۲۴ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۴۲
کد خبر: 82002081
۰ نفر
اگزو مارس 2016 در جستجوی حیات در مریخ

تهران- ایرنا- كاوشگر اگزو مارس 2016 روز دوشنبه در جستجوی حیات راهی مریخ شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، این كاوشگر كه بخشی از برنامه «اگزو مارس» مشترك بین اروپا و روسیه است، از ایستگاه فضایی «بایكونور» قزاقستان سفر هفت ماهه خود را آغاز كرد.
قرار است این كاوشگر به بررسی گازهایی مانند متان در اطراف مریخ بپردازد. همچنین فناوری‌های تازه برای فرود بر سطح مریخ را آزمایش كند.
در اواخر سال 2014، مریخ‌نورد ناسا، موسوم به «كنجكاوی» (Curiosity) فورانی از گاز متان در اتمسفر این سیاره را كشف كرد.
متان‌‌ همان گازی است كه از میدان‌های گازی استخراج می‌شود و بعد از تصفیه به ‌عنوان گاز در خانه‌ها، صنایع و دیگر بخش‌ها استفاده می‌شود.
دانشمندان عقیده دارند متان از میكروارگانیسم‌هایی تولید می‌شود كه میلیون‌ها سال پیش از بین رفتند و این گاز زیر سطح زمین انباشته شد.
رولف دی گروت یك مقام مسئول در آژانس فضایی اروپا می‌گوید: اثبات این نكته كه حیات روی مریخ وجود دارد یا وجود داشته است، نشان می‌دهد كه زمین از نظر وجود حیات منحصر به ‌فرد نیست. این موضوع وجود حیات در دیگر نقاط جهان را بسیار محتمل می‌كند.
توضیح دیگری برای وجود متان در اتمسفر مریخ می‌تواند این باشد كه این گاز به وسیله پدیده‌هایی مثل اكسیداسیون آهن تولید می‌شود.
بخش دوم ماموریت اگزو مارس در سال 2018 فرستادن كاوشگر دیگری به سطح مریخ خواهد بود. این كاوشگر نخستین كاوشگر با قابلیت حركت در سطح سیاره و حفاری برای جمع‌آوری و تحلیل نمونه مواد خواهد بود.
دی گروت می‌گوید: تشعشع موجود در فضا هر ماده زیستی را نابود می‌كند. اما در عمق دو متری زمین (خاك مریخ) ممكن است مكان‌هایی در مقابل تشعشع مصون باشند.
در همین زمینه سایت «اسپیس فلایت ناو» از قول آلوارو قیمنز مدیر علوم آژانس فضایی اروپا می‌نویسد كه این توسعه فناوری بسیار با اهمیت است. اگر می‌خواهید در ماموریت‌های آینده به مریخ مشاركت داشته باشید، باید قابلیت فرودآمدن خود را اثبات كنید.
فرود آمدن روی سطح مریخ مشكلی است كه تقریبا همهٔ تلاش‌های قبلی سازمان‌های فضایی روسیه و آمریكا را با دشواری مواجه كرده است.
هزینه ماموریت‌های اگزومارس كه پروژه مشترك روسیه و اروپاست، حدود 1.3میلیارد یورو برآورد می‌شود.
علمی **1311**2017

سرخط اخبار جهان