعي زوارم مي توان به باداملر ، آمريان ،قورّه دره ، داش آتر ،عزيز چنار ، گوي سويت ، غارعقيل ، باغ خان ، باغ چهار حوض ، قوتور چشمه داراي آب معدني اشاره كرد.
عزيز چنار از ديدني هاي معروف دره بهشت است كه چناري كهنسال در كنار چشمه اي پرآب كه كه معتقدين به شاخه هايش پارچه بسته و نذر و نياز مي كنند و همچنين آبشار دوراهي در زيركوه يخدان به شارشاري معروف است و حدود پنج متر ارتفاع دارد و چشمه پرآب يخدان از يركوه با آب سرد مي جوشد.
اردوگاه بزرگ امام حسن مجتبي(ع) اداره آموزش و پرورش شهرستان شيروان در زوارم همه ساله پذيراي گروهي از معلمين و دانش آموزان سراسر كشور است.
اين روستا داراي امكانات شهري است و اخيرا باغ ويلاهاي بسياري در اين روستاي گردشگري ايجاد شده است كه علاوه بر شهروندان شيرواني و خراساني گردشگر خارجي نيز دارد.
محصولات عمده زوارم گردو، گيلاس، سيب، كشمش، گندم و جو، سيب زميني، خيار، گوجه فرنگي و زردآلو است.
گياهان وحشي پونه، گل پوپك، آنوخ(كاكوتي)، زيره كوهي، ساري گل، كماي و موسير دارد و چوب سپيدار و گردو نيز از صادرات زوارم است.
يك محقق و پژوهشگر شيرواني مي گويد: زيبايي هاي زوارم در سال 1300 قمري ناصرالدين شاه قاجار را نيز مجذوب خود كرده است به طوريكه در سفرنامه اش مي نويسد زوارم دهيست بسيار زيبا با باغات فراوان.
محمد اسماعيل مقيمي در گفت و گو با ايرنا در خصوص آداب و رسوم مردم اين روستا گفت: مراسم خواستگاري و عروسي اين روستا كه از سنت هاي قديمي است بسيار جالب و ديدني مي باشد.
وي گفت: مردم زوارم از قارشي قزي مرو كه زادگاه المقنع مي باشد و به سپيد جامگان شهرت داشته اند يكي از محل هاي بسيار خوش آب و هواي مرو مي باشد در زمان شاه عباس صفوي به اين روستا كوچانيده اند و از طايفه قمري مي باشد.
مقيمي محمود زوارمي خوشنويس دوره قاجاريه، مرحوم حاج شيخ غلامرضا سليمي معروف به حاجي آخوند بزرگترين واقف شيروان، حسينقلي هويدايي هنرمند نقاش معروف كشوري، ولي قليچي عكاس هنرمند كشوري و شاهرخ خان حاكم شيروان در دوره قاجاريه را از جمله بزرگان، علما و مشاهير زوارم عنوان كرد.
با توجه به جاذبه هاي بكرو ديدني اين منطقه و گردشگران و مسافران فراوان در اين روستا متاسفانه اقدامات شاياني در خصوص بحث گردشگري و امكانات و تجهيزات آن انجام نشده است.
با توجه به عبور و مرور زائرين و مسافران در طي سال هاي گذشته روستاي هدف گردشگري در حد چند آلاچيق، سرويس بهداشتي و ... باقي مانده و به نوعي مظلوم واقع شده است.
اين در صورتي است كه با فراهم ساختن زير ساخت هاي گردشگري، علاوه بر جذب گردشگر و فراهم كردن امكانات رفاهي آنان، مدت ماندگاري مسافران بيتشر و درآمدزايي را براي شهرستان به همراه دارد.
رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شيروان گفت: از زمان انتخاب روستاي زوارم به عنوان روستاي هدف گردشگري ميراث فرهنگي ،صنايع دستي وگردشگري اقدام به احداث آلاچيق، سرويس بهداشتي و ساخت پاركينگ در اين روستا نمود.
محمد سياح در گفت و گو با ايرنا با اشاره به امكانات وتجهيزات آن اظهار كرد: در تلاش هستيم از طريق بودجه تملك دارايي آب و برق انجام و تعميرات لازم در خصوص سرويس هاي بهداشتي صورت گيرد كه به بخش خصوصي واگذار و نگهداري آن به دهياري صورت گيرد.
وي با اشاره به ساخت چند آلاچيق براي اين منطقه گردشگري و احداث سرويس هاي بهداشتي گفت: هم اكنون آلاچيق هاي اين منطقه قابل استفاده است ولي چون نظارت نبوده شيرآلات سرويس هاي بهداشتي خراب است كه نياز به تعمير دارد و به زودي با تعميرات مشكل آن مرتفع خواهد شد.
سياح با اشاره به جاذبه هاي زيباي اين منطقه در شيروان گفت: هر مالكي براي سرمايه گذاري اين منطقه استقبال كند ميراث فرهنگي آمادگي لازم براي تسهيلات و مجوز را دارد.
رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شيروان افزود: ميراث فرهنگي فقط متولي فراهم كردن زير ساخت هاي روستاي گردشگري است كه با توجه به استقبال خوب مسافران نقاط مختلف از اين روستاي گردشگري و جاذبه هاي طبيعي و تفريحي، چنانچه سرمايه گذاري در اين بخش انجام شود قطعا تحول خوبي را براي شهرستان به همراه دارد.
سياح با بيان اينكه در تمام فصول از اين منطقه زيباي گردشگري استقبال بسيار زيادي صورت مي گيرد گفت: به شهروندان، مسافران و گردشگران محترم توصيه مي شود هنگام تفريح و استراحت در باغات، هيچ گونه آسيبي به درختان وارد نكنند شاخه هاي درختان را نشكنند و از روشن كردن آتش جدا خودداري كنند تا موجب ناراحتي و دلخوري كشاورزان منطقه نشوند.
شهرستان شيروان با 157 هزار نفر جمعيت به عنوان دومين شهر پر جمعيت خراسان شمالي در 60 كيلومتري شرق بجنورد قرار دارد.
7186 / 6042
گزارش از فاطمه مقدسي باجگيران خبرنگار ايرنا در شيروان

سرخط اخبار استان‌ها