سوگواره یاس نبوی در آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) آستارا برگزار شد

آستارا- ایرنا- همایش سوگواره یاس نبوی در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در محل آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) شهرستان آستارا برگزار شد.

به گزارش عصر یكشنبه خبرنگار ایرنا در این همایش عاشقان صدیقه كبری (س) با اجتماع در بقعه امامزاده ابراهیم و قاسم (ع) ، دو امام زاده ای كه در هفت كیلومتری شهر آستارا واقع است ، به سوگواری پرداخته و با عزاداری و سینه زنی عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت (ع) نشان دادند.
آیین معنوی و بزرگ سوگواره یاس نبوی به صورت رسمی عصر امروز برگزار شد ولی از صبح سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) عزاداران با راه اندازی دسته های مختلف به سوگواری در این مكان مقدس پرداختند.
با وجود اینكه آستارا این روزها از نظر شرایط آب و هوای چندان مساعد نیست ولی عزاداران و سوگواران بی بی دو عالم به خاطر عشق سوزان خود به آن بانوی بزرگوار به سردی هوا توجهی نكرده و این را می شد از ازدحام جمعیت در آستان امام زادگان آستارا دریافت.
عده ای با پاهای برهنه و قلب های محزون آمده و عده ای نیز با زمزمه كردن یا فاطمه (س) عطر و بوی بقیع را در آستارا طنین انداز كرده بودند.
امام جمعه شهرستان آستارا در این آیین فاطمه زهرا(س) را شخصیتی فراتر از انسان و عالم عنوان كرد و با اشاره به فضایل و مناقب حضرت فاطمه (س) گفت: فضایل آن بانوی بزرگ اسلام را غیر از انبیای الهی كسی نمی تواند درك كند.
حجت الاسلام كاظم حافظ نیا اظهار داشت: كسانی كه این بانوی پاكدامن را به خاطر نسبتش با پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) می شناسند ، راه شناختشان چندان درست نیست چرا كه حضرت فاطمه(س) را باید به خاطر جهاد و عبادتش شناخت.
وی اضافه كرد: حضرت فاطمه زهرا (س) اهل معنویت و عبادت بود و این در زمینه ارتباط با خدا درس بزرگی برای ما می تواند باشد.
وی خانه فاطمه زهرا (س) را مركز معنویت خواند و بیان كرد: كسانی كه به دنبال الگو هستند می توانند زندگی كوتاه ولی در عین حال سرشار از معرفت و اخلاق فاطمه (س) را الگو قرار بدهند.
وی سلام و صلوات بر روح پاك آن حضرت را به سفارش پیامبر اكرم (ص) ارزشمند خواند و افزود: احیای دین اسلام و مذهب شیعه مدیون فاطمه (س) است و ویژگی های آسمانی این حضرت را می توان در آیه تطهیر و حدیث كساء جستجو كرد.
مداحی و ذكر مصیبت به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) از دیگر بخشهای این مراسم معنوی بود.
شهرستان آستارا در غرب استان گیلان واقع شده است.
7105/6070