آغاز طرح نوروزي پليس راه آستارا در گردنه حيران

آستارا - ايرنا - فرمانده پليس راه آستارا از آغاز طرح نوروزي اين نهاد امنيتي در گردنه حادثه خيز حيران در مسير آستارا به اردبيل خبر داد.

سرگرد محمود اميدي روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: طرح نوروزي پليس راه آستارا با تدابير ترافيكي در محور آستارا به اردبيل و آستارا به تالش آغاز شده و تا 15 فروردين سال آتي ادامه دارد.
وي افزود: تيم هاي پليس راه آستارا در ايام نوروز با توجه به حضور چشمگير مسافران در مسير رفت و برگشت به استان اردبيل در محدوده گردنه حيران مستقر است.
وي اضافه كرد: تيم نامحسوس پليس راه نيز در محور آستارا به اردبيل حضور فعال دارد و با هر گونه تخلفات رانندگي نظير سبقت و سرعت غير مجاز به شدت برخورد مي كند.
وي به گره ترافيكي در محور تالش به آستارا در منطقه خطبه سرا و استقرار يك تيم پليس راه در آن نقطه اشاره كرد و ادامه داد: گره هاي ترافيكي پس از ورود به محور تالش به آستارا در منطقه خطبه سرا قابل رويت بوده و علت آن به قيفي شكل درآمدن بزرگراه در اين منطقه مربوط مي باشد.
وي اضافه كرد: به دليل اينكه در اين نقاط جاده به صورت لاين رفت و برگشت و كم عرض است ، حجم تردد در آن به كندي صورت گرفته و باعث ترافيك سنگين مي شود.
سرگرد اميدي به ترافيك موجود در سه راهي عنبران در نقطه خروجي از شهر آستارا اشاره كرد و افزود: در اين منطقه نيز در ايام تعطيلات شاهد ترافيك هستيم كه بايد رانندگان با گذشت و صبوري سعي در كنترل احساسات و هيجانات كرده و به آرامي مسير خود را ادامه دهند.
وي اضافه كرد: البته در اين مناطق پليس راه ، عوامل انتظامي و پليس افتخاري حضور داشته و ترافيك را كنترل مي كنند.
فرمانده پليس راه آستارا ـ تالش با اشاره به همكاري دهياران به عنوان راهوران محله در طرح نوروزي پليس راه بيان كرد: عوامل پليس راه آستارا براي محقق شدن كاهش تصادفات در طرح نوروزي به صورت مضاعف كنترل ترافيك و ارتقاي قانونمندي در عبور و مرور و كاهش سوانح رانندگي را انجام مي دهند كه در اين راستا نصب بنر توسط دهياران ، خطرات ترافيك در سه راهي عنبران را به مسافرين ياد آوري مي كند.
وي در ادامه افزود: در برخي از محورهاي بزرگراهي سرعت مجاز از 110 كيلومتر به 95 كيلومتر تقليل يافته كه لازم است رانندگان با تجزيه و تحليل تصادفات به علت عبور عابرين پياده در اين مناطق ، سرعت خود را كاهش داده و توجه كافي به تابلوهاي محدوديت سرعت داشته باشند و سرعت خود را مديريت كنند.
سرگرد اميدي همچنين گفت: برخورد با رانندگان موتور سيكلت خطرآفرين و رانندگاني كه دو تخلف همزمان داشته باشند در اين طرح در دستور كار پليس راه قرار دارد.
وي در ادامه بيشترين تصادفات فوتي را مربوط به اهالي بومي محل ذكر كرد و افزود : اين افراد بدون آشنايي به قوانين رانندگي بيشتر بر اساس تجربه در محور رانندگي مي كنند و اين تجربه قبلي باعث مي شود تا رانندگان بومي سرعت خود را افزايش دهند ولي در هنگام خطر قادر به عكس العمل مناسبي نبوده و به همين علت تصادفات آنها با شدت بيشتري صورت مي گيرد كه متاسفانه منجر به فوت يا جراحت شديد مي شود.
فرمانده پليس راه بندر آستارا بيان كرد: بيشترين علت در تصادفات عدم توجه به جلو است كه مسافرين بايد آن را مدنظر قرار دهند و توجه داشته باشند كه خستگي و خواب آلودگي يكي از عوامل اين امر به شمار مي رود و نياز است مسافران در مسافت هاي طولاني پس از هر دو ساعت رانندگي يك ربع به استراحت پرداخته و با انجام حركات كششي و نوشيدن يك ليوان چاي رفع كسالت كرده و هوشياري خود را افزايش دهند.
وي با بيان اينكه وضع روحي مناسب همراه با ويژگي هايي چون ديد كافي ، هوشياري ، تغذيه مناسب ، خواب كافي ، دماي مناسب درون خودرو و تمركز لازم در حين رانندگي از بروز احتمالي حوادث جلوگيري مي كند ، اظهار كرد: همكاري مردم با پليس در كاهش تصادفات جاده اي از اهميت ويژه اي برخوردار است و اگر اين مشاركت تدوام داشته باشد ميزان تصادفات و تخلفات به حداقل مي رسد.
وي با اشاره به فرا رسيدن عيد نوروز و تعطيلي مدارس اظهار كرد: با فرا رسيدن ايام تعطيلات سال نو و با وجود جاذبه هاي گردشگري فراوان در بندر آستارا ميزان سفرها به اين شهرستان به حداكثر مي رسد و اين افزايش حجم سفرها با توجه به حجم و ظرفيت و كشش جاده ها ، مشكلاتي را به همراه دارد كه يكي از اين مشكلات افزايش حوادث جاده اي است.
فرمانده پليس راه آستارا ـ تالش در ادامه گفت: از ابتداي سال جاري تا هفته نخست اسفندماه، 36 فقره تصادف منجر به فوت در محور آستارا-تالش و همچنين در محور آستارا-اردبيل در منطقه حيران به وقوع پيوسته است.
مسير تالش ـ آستارا و گردنه حيران در حدفاصل آستارا به اردبيل در غرب استان گيلان واقع شده و يكي از محورهاي مواصلاتي مهمي است كه راه ارتباطي به استان اردبيل مي باشد و تردد از آن در فصول مختلف سال به ويژه ايام نوروز با ترافيك نيمه سنگين و سنگين همراه است.
7105/2007